Sharp Quattron LE830 – kalibracja

Najnowszy, flagowy model z serii Quattron to z pewnością przedmiot pożądania miłośników Sharpa i żółtych subpikseli. We wpisie o kalibracji zeszłorocznego modelu LE814, nie wypowiadałem się dobrze ani o samym przebiegu kalibracji tego modelu, ani o uzyskanych rezultatach. Czy tegoroczny Sharp poprawił się w tej materii?

Jak zeszłoroczny brat, model LE830 jest podświetlany krawędziowo białymi diodami LED. W temacie podświetlenia matrycy nic się więc nie zmieniło. Tegoroczny panel oferuje za to znacznie bogatsze opcje kalibracji. Pojawił się 10 punktowy balans bieli, a także trójwymiarowy C.M.S. dla 6 barw.

Zanim przystąpiłem do kalibracji klient polecił mi zbadać jak wygląda TV na bierzących parametrach. Jak się dowiedziałem klient kupił te ustawienia od pewnej firmy związanej ze sporym forum internetowym o tematyce hdtv. Muszę przyznać, że pierwsze słyszę o tym, aby ktoś „kalibrował” telewizory na odległość i sprzedawał później ustawienia. Kalibracja jest indywidualna dla każdego egzemplarza. Uważam, że nie sprawdzą się dobrze zakupione ustawienia. Jak się zaraz przekonamy…

Szczerze mówiąc szczęka mi opadła. Ktoś musiał sporo się natrudzić żeby tak… zepsuć obraz. O ile klient mówił poważnie, a wyglądał śmiertelnie poważnie, bo podobno wydał parę złotych by doprowadzić swój telewizor do takiego stanu, to mi jest ciężko sobie wyobrazić jak można dobrać parametry kalibracyjne przekładające się w ten sposób na obraz. Błędy jakie powstały rażą po oczach chyba nawet niewidomego. I była to już podobno druga partia ustawień, po „poprawce”.  Nie miałem czasu zobaczyć jak zabawnie musi wyglądać obraz tak skonfigurowany, wystarczająco zabawne były współczynniki błędu DeltaE1976 wystające ponad wartość 40 🙂

Zaczniemy od zresetowania wszystkich ustawień TV i spróbujemy wyciągnąć co się da z balansu bieli tego telewizora.

Jeżeli powyższe, teoretyczne wyniki znajdą miejsce w praktyce (z czym bywa różnie na Quattronach) to będziemy mieli na prawdę dobre rezultaty.

Gamut

Jak na LE814, tutaj też są problemy z luminancją barw i też się nie da ich skorygować. Sic! Ale zaraz zaraz… W menu znalazło się kilka nowych intrygująco nazwanych funkcji np. „paleta barw: szeroka”. Co się stanie jak przełączymy na pozycję „normalna”?

Faktycznie, trochę „znormalniała” 🙂 Teraz można się spodziewać, że kolory będą powstawać z barwników bliższych tym na monitorze reżysera filmowego. Pocieszające jest to, że podniosła się luminancja składowych, bo model LE814 przyzwyczaił nas, że z obniżaniem jej akurat nie ma problemu.

Niestety przestawienie tej palety popsuło balans bieli, więc zanim przystąpimy do zaawansowanej kalibracji barw trzeba będzie skorygować całą skalę szarości…

Po zmaganiach doszliśmy do takiego wyniku

Poza odcieniem koloru niebieskiego i nasyceniem czerwieni nie można mieć zastrzeżeń do wyniku. Oczywiście wciąż mówię to z dozą niepewności, aż do czasu kolejnych testów. Testy z kolei wykazały że znowu spotykamy się z problemem limonkowego odcienia gdzie popadnie. Niestety w tym TV konstruktorzy nie raczyli wciąż naprawić sterowania żółtą składową. Na szczęście wystarczyło zresetować korekty żółci w menu C.M.S. i uzyskaliśmy optymalny rezultat na tym TV.

Model LE830 na pewno jest godnym następcą serii LE814. Jednak mnie, nadal do siebie nie przekonuje. Równomierność podświetlenia jest bardzo dobra na tle innych telewizorów typu Edge-LED, ale trochę gorzej na scenie konstrukcji Full LEDowych. Dużym minusem tego telewizora są też kąty widzenia. Patrząc pod kątem na Quattrona kontrast spada niemiłosiernie i obraz wpada w inny odcień.

Dodam jeszcze, że zauważyłem, że posiadaczom Quattronów źle się kojarzy słowo „kalibracja”. Myślę, że jest to kwestia użytkowników (i kilku firm), którzy próbowali zabrać się za to samodzielnie (do tego kiepskim sprzętem) i skończyli z ładnym wykresem i koszmarnym efektem. Po drodze w kalibracji Quattronów zawsze czyha kilka niespodzianek, część z nich opisałem w kilku wątkach. To nie znaczy, że kalibracja nie działa w przypadku tego TV. Po prostu nader łatwo ją schrzanić… Często na forach padają sformułowania, że na tym modelu po kalibracji wszystko jest pożółkłe, albo czerwone. Nie jest tak. Kalibracja, choć za każdym razem inaczej przebiaga to zawsze dąży do jednego i nie ma możliwości, żeby „po” było gorzej niż „przed”. Przykre, że niektórzy sprzedają fatalne ustawienia pod hasłem profesjonalnej kalibracji i swoim działaniem tworzą takie mylne opinie.

[easyreview title=”Podsumowanie” cat1title=”Obraz na ustawieniach zakupionych” cat1detail=”Jakość obrazu na ustawieniach zakupionych” cat1rating=”0″ cat2title=”Obraz po kalibracji” cat2detail=”Jakość obrazu po naszej kalibracji.” cat2rating=”7.5″ cat3title=”Czas trwania usługi” cat3detail=”Im większa ilość gwiazdek tym więcej czasu zajęło uzyskanie powyższego wyniku.” cat3rating=”8″ summary=”This optional summary is automatically calculated. You just provide the text.”]

Maciej Koper – założyciel SkalibrujTV.pl i bloga, na którym jesteś. Moje teksty znajdziesz także w miesięczniku AudioVideo i na najlepszym forum branżowym HDTVPolska.com                                    
Poznaj ofertę kalibracji TV

20 komentarzy do“Sharp Quattron LE830 – kalibracja”

 1. Ojoj, coś mi to wyglada na walkę kalibro-konkurentów, hehehehe.

  • m.koper says:

   Nie ma żadnej walki, ani konkurencji, ponieważ ja nie sprzedaję ustawień przez internet. Tym bardziej nie napisałem od jakiej firmy były te ustawienia. Chciałem tylko dowieść bezsensowności takiego zakupu 🙂

  • Ponawiam prośbe o komentarz po kalibracji sharpa LC-46LE830E pana z Bydgoszczy o ile pamiętam.

   • Witam diablo.
    Wyniki zamieszczone na tej stronie są bliźniaczo podobne do uzyskanych podczas kalibracji mojego 46LE830E przez Pana Macieja (zresztą historia wydanych w błoto pieniędzy zapewne dotyczyła mojej osoby):).
    Może nie jestem z Bydgoszczy:) ale zapewniam Cię że obraz po zamówionej usłudze jest nieporównywalnie lepszy (czyt. naturalny). Moim skromnym zdaniem warto.

   • 87brzoza says:

    Komentarz pana z Bydgoszczy jest następujący: Obraz wyświetla więcej szczegółów, bardzo dobre kolory (czyt. naturalne), biały w końcu zaczął być biały 🙂 Ogólnie jestem bardzo zadowolony i nie żałuję wydanych pieniędzy. Szczerze polecam każdemu kalibracje u pana Macieja. Jej efekty są bardzo dobre i co najważniejsze widoczne.

 2. Niezaprzeczalnie jest to niezły interes, aczkolwiek nikt nikogo nie zmusza do zamówienia takiej kalibracji. Sam chciałbym doświadczyć takiej kalibracji, posiadam Sharpa LC-46LE830E. Czy jestem zadowolony z obrazu – powiem szczerze, że nie do końca. Rozważam opceje zamówienia takiej usługi, czekam aż pan Maciek będzie kalibrował w moim województwie – koszty będą mniejsze.Nie da się ukryć że usługa nie jest tania. Bardzo prosiłbym pana z bydgoszczy o wrażenia i rezultaty po skalibrowaniu – czy jest pan zadowolony z wyników.

  • m.koper says:

   Nie ma co czekać, trzeba napisać maila o wpisanie na listę dojazdu, jeżeli jeszcze Pan tego nie zrobił 🙂

  • Kalibracja nie była tania i pewnie długo nie będzie ale nie ukrywajmy, cena za którą p. Maciej wykonuje usługę jest naprawdę niska w porównaniu do konkurencji gdzie trzeba zarezerwować co najmniej 2 razy więcej (nie wspomnę o pewnym popularnym portalu „znafcóf” TV ,kalibracji i sprzedawania jej w postaci gotowych ustawień które są do d**y – tych szarlatanów proszę omijać z daleka).

 3. telewizor ten chwalony jest, za równomierne podświetlenie i dobrą czerń – oczywiście po kalibracji. Po przeczytaniu artykułu nie jestem już tego taki pewien. Czy użytkownicy po kalibracji są zadowoleni z tego modelu ?

  • spytam jeszcze inaczej, czy uzyskane w testach wartości poziomu czerni 0,04 cd/m2 , jasności 120 cd/m2 i kontrastu 4000:1 są możliwe

  • m.koper says:

   Zależy o jakim kontraście mówimy. Jeżeli o ANSI, to wątpie. Jeżeli ktoś mierzy kontrast z funkcją różnych dynamicznych przyciemnień, to mogą wyjść ciekawe wartości, jak mi dla LG LW570s (16400 : 1). Podczas ostatniej kalibracji tego modelu mierzyłem kontrast, ale komputer pożarł mi wyniki 🙁 Przy następnej okazji uaktualnie wątek.

   A co do chwalenia to zależy KTO chwali i w do czego porównuje 😉 Ja osobiście nie kupuję tego.

 4. Czy jest obecnie na rynku tv, który pozwalałby samodzielnie uzytkownikowi na zadawalające ustawienie obrazu bez używania różnych „drogometrów” i „kasozbijaczy”? Pozostając przy marce Sharp, to myślę, że kupując jego 60″ wersję za blisko 10 tyś. PLN nie byłoby to chyba wygórowane żądanie. Nie mówiąc o tym, że taki tv powinien mieć fabrycznie wbudowane parametry referencyjnego obrazu. Przy obecnej technologii produkcji, używanych (rozumiem sprawdzonych) komponentach, nie „łykam” stwierdzeń, że każdy egzemplarz trzeba traktować indywidualnie. Juz całkowicie kuriozalne jest reklamowanie jednego z modeli Toshiby, funkcją autokalibracji, której nie można przeprowadzić, gdyż urządzenie kalibracyjne nie jest sprzedawane razem z tv.

  • m.koper says:

   Jeżeli dla Pana kalibracja to „drogometry” i „kasozbijacze”, to zapraszam na forum onet-u, tam jest dobre miejsce na Pański poziom komentarzy 🙂

   A jeżeli jest Pan rozczarowany tym, że producent nie skalibrował telewizora to proszę słać zażalenia do nie go, nie do mnie, lub pozostawić ustawienia fabryczne i cieszyć się obrazem. Nikt Pana nie zmusza do kalibracji. Chociaż podejrzewam, że coś Panu nie pasuje skoro zawitał Pan na blogu.

   Niektóre telewizory mają tryb THX, który jest dobrą namiastką efektów kalibracji, może Pan kupić sobie taki, jeżeli przy telewizorze za 10 tyś PLN nie stać Pana na kalibrację, aby wykorzystać pełne możliwości odbiornika.

  • Proszę bez tego napięcia gdyz jest niepotrzebne. Uwag swoich nie kierowałem wobec Pana pracy, bezapelacyjnie służącej poprawie jakości obrazu tv. Mój żal – fakycznie bardziej skierowany wobec producentów tv – nie wynika z tego czy mnie stać czy nie na kalibrację ale z przeświadczenia, że funkcje zaimplementowane w tv powinny umożliwiać samodzielne ustawienie poprawnych parametrów obrazu przeciętnemu użytkownikowi. Życzę samych sukcesów w Nowym Roku i dalszego profesjonalnego rozwijania zagadnienia kalibracji.

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook