LG

Kalibracja nowego LG OLED 55″ C9 – Katowice, Śląsk

Bardzo często zdarza nam się kalibrować telewizory OLED u klientów, nadal jest to jeden najpopularniejszych typów telewizorów po które sięgają klienci już od „średniego” segmentu cenowego. Jednym z częściej kalibrowanych przez nas modeli jest LG C9, i nie ma co się dziwić, stosunek ceny do jakości jest nie do pobicia a po kalibracji niczym nie różni się od droższych wersji lub telewizorów od innych producentów. Pokażemy dzisiaj jak przebiegła kalibracja jednego z nich, a konkretnie modelu LG 55C9PLA u naszego klienta w na Śląsku (w Katowicach).

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (4K, HD)

Jak w przypadku dużej części naszych klientów, właściciel kalibrowanego OLED C9 nie dotykał żadnych ustawień i telewizor był ustawiony na trybie obrazu ”Eco” który jest trochę bardziej energooszczędną wariacją trybu ”Standardowego”. Tryb ten nie daje nam studyjnej jakości obrazu, bardzo mocno podbija kolor niebieski w balansie bieli i bardzo zakłamuje oddanie barw względem obowiązującego standardu Rec.709.

W tym przypadku klient zażyczył sobie kalibrację pod treści SDR (4K, HD zarówno na dzień jak i na noc) oraz HDR i Dolby Vision.
Jest też możliwość skalibrowania oddzielnego trybu na dzień i noc.

Tak wygląda charakterystyka obrazu po kalibracji:

Muszę przyznać że LG robi bardzo dobrą robotę w tworzeniu matryc OLED które tak dobrze się kalibruję, jak widzimy balans bieli po kalibracji wygląda bezbłędnie a pokrycie palety barw Rec 709 jest bardzo bliskie ideału. Można dopatrzeć się niedoskonałości, ale w praktyce takie niuansy można dostrzec tylko wtedy kiedy mamy profesjonalny monitor studyjny obok i bardzo ale to bardzo dobre oko. W praktyce dla zwykłego konsumenta tak małe niuanse nie robią różnicy i jest 100% zadowolenie z skalibrowanego obrazu. Do zastosowań studyjnych przewidziana jest z kolei możliwość kalibracji 3D LUT.

W przypadku tego egzemplarza LG OLED C9 jak i wielu innych które skalibrowaliśmy, kalibracja znacznie poprawiła detale w czerniach, oddanie barw, balans bieli oraz kontrastowość obrazu. Standardowe ustawienia telewizora bardzo zniekształcało oddanie barw w scenach co daje nieraz bardzo nieprzyjemny dla oka efekt lekkiej ”mgły”.

KALIBRACJA POD TREŚCI ULTRA HD Z HDR

Po skalibrowaniu trybu pod treści SDR przyszła kolei na tryb pod treści Ultra HD z HDR10. Sytuacja podobna jak w przypadku trybu SDR, nasz klient korzystał z trybu ”Standardowego”, który na tym egzemplarzu LG OLED55C9, miał podobne problemy w oddaniu poprawnego balansu bieli, pokrycia palety barw oraz w przypadku trybu HDR krzywej EOTF. Wykresy na zdjęciach poniżej.

Jak widać sporo do poprawy, ale na szczęście po dokonanej kalibracji wszystko wygląda tak jak powinno. Znacząco poprawiło się oddanie zakresu dynamiki oraz tak jak w przypadku trybu pod treści SDR pokrycie palety kolorów (w tym przypadku Rec 2020) oraz balans bieli.

Dzięki tak skalibrowanemu telewizorowi z pewnością ujrzymy to co chciał nam ukazać reżyser 🙂 Trzeba to zobaczyć na własne oczy. Film Zjawa („The Revenant”) dosłownie wychodził z ekranu!

Klient podzielał nasz entuzjazm. Katowice, czy też raczej cały Góry Śląsk jest rejonem, w którym wykonujemy dużo kalibracji, a nasza firma posiada czterech akredytowanych techników w tym rejonie. Z reguły od zgłoszenia do wykonania kalibracji upływa najwyżej kilka dni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *