Samsung D8000 46″ – Kalibracja

Bohaterem dzisiejszej kalibracji będzie, bardzo futurystycznie wyglądający, telewizor Samsung z serii D8000 w rozmiarze 46″.

Krąży opinia, że jest to telewizor z najgorszymi ustawieniami fabrycznymi, ale także z pełnym panelem kalibracyjnym, który pozwala uzyskać dobre rezultaty.

Czy to prawda? Przekonajmy się!

To pomiar obrazu na ustawieniach właściciela telewizora. Po wyjęciu TV z pudełka nie dokonywał samodzielnie żadnych regulacji, oprócz przełączenia z trybu „Dynamiczny”, na „Normalny”.

Plotki potwierdzają się, obraz jest bardzo zakłamany. Temperatura barwowa ponad 10 000K, oznacza, że biel na wyświetlaczu jest tak błękitna jak światło z najgorszych reflektorów ksenonowych.

Jak źle wygląda obraz na tym TV można sobie wyobrazić patrząc na trójkąt gamutu. Wierzchołki RGB, w prawdzie, leżą na pożądanych pozycjach. Gamut nie jest ani za szeroki, ani za wąski, jednak przez zły balans bieli dla kolorów drugorzędnych należałoby wymyślić nowe nazwy. Nie można też powiedzieć dobrego słowa o jasności barw. Wszystkie, oprócz żółtego są po prostu dużo za jasne.

Balans bieli po przestawieniu temp. barw na ciepły i gammy na -1

 Tak wygląda sytuacja po przestawieniu trybu z „Normalny” na „Kinowy”, oraz przesunięciu suwaka „gamma” na pozycję -1. Temperatura barwowa spada poniżej 9000K i na obraz da się patrzeć bez krzywienia się, ale do dobrego wyniku jeszcze daleka droga…

Ostatecznie wyświetlacz po pełnej kalibracji. Udało się uzyskać bardzo dobry wynik dzięki 10 punktowej regulacji balansu bieli, oraz kontroli nad barwami składowymi (RGBCMY) w trzech płaszcyznach (HSL).

Gamma niemal idealnie pokrywa się z pożądaną wartością 2.2, a przekłamania obrazu obrazu, czyli DeltaE 1976, nie przekraczaja wartości 1. Oznacza to jakość obrazu w granicach błędu kolorymetru, odchylenie DeltaE poniżej 1 jest absolutnie niezauważalne dla ludzkiego oka.

Plotki o telewizorze się potwierdziły, jest wyjątkowo zły fabrycznie i przyzwoity po kalibracji. Niestety model ten cierpi na znaczną nierównomierność podświetlenia, przez co obraz potrafi się różnić i to znacznie w różnych punktach matrycy.

Dobra rada:

Jeżeli jesteś posiadaczem telewizora z tej serii ustaw tryb obrazu na „Kinowy”, temperaturę barw na „ciepła” i przesuń suwak gamma na pozycję -1.

Inne aspekty obrazu

 • Równomierność podświetlenia – słaba, telewizor Samsunga posiada dotkliwy problem, który najczęściej objawia się pasami biegnącymi od góry do dołu
 • Upscaling obrazu – doskonały
 • Smużenie – niezauważalne podczas użytkowania

Dla kogo jest ten TV?

Samsung D8000 to telewizor, który, ze względu na wysoką jasność matrycy, najlepiej sprawdzi się w średnio i mocno naświetlonych pomieszczeniach. Atutem jest niezliczona ilość funkcji multimedialnych wbudowanych w sprzęt, TV będzie w sam raz pasował do nowoczesnego salonu. Należy jednak pamiętać o fatalnych parametrach telewizora przed kalibracją. Jeżeli nie planujesz skorzystać z usługi, zdecydowanie nie będziesz zadowolony z obrazu.

[easyreview title=”Podsumowanie” cat1title=”Obraz przed kalibracją” cat1detail=”Jakość obrazu na ustawieniach fabrycznych” cat1rating=”2.5″ cat2title=”Obraz po kalibracji” cat2detail=”Jakość obrazu po naszej kalibracji.” cat2rating=”8.5″ cat3title=”Czas trwania usługi” cat3detail=”Im większa ilość gwiazdek tym więcej czasu zajęło uzyskanie powyższego wyniku.” cat3rating=”7″ summary=”This optional summary is automatically calculated. You just provide the text.”]

Maciej Koper – założyciel SkalibrujTV.pl i bloga, na którym jesteś. Moje teksty znajdziesz także w miesięczniku AudioVideo i na najlepszym forum branżowym HDTVPolska.com                                    
Poznaj ofertę kalibracji TV

2 komentarze do“Samsung D8000 46″ – Kalibracja”

 1. Witam, czy mógłbym poprosić rozpisane w tabelce ustawienia tego TV ? z góry dziękuje

  • m.koper says:

   Nie, ponieważ nawet nie mam ich zapisanych. Ustawienia zapisuje klientowi, ale samemu ich nie przetrzymuję. Dlaczego? Sprawa jest prosta. Ustawienia pasują tylko i wyłącznie do tego egzemplarza. Na innym TV punkt odcięcia bieli czy czerni potrafi być inny na tych samych ustawieniach, a co dopiero wartości strojenia szczegółowego gamma, balansu bieli, czy gamutu.

   Niestety kalibracja jest indywidualną usługą. Ale jak jest Pan ciekaw, to ustawienia można znaleźć na zagranicznych serwisach (hdtvtest, flatpanelshd). Nie polecam ich używać. Więcej zepsują niż poprawią.

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook