LCD

Kalibracja Samsunga Neo QLED QN85B w Białymstoku

Model QN95B to nowy model z linii Neo QLED na 2022 rok. Jest to następca bardzo cenionego i popularnego modelu QN85A z 2021 roku. Samsung QN85B to telewizor, który jak już zdradza sama nazwa „Neo QLED” został oparty o technologię Mini LED. Najnowszy model koreańskiego giganta wyposażony został oczywiście w panel QLED, który dzięki implementacji powłoki kropek kwantowych tzw. „Quantum Dots” (QD), reprodukuję znacznie bogatsze kolory niż zwykłe telewizory LCD, a to w połączeniu z technologią Mini LED, przedkłada się na znakomitą jakość obrazu. Mamy tutaj także matrycę typu VA, która oferuje wysoki kontrast i głęboką czerń, a dołączając do tego system wygaszania stref podświetlenia FALD (Full Array Local Dimming) sprawia, że QN85B osiąga naprawdę głęboką czerń oraz wysoką jasność szczytową. Tak jak w zeszłorocznym modelu mamy tutaj HDMI 2.1 (z obsługą VRR i ALLM) oraz 120 Hz matrycę, a więc fani sportu i gier – ten model też jest dla was. Wszystkie te cechy sprawiają, że najnowszy model QN85B to naprawdę ciekawa propozycja, dla tych którzy szukają dobrego telewizora w 2022 roku. A jak wypadnie najnowszy model koreańskiej marki podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Samsunga Neo QLED QN85B w Białymstoku – Jak wypada nowy telewizor Mini LED koreańskiego producenta, podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu w telewizorach Samsunga. Jak się pewnie domyślacie po nazwie, nie jest to najlepszy tryb obrazu i nie odda nam on pełnych możliwości tego telewizora. Charakterystykę tego trybu ukazują poniższe pomiary:

Taki stan rzeczy, jaki zobaczyć możemy na wykresach, najczęściej widzimy w telewizorach nieskalibrowanych, czyli takich które działają na fabrycznych ustawieniach producenta tak jak i w tym przypadku na trybie „Standardowy”. A tak jak to bywa w większości fabrycznych ustawień obrazu skutkuje to, bardzo zimną temperaturą barw, spowodowaną przez bardzo duży wystrzał koloru niebieskiego w balansie bieli, co też spowoduje przebarwienie odcieni bieli i czerni na kolor niebieski. Do tego dochodzi bardzo słabe odwzorowanie barw, które są nienaturalnie przesycone i słabo pokrywają się z normami Rec. 709, a wybita gamma z kolei skutkować będzie utratą detali w czerni i bieli oraz licznymi przejaskrawieniami. Podsumowując, oglądając wszelakiego typu materiały na takim trybie obrazu, zamiast wysokiej jakości obrazu, zobaczymy nie miły, nienaturalny i przejaskrawiony obraz, a przecież chcemy zobaczyć tutaj te treści dokładnie tak jakbyśmy widzieli je „gołymi oczami”.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER PERU" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PERU” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER PERU" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PERU” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER PERU" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PERU” przed kalibracją

Po prawidłowej kalibracji trybu pod SDR widzimy znaczną poprawę, względem fabrycznego trybu obrazu. W balans bieli został usunięty nadmiar koloru niebieskiego, przez co obraz nie będzie już zimny, a biel i czerń nie będą wpadać w kolor niebieski. Kolory teraz idealnie pokrywają się z normami Rec. 709, dzięki czemu nie będą już one przesycone, lecz naturalne. Wyprostowana została także gamma do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w oglądanych przez nas materiałach nam już nie umknie. W rezultacie daje nam to bardzo miły dla oka, naturalny i wysokiej jakości obraz, którego nie pożałuje żaden „kinomaniak”. Poniżej pomiary charakteryzujące obraz po kalibracji:

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER PERU" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PERU” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER PERU" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PERU” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER PERU" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PERU” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *