Hisense

Kalibracja nowego Hisense U8HQ w Kielcach

Firma Hisense w ostatnich latach bardzo prężnie rozwija się na rynku AV. Hisense na przestrzeni lat dowiódł nam, że na dobry jakościowo obraz w telewizorze nie musimy wydawać sporej kwoty pieniędzy. Potwierdzeniem tych słów jest właśnie nowy model U8HQ, który otrzymał już nawet nagrodę EISA w kategorii „PREMIUM LCD TV 2022-23”. Najnowszy model to kolejny odbiornik firmy korzystający z technologii Mini LED. Został on wyposażony w nowy panel QLED, nazywanym przez producenta jako „ULED”, który łączy w sobie wysokiej jakości matrycę IPS, z technologią kropek kwantowych, dzięki którym telewizor wyświetla o wiele bogatsze barwy niż, konwencjonalne telewizory LCD. Jako iż nowy model bazuje na technologii Mini LED to nie mogło tu zabraknąć technologii strefowego wygaszania podświetlenia FALD (Full Array Local Dimming), która w przypadku 65 calowej wersji posiada 160 niezależnych stref podświetlenia matrycy, co przełoży się na jeszcze wyższy kontrast, głębszą czerń oraz jaśniejszy obraz. Na pokładzie modelu U8HQ nie mogło zabraknąć także portów HDMI 2.1 (wspierających ALLM i VRR) oraz 120 Hz matrycy, co sprawia że jest to model stworzony dla graczy i fanów sportu. Telewizor wspiera także obsługę dla treści HDR10 i Dolby Vision. Wszystkie wyżej wymienione cechy tego telewizora, w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną, sprawia, że model U8HQ to naprawdę warty uwagi telewizor. A jak wypadnie omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Hisense U8HQ w Kielcach – jak nowy Mini LED chińskiego producenta wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i platformy YouTube. Klient wybrał podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu w telewizorach Hisense. I tak jak już możemy się domyślić, tryb obrazu „Standardowy”, który jest nam bardzo dobrze znany swoją charakterystyką z innych modeli, nie ukaże nam pełnego jakości obrazu. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Tak jak możemy zobaczyć na wykresach, obraz jest bazuje na zimnej temperaturze barw, co dokładnie pokazuje wykres balansu bieli, w którym dostrzec możemy bardzo dużą dominację niebieskiego koloru. Rezultatem takiego ustawienia balansu bieli będzie zaniebieszczenie obrazu. Patrząc na kolory, widzimy, że są one przesycone i nienaturalne, przez co słabo pokrywają się z paletą barw Rec. 709. Wystrzelony parametr „gamma” z kolei sprawia, że obraz jest przyciemniony, przez co tracimy dużą ilość detali. Podsumowując, takie ustawienie, nie zapewni nam naturalnego, dobrze odwzorowanego i bogatego obrazu, który chcielibyśmy tu zobaczyć.

Ujęcie z filmu YouTube "Aquarium 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Aquarium 4K” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "Aquarium 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Aquarium 4K” przed kalibracją

Po prawidłowej kalibracji obraz zmienia się o 180 stopni. Balans bieli został wyrównany, dzięki redukcji niebieskiego koloru, przez co obraz nie jest już zimny i niebieski, a naturalnie odwzorowany. Kolory dzięki skalibrowanej przestrzeni barw idealnie pokrywają się z normami Rec. 709, co w rezultacie daje nam idealne i naturalne odwzorowanie barw. Na sam koniec wymodelowana została gamma do targetu 2,35, dzięki czemu żaden detal w jasnych i ciemnych scenach już nam nie umknie. W rezultacie, po tak wykonanej kalibracji obrazu, otrzymujemy obraz iście kinowy, który pod każdym względem prezentuje obraz tak jak naprawdę go widzimy. Poniżej wykresy charakteryzujące skalibrowany tryb obrazu:

Ujęcie z filmu YouTube "Aquarium 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Aquarium 4K” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "Aquarium 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Aquarium 4K” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *