Telewizory Hisense słyną z dostarczania użytkownikom odbiorników o bardzo wysokiej jakości obrazu w bardzo przestępnych cenach. Najnowszy model U7HQ, który zawitał niedawno na rynku, nie zmienia tego kierunku, a dodatkowo otrzymał parę usprawnień, którymi inne telewizory w podobnej cenie, nie mogą się pochwalić. Najnowszy model został wyposażony w nowy panel, nazywany przez producenta ULED, który łączy w sobie wysokiej jakości matrycę VA, oferującą wysoki kontrast i głęboką czerń, z technologią kropek kwantowych, dzięki którym telewizor jest w stanie zreprodukować bogatsze i bardziej nasycone kolory. Do tego dochodzi technologia strefowego wygaszania podświetlenia, która w tym przypadku posiada 32 strefy, co przełoży się na jeszcze lepszą czerń oraz wyższy kontrast. Model U7HQ może pochwalić się także usprawnieniami dla graczy i fanów sportu, bo na pokładzie mamy dwa porty HDMI 2.1, z obsługą VRR, ALLM i AMD FreeSync oraz 120 Hz matrycę. A to wszystko w telewizorze kosztującym aktualnie 3699zł! Można bez wahania powiedzieć, że najnowszy Hisense U7HQ jest po prostu skazany na sukces. A jak wypadnie omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!
Relacja z kalibracji Hisense U7HQ w Zamościu – Jak nowy model Hisense, wypada podczas profesjonalnej kalibracji?
Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:
- Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)
KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)
Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu w telewizorach Hisense. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:
[metaslider id=3615]
Jak możemy zobaczyć tryb obrazu „Standardowy” nie jest trybem, który wiernie odwzoruje nam obraz i ukaże pełne możliwości tego telewizora. Tryb „Standardowy” charakteryzują typowe problemy występujące w większości nieskalibrowanych telewizorów. Mowa tu o mocnym wystrzale koloru niebieskiego w balansie bieli, który powoduje zabarwienie odcieni szarości i bieli na kolor niebieski, co w rezultacie wpłynie negatywnie także na nasz wzrok (nadmiar światła niebieskiego). Do tego dochodzą przesycone kolory, które słabo pokrywają się z paletą barw Rec.709, oraz wybita gamma, która z kolei powodować będzie utratę detali w jasnych i ciemnych scenach. W rezultacie otrzymujemy przesycony, nienaturalny i ubogi w detale obraz, który po prostu wygląda źle.
Kalibracja tak jak zawsze przebiegła bezproblemowo, z bardzo dobrymi wynikami końcowymi, co można zobaczyć już po samych wykresach. Obraz nie robi nam się już niebieski, dzięki korekcji niebieskiej barwy w balansie bieli, kolory nie są przesycone, tylko naturalnie i idealnie odwzorowane, dzięki czemu idealnie pokrywają się ze standardami Rec. 709, a gamma została wyrównana do poziomu 2,4, dzięki czemu dostrzeżemy każdy detal w oglądanych przez nas treściach. Finalnie otrzymujemy obraz idealny, bez żadnych wad, które negatywnie wpływają na obraz i jego jakość. Poniżej wykresy charakteryzujące obraz po kalibracji:
[metaslider id=3622]
Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.