OLED

Relacja z kalibracji Samsunga S95B QD-OLED w Krakowie

Przez wiele lat na piedestale rynku organicznych paneli OLED stał gigant jakim jest LG Display, oferując innym marką panele WOLED. Wszystko się zmieniło kiedy na początku 2022 roku koreański producent Samsung Display postanowił stworzyć własny panel samo-emisyjny o nazwie QD-OLED obalając tym samym wieloletniego lidera rynku paneli WOLED czyli LG Display. I tak oto na świat zawitał pierwszy telewizor z matrycą QD-OLED – Samsung S95B. Posiada on wszystkie zalety technologii OLED, czyli idealną czerń i nieskończony kontrast obrazu, ale także wnosi udoskonalenia w innych aspektach, które zapewnia mu nowy panel od Samsung Display. Przede wszystkim S95B dzięki zastosowaniu matrycy QD-OLED, osiąga większą jasność szczytową, sięgającą lekko ponad 1000 nitów, co jest bardzo trudne do uzyskania w panelach WOLED. Drugim aspektem, który jest równie bardzo ważny to lepsze pokrycie szerokiej palety barw od tradycyjnych paneli organicznych, a jest to możliwe dzięki zastosowaniu w panelach QD-OLED, tak jak można już się domyślić z samego przedrostka „QD” – powłoki kropek kwantowych, które poszerzają reprodukcję barw. W rezultacie S95B to telewizor, który dzięki zastosowaniu nowego panelu od Samsung Display wnosi bardzo duży przełom w technologii wyświetlaczy. Oprócz zastosowania nowego panelu, Samsung S95B wyposażony został także w porty HDMI 2.1 (z obsługą funkcji takich jak VRR i ALLM) oraz (i tutaj nowość) – 144 Hz odświeżanie ekranu. Wszystkie te cechy stawiają nowy model Samsunga w samej czołówce telewizorów 2022 roku. A jak wypadnie nowy flagowiec Samsunga podczas kalibracji? Zapraszamy do sprawdzenia!

Relacja z kalibracji Samsunga S95B QD-OLED w Krakowie – Jak wypada nowy flagowiec koreańskiej marki, podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji naziemnej oraz sporadycznie z Netflixa, niestety ale w tym przypadku w pakiecie Standard, czyli bez HDR-a . W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor przed kalibracją pracował na trybie obrazu „Standardowy”, który jak wiemy z innych telewizorów Samsunga jest domyślnym trybem obrazu. Jak możemy zobaczyć tryb obrazu „Standardowy” nie jest trybem, który wiernie odwzoruje nam obraz, a tym samym nie odda prawdziwych możliwości nowego panelu. Widzimy tu mocny wystrzał koloru niebieskiego w balansie bieli, który powodować będzie zabarwienie odcieni czerni i bieli na kolor niebieski, do tego nienaturalnie przesycone barwy i słabe pokrycie palety barw względem norm Rec.709, oraz dużą utratę detali spowodowaną mocno wybitym parametrem „gamma”, przez co obraz również może wydawać się „przejaskrawiony”. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Oglądając materiały na takich ustawieniach obrazu jakie daje nam tryb „Standardowy”,  jak można się domyśleć nie ujrzymy pełnego potencjału tego telewizora. Odcienie czerni i bieli wpadać nam będą w kolor niebieski, co będzie bardzo męczące a zarazem szkodliwe dla naszych oczu, szczególnie podczas wieczornych seansów, przesycenie barw wpłynie na słabe odwzorowanie kolorów w filmach, przez co będą one najprościej w świecie wyglądać nienaturalnie i po prostu źle, wybita gamma spowoduje, że detale które powinniśmy zobaczyć w poszczególnych scenach i takie które chciał nam przekazać reżyser danej produkcji, mogą być dla nas niezauważalne.

Kadr z filmu YouTube "Incredible Patagonia" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Incredible Patagonia” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "Incredible Patagonia" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Incredible Patagonia” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "Bulgaria" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Bulgaria” przed kalibracją

Kalibracja trybu pod treści SDR przebiegła bez najmniejszych problemów, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić podczas kalibracji innych modeli koreańskiego giganta. W tym przypadku można nawet rzec, że obraz po kalibracji jest równy referencji! Widzimy tu ogromną poprawę względem poprzedniego trybu obrazu „Standardowy”. Składa się na to redukcja niebieskiego koloru w balansie bieli (redukcja światła niebieskiego), idealne pokrycie palety barw według standardu Rec.709 oraz wyprostowanie parametru „gamma” do targetu 2,35. W rezultacie przekłada się nam to na idealne i naturalne  odwzorowanie barw, miły dla oka i bogaty w szczegóły obraz. Można powiedzieć że wygląda on dokładnie tak jakbyśmy zobaczyli go na żywo. Poniżej pomiary ukazujące charakterystykę obrazu po wykonanej kalibracji:

Kadr z filmu YouTube "Incredible Patagonia" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Incredible Patagonia” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "Incredible Patagonia" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Incredible Patagonia” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "Bulgaria" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Bulgaria” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *