Bez kategorii

Kalibracja Philips PUS8536 w Tarnowie

W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy wam kalibrację telewizora Philips PUS8536/PUS8506, którą wykonaliśmy u naszego klienta w Tarnowie. Telewizor jest bezpośrednim następcą ubiegłorocznego hitu sprzedażowego tej marki tj. Philips PUS8535.

Krótko o telewizorze

Telewizor posiada matrycę VA o odświeżaniu 50Hz charakteryzującą się dobrą jak na ekrany led’owe czernią. Warty zanotowania jest fakt posiadania przez telewizor wsparcia dla HDR oraz DOLBY VISION. System wbudowany w telewizorze to Android, dzięki czemu wszystkie nowe aplikacji są natychmiast dostępne do użytku, w przeciwieństwie do konkurencji na WebOS czy Tizenie. Co może przekonać wiele osób do tego telewizora to system Ambilight, który posiada wielu fanów w świecie telewizorów. Przez tylne podświetlenie telewizora dopasowujące się do obrazu wrażenia z oglądania są dużo ciekawsze. Często klienci wspominają o większej głębi obrazu przy oglądaniu produkcji filmowych dzięki zastosowanej listwie LED.

Co dokładnie kalibrujemy?

Nasz klient używa telewizora głównie do oglądania telewizji kablowej oraz naziemnej. Od czasu do czasu odtworzy „starego klasyka” na swoim DVD.

Dlatego telewizor skalibrujemy tylko pod technologię SDR zgodnie z standardem Rec. 709, z czym telewizor sobie radzi najlepiej. Niestety HDR i Dolby Vision nie są mocną stroną tego sprzętu. Aczkolwiek nie możemy oczekiwać zbyt wiele po telewizorze za 3000zł.

Przed kalibracją

Co możemy zauważyć na powyższych wykresach?

Przede wszystkim mocno zaniebieszczony balans bieli daleki od referencji 6500K co będzie skutkowało tym, że kolorystyka ekranu będzie zdecydowanie zbyt zimna. Następnie widzimy nietrafione kolory w wartości referencyjne Rec. 709. Są one mocne przesycone, co będzie skutkowało bardzo nienaturalną, wręcz kreskówkową kolorystyką. Gamma również nie zadowala. Widzimy, że w ciemnych poziomach balansu bieli jest ona zbyt niska- przejaskrawiona oraz że w najniższych tj. 5-10% jest ona zbyt wysoka, czyli zbyt ciemna. Będzie to skutkowało wyszarzeniem ciemnych scen, a w momencie wyświetlania najniższych poziomów czerni będzie brakowało detali.

kadr z filmu 8K Earth przed kalibracją

kadr z filmu 8K Earth przed kalibracją

To co pokazały wykresy, widzimy w rzeczywistości. Kolorystyka obrazów jest zbyt zimna, kolory przesycone. Obraz jest daleki od tego, co chcielibyśmy oglądać nacodzień.

Po kalibracji

Kalibracją naprawiliśmy wszystkie błędy, którymi były wypełnione fabryczne tryby telewizora.

Balans bieli znacznie się poprawił, nie ma już mowy o zbyt zimnym obrazie- kolorystyka będzie naturalna. Kolory zostały zbliżone do wartości referencyjnych standardu Rec. 709, dzięki czemu nie będzie więcej mowy o przejaskrawionych scenach. Gamma została zrównana do poziomu 2.35- jak nakazuje standard, dzięki czemu uzyskamy dobre oddanie detali bez wyszarzania czerni.

kadr z filmu 8k Earth po kalibracji

kadr z filmu 8k Earth po kalibracji

To co widzimy na ekranie po kalibracji pokrywa się z wykresami. Obraz jest naturalny, nie ma mowy o przejaskrawieniach czy przesyceniach obrazu. Cieniom nie brakuje detali przy jednoczesnym zachowaniu głębi czerni. Wizytę kończymy wręczając klientowi raport z kalibracji, w którym znajdzie spis wszystkich ustawień, oraz pomiary przed-po. Kalibrację można zaliczyć za udaną- jak to zwykle bywa 🙂

Klient jest mocno zadowolony z kalibracji. Przekazuje, że telewizor znacznie przyjemniej się ogląda- ustąpił ból oczu, który towarzyszył nawet przy chwilowym oglądaniu wiadomości. Przy mocno zaniebieszczonym balansie bieli- czyli przy zbyt zimnej kolorystyce oraz przy tak dużym przejaskrawieniu objaw ten był normalny.

Jeśli posiadasz ten lub jakikolwiek inny telewizor, a artykuł przekonał Cię do kalibracji, to zapraszamy do kontaktu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *