LED TV

LG SM8200 i kalibracja w Białymstoku

Przeprowadziliśmy dosyć sporo kalibracji modelu LG SM8200 w ostatnim czasie. Niektórzy mogą się zapytać ”CZY WARTO KALIBROWAĆ TAK TANI TELEWIZOR?” Rezultaty po kalibracji mówią zdecydowanie TAK! SM8200 to dobry telewizor za niewielkie pieniądze, który zyskuję bardzo dużo poprzez kalibrację. Trochę bardziej ”popularnym” modelem jest nieco droższy SM8600. Różni się on kilkoma dodatkowymi atutami np. wyższym odświeżaniem obrazu, ale jeżeli chodzi o samą kalibrację kolorymetryczną nie różni się wcale, więc skupimy się na przedstawieniu LG SM8200PLA i tym jak świeci po dokonaniu zabiegu kalibracji matrycy.

Kalibrację przeprowadzamy oczywiście za pomocą oprogramowania Portait Displays Calman, oraz kolorymetru Klein K80, który osobiście profilujemy do widma telewizora za pomocą spektrometru Jeti Specbos 1211. Plansze testowe wyświetla jeden z naszych generatorów – Murideo Six-G lub Murideo Seven-G.

Zacznijmy od tego że LG SM8200 opiera się na nowatorskiej technologii NANOCELL opatentowanej przez LG. W skrócie jest to technologia LCD LED z lepszym odseparowaniem kolorów wykorzystująca nanocząsteczki. Widmo światła generowanego przez to rozwiązanie widzimy dzisiaj. Pogłębiona dolina między czerwienią i zielenią zapewnia wspomniany efekt, ale my dzisiaj nie o tym. W praktyce daje nam do bardzo dobre pokrycie barw w standardzie DCI P3 i bardzo dobre możliwości kalibracji.

W przypadku opisywanego egzemplarza, kalibrację przeprowadzaliśmy u naszego klienta w Białymstoku.
Był to podstawowy wariant kalibracji, czyli kalibracja pod treści SDR (4K, HD).

Tutaj lista usług które możemy wykonać na danym modelu telewizora:

  • Tryb do oglądania nocnego (Ekspert Ciemne pomieszczenie)
  • Tryb do oglądania w dzień (Ekspert Widne pomieszczenie)
  • Tryb do treści Ultra HD z HDR10 (HDR-Technicolor)
  • Tryb pod konsolę gratis 🙂

U tego konkretnego klienta z Białegostoku, ustawienia które zastaliśmy na miejscu to tryb „Kino”, który z reguły wygląda trochę bliżej skalibrowanego obrazu niż tryb „Standardowy”, był to trochę odmienny przypadek.

Jak widać na załączonych wykresach balans bieli ma bardzo duży deficyt koloru niebieskiego, znacznie większy niż zazwyczaj oraz znacznie odchylone od normy pokrycie barw w standardzie Rec 709. Obraz był przez to bardzo mocno zażółcony.

Muszę przyznać że SM8200 jest bardzo wygodny w kalibracji. Jest to zasługa między innymi bardzo dobremu systemu operacyjnego oraz wygodnego pilota który z resztą nie wiele różni się od droższych modeli oraz modeli OLED od tego samego producenta (wielki plus dla LG za dodawanie tak dobrego pilota do tak tanich telewizorów, oraz bardzo dobre działanie WebOS). Problematyczny bywa jednak system zarządzania barwą (CMS) i do niego trzeba podchodzić ze szczególną ostrożnością. Oto uzyskany efekt:

Po kalibracji uzyskaliśmy przede wszystkim bardzo dobre pokrycie barw względem normy Rec 709 oraz prawie idealny balans bieli. Jedyne czego możemy się przyczepić to czerń która nadal jest nieco zabarwiona na niebiesko, ale to już jest specyfika technologii LCD LED z którą niestety nie da się wygrać. Dotyczy to przede wszystkim matryc IPS, które mają wysoki poziom czerni (niski kontrast). Usilna próba zniwelowania problemu skończyłaby się posteryzacją obrazu, która na pewno kuła by użytkownika w oczy. Umiejętna regulacja sprawiła, że klient tak był bardzo zadowolony z efektów kalibracji.

Kalibracja nadała telewizorowi jakość TV z wyższej półki cenowej a mamy tu do czynienia z telewizorem za dosyć małe pieniądze. Na zakończenie ponownie podkreślimy naszą odpowiedź na pytanie ze wstępu – TAK! Opłaca się skalibrować TV za tak małe pieniądze 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *