Samsung 55″ D8000 – ciekawy przykład kalibracji

Czy użytkownik jest w stanie samodzielnie skalibrować swój telewizor?

Jeżeli tak to jak dokładnie?

Czy ustawienia kalibracyjne pasują z jednego TV do innego?

AKTUALIZACJA

Telewizor miał poważne problemy z jednolitością podświetlenia, jednak po doświadczeniach nabytych z następnymi egzemplarzami D8000 nie posunąłbym się do stwierdzenia, że telewizor był uszkodzony. Wszystkie Samsungi D8000 wyglądały niemal tak źle jak ten model. Jest to przypadłość całej serii telewizorów. 

To pytania najczęściej spędzające sen z powiek domowym kinomanom. W dzisiejszym raporcie z kalibracji poznamy odpowiedź na powyższe kwestie.

Niedługo po kalibracji Samsunga 46″ D8000 odwiedziłem klienta posiadającego telewizor z tej samej serii, tylko 9 cali większy. Użytkownikiem była oczytana osoba, z umiłowaniem do jakości obrazu i zapałem do eksperymentów.

Ustawienia użytkownika

Samsung 55 D8000 ustawienia użytkownika

Właściciel posiadał wiedzę o fotografii i grafice komputerowej, a także miał najlepszy, dostępny na rynku, zestaw do domowej kalibracjipłytę DVE Digital Video Essientials, oraz okulary z soczewkami w kolorach RGBCMY. Jak powiedział mi, spędził już kilka wieczorów próbując ustawić dobry obraz za pomocą tego zestawu.

Okazało się że działał w dobrym kierunku, ale nie wykorzystał wszystkich możliwości obrazu.

Niemniej, gratuluję wytrwałości i poprawy, zazwyczaj klienci których obsługuję próbując samodzielnie kalibrować pogarszają sprawę, albo poprawiając jeden aspekt psują inny.

Ustawienia z innego egzemplarza

Samsung 55 D8000 Ustawienia kalibracyjne z innego TV

Kolejny pomiar to analiza obrazu z moimi ustawieniami kalibracyjnymi  TV z tej samej serii D8000, ale wyprodukowanego wcześniej i 9 cali mniejszego.

Ustawienia z innego modelu zdecydowanie nie sprawdzają się. Wskazuje to, że kalibracja każdego TV jest w indywidualna i dzielenie się ustawieniami nie przynosi takich korzyści.

Rozpoczynając kalibrację widzę że wyświetlacz ma poważny problem… Nadaje się właściwie wyłącznie do wymiany. Podświetlenie jest tak nierównomierne, że ciężko stwierdzić co jest wyświetlone na ekranie, a wyświetlona jest… szara plansza o nasyceniu 10%. Kolor na ekranie powinien być jednolity.

Uszkodzenie matrycy Samsung D8000

Problem występuje wyłącznie na ciemnych planszach, przy nasyceniu 35% ciężko jest już go zauważyć.

Właściciel decyduje się dokończyć kalibrację, pomimo uszkodzeń. Ponieważ obraz jest niejednolity i nie można znaleźć poprawnego punktu pomiarowego decyduje się wykonywać pomiary z boku telewizora, gdzie pasy są mniejsze. Wyłączam też pomiar jasności czerni z kalkulacji gamma, aby zmniejszyć ewentualny błąd.

Po kalibracji

Samsung 55 D8000 Po Kalibracji

Tak wygląda rezultat kalibracji, która zajęła przeszło 2 i pół godziny. Podczas gdy balans bieli w górnych obszarach wygląda dobrze, dolny obszar delikatnie „rozjeżdża się” przez uszkodzenie matrycy.

Ponieważ uszkodzenie matrycy nadal mocno rzuca się w oczy decyduję się na nowy pomiar ale przeprowadzony w innym punkcie telewizora

Uszkodzony Samsung D8000

Wygląda na to, że uszkodzone jest poważne i kalibracja nie jest poprawna, gdy przeprowadzamy pomiar w centralnym punkcie ekranu.

Klient zdecydował się na oddanie telewizora i zakup innego (był to już drugi jego Samsung z takim problemem), możecie spodziewać się niedługo raportu z kalibracji jego nowego nabytku jakim będzie…

Panasonic VT30 – Kalibracja!

Dobra rada:

Jeżeli jesteś posiadaczem telewizora z tej serii ustaw tryb obrazu na „Kinowy”, temperaturę barw na „ciepła” i przesuń suwak gamma na pozycję -1.

[easyreview title=”Podsumowanie” cat1title=”Obraz przed kalibracją” cat1detail=”Jakość obrazu na ustawieniach fabrycznych” cat1rating=”0″ cat2title=”Obraz na ustawieniach użytkownika” cat2detail=”Jakość obrazu na ustawieniach użytkownika” cat2rating=”6.5″ cat3title=”Obraz po kalibracji” cat3detail=”Jakość obrazu po naszej kalibracji.” cat3rating=”8″ cat4title=”Czas trwania usługi” cat4detail=”Im większa ilość gwiazdek tym więcej czasu zajęło uzyskanie powyższego wyniku.” cat4rating=”7″ summary=”Matryca okazała się uszkodzona”]

Maciej Koper – założyciel SkalibrujTV.pl i bloga, na którym jesteś. Moje teksty znajdziesz także w miesięczniku AudioVideo i na najlepszym forum branżowym HDTVPolska.com                                    
Poznaj ofertę kalibracji TV

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook