Panasonic TX-P42G30E kalibrujemy młodszego brata VT30

Panasonic TX-P42G30E tryb profesjonalny

Tym razem, klient zaprosił mnie trochę dalej niż zwykle – do miasta Ełk, na kalibrację młodszego brata Panasonica VT30 czyli model z serii G30, ściślej mówiąc Viera TX – P42G30E.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę

Co odróżnia te dwa modele od siebie? Poza oczywistą różnicą braku 3D w modelu G30 (jego odpowiednik posiadający tę technologię to GT30).

Model TV Filtr Tryb isf Głośniki
G30 Filtr wysokokontrastowy (Filtr AR) Tak 2 x 10 wat, 2 głośniki
V-Audio Surround
VT30 Filtr wysokokontrastowy w wersji PRO (Filtr AR) tak (z zaawansowaną kalibracją) 2 x 6 wat, 1 x 10 wat (Woofer), 3 Głośniki
V-Audio proSurround 2.1

Poza inną powierzchnią matrycy, które jest rzekomo lepsza (skuteczniej rozprasza światło) w modelu VT30. Młodszemu bratu odebrano głośnik niskotonowy i kluczową dla świadczonych przeze mnie usług funkcję „zaawansowanej kalibracji”.

Co zabrano z doskonałego menu, umożliwiającego kompleksową kalibrację ISF, jakie znamy z modelu wyższego? Usunięto istotne cechy:

 • 10 punktowy balans bieli, zamiast tego dostajemy korekcję Low i High end
 • kontrolę H / S / L (odcień, nasycenie, jasność) kolorów drugorzędnych – Cyan, Magenta, Yellow

To, może odbić się na dokładności reprodukcji obrazu. Jak bardzo? Sprawdźmy…

Ustawienia użytkownika – test obrazu

Obejrzałem ustawienia wybrane dotychczas przez użytkownika – był to tryb dynamiczny, niezbyt obiecujący.

Klient wciąż miał zastrzeżenia do jasności obrazu, tłumaczył, że inne ustawienia niż dynamiczne wyglądają dla niego „jak za mgłą”. Sytuacja stała się kłopotliwa, bo klient spodziewał się poprawy jasności i soczystości kolorów, które, są  już nienaturalnie zawyżone w trybie trybu dynamicznym. Kalibracja, nie prowadzi do dalszego podniesienia „soczystości” takiego obrazu. Zabieg wręcz przeciwnie do trybu dynamicznego, pozwala uzyskać obraz jak w naturze, a obraz w naturze jest… stonowany… ludzie, czy elementy przyrody nie wyglądają przecież jak pomalowane farbą odblaskową.

Niestety oko tego klienta przyzwyczajone było do nienaturalnego, przesyconego, „ulepszonego” obrazu. Postawiło to pod znakiem zapytania czy będzie zadowolony z naturalnego obrazu jaki uzyska po kalibracji.

Analiza trybu dynamicznego

Panasonic G30 tryb dynamiczny

Rzadko analizuję tryb dynamiczny, ponieważ jest on zawsze skazany na porażkę. Oto ona. Najciekawiej (albo najgorzej), zgodnie z przewidywaniem plasuje się charakterystyka jasności ekranu. Każda barwa składowa ma zbyt wysoką jasność. Gamma rośnie prawie liniowo. Jest to kardynalny błąd. Filmy, obrabiane są na wyświetlaczu charakteryzującym się współczynnikiem gamma 2.4. W momencie gdy video te trafia na wyświetlacz o współczynniku gamma 1.0 (liniowym) zostaje nienaturalnie doświetlone, obraz wygląda „płasko”, jak w kinie przy zapalonym świetle.

Czerń jest na prawidłowym poziomie. Szczytowa jasność 197,81 cd/m2 to niezły wynik. Oczywiście zgodnie z zasadami plansze testowe, do przeprowadzania pomiarów na plazmach, nie wypełniają całej powierzchni ekranu. Z tego względu pomiaru jasności nie można bezpośrednio skonfrontować z wynikami telewizora LCD. Tu, na TV plazmowym, spada ona o kilkadziesiąt procent jeżeli biel wyświetlimy na wszystkich 2 073 600 pikselach ekranu.

 Tryb THX

tx-p42g30e tryb thx

Tryb dynamiczny jest z góry skazany na porażkę. Przełączając na THX wracamy z galaktyki brzydkiego obrazu na planetę obrazu akceptowalnego, ale mimo tego do wykorzystania pełnych możliwości telewizora pozostała jeszcze dwugodzinna droga. THX na tym modelu telewizora nie jest zbyt dobry, kalibrowałem telewizory posiadające tryb THX, który spisywał się o wiele lepiej.

Krzywa gammy może wydawać się brzydka, ale to dlatego, że jest bliska współczynnika 2.2 (lub 2.0), a za cel, dla warunków oświetleniowych klienta, zadałem wartość 2.3.

Tryb profesjonalny-1

Panasonic G30 tryb profesjonalny kalibracja

Praktycznie klon trybu THX, z tą różnicą, że otwiera furtkę na wprowadzanie własnych ustawień kalibracyjnych.

Info dla posiadaczy telewizora

Pewnie cię to nie zdziwi, użytkowniku Panasonica G30, że, o ile nie zamówisz kalibracji, optymalnym trybem oglądania będzie THX . Suwak kontrastu możesz przesunąć nawet do końca, bo twój TV nie powoduje obcięcia bieli. Suwak jasność pozostaw w pozycji 0

Kalibracja

Skalibrujemy w trybie ISFccc, w tym celu wystarczy nawiązać połączenie sieciowe z telewizorem i wprowadzić odpowiedni kod blokady. Po czym możemy wprowadzać parametry z laptopa.

ISFccc symbol

Twórcza praca i… efekty:

Balans bieli panasonic G30

Przyzwoity wynik jak na telewizor z dwupunktową kalibracją skali szarości.

Jest problem z utrzymaniem pożądanej wartości gamma. Dół skali szarości, czyli prościej mówiąc ciemne sceny są zbyt jasne (pomimo pełnej czerni będącej na poprawnym poziomie). Na górze skali szarości, czyli w jasnych scenach gamma wybija się do poziomu 2.54 co oznacza odrobinę zaniżoną jasność tych scen.

Paleta barw

Panasonic TX-P42G30 Paleta kolorów

Barwy podstawowe można regulować w trzech płaszczyznach H / S / L dzięki czemu wynik jest prawie doskonały. Pomimo, że nie mamy żadnej kontroli nad barwami drugorzędnymi, one, po kalibracji gamutu lądują całkiem dobrze.

W międzyczasie udało się złapać pomiar jasności czerni – 0,0063 ftL, przy referencyjnej jasności wynoszącej 27,63 ftL kontrast wyświetlacza to

\frac{27,63}{0,0063} = 4385 : 1

 

A wrażenia klienta?

Istnieje pewna grupa osób, która po raz pierwszy styka się z obrazem skalibrowanym [czyt. naturalnym], będąc przyzwyczajonym do ustawień mocno wywindowanych, jakie występują na każdym TV. Pisząc wywindowane mam na myśli obecny na rynku scenariusz, w którym to, błędy obrazu podążają zawsze w jednym kierunku – przejaskrawienia zamiast niedoświetlenia, przesycenia a nie niedobarwienia, temperatury kolorów zawyżonej. Widz, który przez długi czas miał do czynienia z takim obrazem, może, w pierwszej chwili, nie być zadowolony z obrazu, gdy ten staje się naturalny jak świat za oknem.

Inną kwestią jest też to, że w modelu G30 maksymalna jasność jaką osiągniemy po kalibracji jest dosyć niska – 94 cd/m2 taki wynik może sprawdzić się w warunkach kompletnego zaciemnienia pomieszczenia. W przypadku mojego klienta pokój jest dobrze nasłoneczniony, nawet po zaciągnięciu rolet, a pracowaliśmy w porze południowej. Dwukrotnie niższa jasność, w stosunku do pomiaru w trybie dynamicznym, ma duże odbicie na wrażeniach klienta.

warunki oświetleniowe panujące w pomieszczeniu

Inne aspekty obrazu

 • Równomierność podświetlenia – doskonała
 • Ostrość obrazu – obraz nie posiada artefaktów
 • Upscaling obrazu – nie zauważyłem problemów, jednak nie miałem zbyt wiele czasu na pełną recenzję
 • Smużenie fosforu – występuje jak w modelu VT30, jednak nie mogę wyobrazić sobie kiedy mógłby je dostrzec użytkownik podczas korzystania z TV
 • Wypalanie się obrazu/duszki – zdarzają się, w menu jest funkcja „przesuwający się pas” do zniwelowania efektu

Dla kogo jest ten TV?

Bardzo dobry wybór dla osób, którym nie zależy na 3D (dla nich istnieje wersja GT30) i dla tych, których nie stać by dołożyć do modelu wyższego z „V” w nazwie.

Ze względu na niską jasność ekranu i szklaną powłokę odblaskową odradzam zakupować TV do jasnych pomieszczeń

[easyreview title=”Podsumowanie” cat1title=”Obraz przed kalibracją” cat1detail=”Jakość obrazu na ustawieniach fabrycznych” cat1rating=”6.5″ cat2title=”Obraz po kalibracji” cat2detail=”Jakość obrazu po naszej kalibracji.” cat2rating=”8.5″ cat3title=”Czas trwania usługi” cat3detail=”Im większa ilość gwiazdek tym więcej czasu zajęło uzyskanie powyższego wyniku.” cat3rating=”4.5″]

Maciej Koper – założyciel SkalibrujTV.pl i bloga, na którym jesteś. Moje teksty znajdziesz także w miesięczniku AudioVideo i na najlepszym forum branżowym HDTVPolska.com                                    
Poznaj ofertę kalibracji TV

8 komentarzy do“Panasonic TX-P42G30E kalibrujemy młodszego brata VT30”

 1. Ciekawy artykuł ale autorowi pomyliły się wiersze (zamieniły miejscami) w tabelce porównującej (pod mapką).
  Zastanawiam się nad porządną kalibracją mojego GT30, więc być może korespondencja będzia miała ciag dalszy.
  Pozdrawiam.
  ABudzik

  • Słuszna uwaga. Poprawione 🙂

  • Marcin J. says:

   Jestem użytkownikiem 46GT30. Jestem świadomy niedociągnięć kalibracji fabrycznej oraz tej wykonanej we własny zakresie (jak ona by mi nie pasowała, wiem że to nie jest to). Cały czas ją poprawiam. Wiem, że na moje postrzeganie okiem ma wpływ wartość oświetlenia i jego temperatura i tym bardziej mnie frustruje ręczna kalibracja. Szkoda, że nie działacie w obrębie Gdańska, bo z chęcią by skorzystał z oferty. Pozdrowienia dla ekipy z 3-m.

 2. Ja mam ten model panasonika i powiem że jestem średnio zadowolony. Jasność jak wspomniano słaba , instrukcja obsługi b.słaba , i mam problem jak uruchomić ten telewizor jako monitor zewnętrzny do nodbuka Fujitsu Amilo 17* pod Windows7 . Hdmi chodzi ,mogę przeglądać biblioteki ale powielić ekranów nie potrafie . Wszyscy mówią że to proste ,a ja doktoryzuję się miesiąc bez efektów. Proszę opomoc . Ted

 3. krzysztof says:

  Witam,plazme panasonika tx-p42s10e jest sens kalibrować

  • m.koper says:

   Każdy telewizor warto skalibrować! Panasonic S10E w prawdzie cierpi na brak ustawień obrazu w menu OSD, jednak posiada dwupunktowy balans bieli w menu serwisowym.

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook