LED TV

Kalibracja Samsung BU8002K w Rzeszowie

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność kalibrować nowy telewizor Koreańskiej marki Samsung, a dokładnie model BU8002K. Kalibrację przeprowadziliśmy u jednego z naszych klientów w Rzeszowie. Model BU8002K to nowy model z linii telewizorów Crystal UHD na 2022 rok. BU8002K bazuje na diodach PFS LED, dzięki czemu może on odznaczyć się lepszą reprodukcją barw niż tradycyjne telewizory LCD. Nowy model bazuje także na matrycy typu VA, która oferuję wysoki kontrast i głębszą czerń. Sercem nowego modelu BU8002K jest nowy „Procesor Crystal 4K”, który odpowiada za skalowanie obrazu wyjściowego do rozdzielczości zbliżonej do 4K oraz za proces mapowania kolorów, aby bardziej realistyczne odwzorować barwy. Telewizor obsługuje także HDR10, który sprawdzi się w filmach i serialach oraz funkcje dla graczy takie jak ALLM (Auto Low Latency Mode). A jak wypadnie omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

 

Relacja z kalibracji Samsung BU80002K w Rzeszowie – Jak nowy model Crystal UHD wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z serwisu YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

Przed rozpoczęciem kalibracji, telewizor był ustawiony na trybie obrazu „Standardowy”, który jest fabrycznym ustawieniem obrazu „out of the box”. Poniżej przedstawiamy wykresy charakteryzujące ten tryb obrazu:

Tak jak widzimy powyżej, pomiary trybu „Standardowy” ukazują, jak marnie wyświetlany jest obraz. W balansie bieli widzimy duże wybicie koloru niebieskiego, które będzie skutkować przebarwieniem bieli i odcieni szarości na kolor niebieski. Dosyć duży odchył pokrycia barw względem aktualnie obowiązującej normy Rec.709 oraz utratę detali w odcieniach szarości i bieli, spowodowany przez parametr „gamma” który jak widzimy, jest nieliniowy.

Oglądając wszelakiego typu materiały na takim trybie obrazu, nie możemy spodziewać się naturalnego i szczegółowego obrazu. Obraz będzie przesycony, nienaturalny i ubogi w detale, dlatego oglądając filmy lub seriale na fabrycznych ustawieniach obrazu, nie możemy spodziewać się „kinowego” obrazu.

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” przed kalibracją

Kalibracja trybu dla treści SDR, tak jak w większości przypadków telewizorów od Samsunga, przebiegła gładko i bezproblemowo. Potwierdzają to pomiary po kalibracji, a właśnie w nich po zakończonej kalibracji SDR widzimy ogromną poprawę względem trybu obrazu „Standardowy”. Tak jak wyżej możemy zobaczyć, z balansu bieli został usunięty nadmiar koloru niebieskiego, gamma została wyrównana do poziomu 2,35, a paleta barw idealnie pokrywa się ze standardem Rec.709. W rezultacie przekłada się nam to na idealne odwzorowanie barw, miły i bogaty w szczegóły obraz. Poniżej pomiary ukazujące charakterystykę obrazu po wykonanej kalibracji:

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *