Bez kategorii

Kolejny Sony XH95 skalibrowany w Krakowie!

Seria XH to nowa seria telewizorów Sony Bravia na rok 2020. Mieliśmy już okazję skalibrować kilka egzemplarzy i jest naprawdę dobrze! Opisywana kalibracja została wykonana u klienta w Krakowie na modelu KD-55XH9505.

Zacznę od tego że trafiło do naszych rąk wiele modeli z roku 2019, najpopularniejsze wśród naszych klientów były modele XG85 jak i XG95 które są bardzo solidnymi konstrukcjami i bardzo dobrym materiałem pod kalibrację. Nie inaczej jest z nową serią XH!

Opisywany Sony XH95 zastałem w trybie „Standardowym”. Bardzo często zdarza się że klient nie zmienia fabrycznego trybu obrazu, z różnych przyczyn, czasem może to być ze strachu że coś popsuje a czasem po prostu nie wie jak.

Klient wybrał podstawowy wariant naszych usług, kalibrację pod treści SDR (4k, HD). Przypomnę tylko że mamy kilka wariantów usług, do tego konkretnego TV (Sony XH95) oprócz podstawowej kalibracji możemy zrobić dodatkowo:

  • Tryb do treści Ultra HD z HDR10
  • Tryb do treści HD Dolby Vision
  • Tryb pod konsolę z niskim input lagiem

Jeżeli chodzi o pomiary początkowe przed kalibracją to widzimy tu to czego możemy się spodziewać bo trybie „Standardowy”, bardzo niebieskiego balansu bieli oraz niezbyt dobrego pokrycia palety barw Rec 709. Sprawia to że telewizor wyświetla obraz który jest bardzo zimny z przesyconymi kolorami których odcień bardzo odbiega od tego co rzeczywiście powinniśmy zobaczyć.

Po kalibracji sytuacja ma się znacznie lepiej, powiedziałbym że niemal idealnie 🙂 możemy zobaczyć że pokrycie barw w palecie Rec709 i balans bieli jest niemal idealne. Możemy zauważyć że w balansie bieli mamy lekkie zabarwienie czerni na niebiesko, co jest naturalną wadą matryc LCD LED. Wynika to z podświetlenia matrycy które emituje światło, w danym modelu problem i tak jest znikomy w porównaniu do tańszych matryc. Mimo tego obraz wygląda bardzo naturalnie i z pewnością uświadczymy prawdziwie kinowej jakości obrazu. Klient był pod wrażeniem skalibrowanego telewizora.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *