Samsung PS42Q92 optymalizacja ustawień

Dzisiejszy bohater – Samsung PS42 z serii Q92 jest przykładem TV, któremu bardzo poskąpiono kontroli nad obrazem. Ustawianie obrazu w tym telewizorze było syzyfowa pracą, a rezultaty niekoniecznie zadowalające. Niemniej, pomimo, że niektóre telewizory nie dają pięknych rezultatów, efekty z pracy nad nimi są wymierne. Tak powstaje ta recenzja.

Przed kalibracją – tryb „normalny”

Samsung PS42Q92 ustawienia fabryczne

Taki obraz wyświetla telewizor po wyjęciu z pudełka. Bardzo nienaturalny.

Temperatura kolorów oscyluje w granicy 8500K. Obraz jest zdecydowanie za zimny, aczkolwiek nie jest to przypadek tak zły Samsunga D8000. Niebieska dominanta jest akurat najmniej dotkliwe dla użytkownika.

Poziom czerni to 1,1 cd/m2. Oznacza to płytką, świecącą czerń.

Wyświetlacz ukazuje nam bardzo niski współczynnik gamma. Niestabilna wartość gamma jest nieodłączną cechą telewizorów plazmowych. Rzadko się jednak zdarza, aby tak niski współczynnik wychodził nawet na małych powierzchniowo planszach. Jaki może być tego efekt? Jasne sceny mogą tracić na kontrastowości. Zabraknie cieni. Jasność wyświetlacza spadnie.

Gamut jest zdecydowanie zbyt obszerny. Zieleń tej matrycy jest nienaturalnie przesycona.

Kalibracja

Standardowo zaczniemy od znalezienia trybu, najbliższemu wzorcowi, który następnie skalibrujemy.

W przypadku tego TV jest to Kinowy, z temperaturą barw ciepłą lub normalną i przestrzenią kolorów ustawioną na „auto”.

Tryb Kinowy ciepły Samsung PS42Q92

Oto co wyjdzie po wyborze odpowiedniego trybu. Wygląda to trochę, ale niedużo lepiej.

Niestety TV nie udostępnia zbyt wielu narzędzi kalibracyjnych, a te które posiada nie działają w przewidywalny sposób. Podczas dokonywania zmian cały czas borykam się z silnie przesuwającym się progiem czerni w reakcji na zmianę pojedynczej składowej.

Po „kalibracji”

amsung PS42Q91 po kalibracji

O ile balans bieli ma zadowalający przebieg, niezbyt dobrze jest z przestrzenią barwną. Z tym faktem posiadacz telewizora musi się już pogodzić, ponieważ ja wyczerpałem możliwości korekcji tego odbiornika. Można było uzyskać inne rezultaty np. kalibrując w przestrzeni barwnej „szerokiej”, one też były by nie poprawne ale na inny sposób. Kalibrując TV starałem się poświęcać najmniej zauważalne aspekty obrazu.

Illuminancja (jak mocno świeci) czerni nadal jest wysoka – 0,11 cd/m2. Wynik bardzo słaby. Przy oglądaniu w warunkach kinowych niedopuszczalny. „Czarne nie jest czarne”. Przy oświetleniu dziennym można to zaakceptować, jednak w chwili obecnej nawet telewizory LCD zapewniają lepsze wyniki.

Balans bieli szczegółowo

Samsung PS42 Q92 balans bieli po kalibracji

Gamut szczegółowo

Samsung PS42 Q92 kolory po kalibracji

Jest źle – można tak pomyśleć, ale patrząc po tym co było na początku… Poprawa jest znaczna.

Czerń nie jest głęboka na tym TV, ale przyrównując ją do poziomu jaki dostajemy od producenta jest to wynik 10-krotnie lepszy. Przyrównując do ustawień początkowych, które ma szanse dobrze wybrać użytkownik posługując się płytą do „domowej” kalibracji, jest 5-krotne polepszenie.

Dziwi mnie też ustawienie ostrości jakie serwuje producent. Powoduje ogromne, bijące po oczach artefakty, po kalibracji znikają one z obrazu statycznego.

Inne aspekty obrazu

  • Równomierność podświetleniadoskonała nie zauważyłem żadnych prześwietleń.
  • Ostrość obrazu – nie udaje się wyeliminować wszystkich artefaktów suwakiem ostrości
  • Upscaling obrazudobry
  • Smużenie fosforuspore, problem może dać się we znaki oglądając czarno-białe sceny
  • Wypalanie się obrazu/duszki – duże podczas wyświetlania plansz testowych wypalały się kontury i pozostawały na kilka minut, może przeszkadzać podczas użytkowania.
  • Obcięcie bielipełna reprodukcja obrazu jest możliwa do uzyskania, ale poziomy czerni i bieli nagminnie przesuwają się przy zmianie czegokolwiek

Dla kogo jest ten TV?

Cóż można napisać o telewizorze, który swój czas „świetności” ma dawno za sobą. Obecnie nie polecę go nikomu, natomiast patrząc kilka lat wstecz, gdy model debiutował na rynku, był dobrą alternatywą dla LCD dla konsumentów preferujących wyświetlacze plazmowe.

[easyreview title=”Podsumowanie” cat1title=”Obraz przed kalibracją” cat1detail=”Jakość obrazu na ustawieniach fabrycznych” cat1rating=”3.5″ cat2title=”Obraz po kalibracji” cat2detail=”Jakość obrazu po naszej kalibracji.” cat2rating=”6″ cat3title=”Czas trwania usługi” cat3detail=”Im większa ilość gwiazdek tym więcej czasu zajęło uzyskanie powyższego wyniku.” cat3rating=”7″]

Maciej Koper – założyciel SkalibrujTV.pl i bloga, na którym jesteś. Moje teksty znajdziesz także w miesięczniku AudioVideo i na najlepszym forum branżowym HDTVPolska.com                                    
Poznaj ofertę kalibracji TV

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook