OLED

Kalibracja Panasonica LZ2000 w Gdyni

Panasonic LZ2000 to najnowszy flagowy model OLED japońskiego producenta na 2022 rok, który powstał z myślą zaoferowania użytkownikom najwyższej jakości obrazu, jaką można sobie wyobrazić w telewizorach z organicznymi panelami OLED. I tak też jest, ponieważ LZ2000 oferuje najwyższej jakości obraz, oparty na technologii organicznych pikseli OLED, które oferują perfekcyjną czerń, nieskończony kontrast, bogate kolory oraz bardzo szerokie kąty widzenia. Jako iż jest to model flagowy, oferuje on także najwyższą jasność szczytową spośród wszystkich tegorocznych modeli OLED LZ, co przeniesie się na lepszy efekt HDR. Sercem nowego modelu jest nowy Procesor HCX Pro AI, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, która odpowiada za obróbkę obrazu i audio, aby zapewnić odbiorcom jak najlepszą jakość obrazu. Na pokładzie nowego flagowca nie mogło zabraknąć także udogodnień skierowanych dla fanów sportu i gier, a mowa tu dokładnie o zastosowaniu portów HDMI 2.1 (obsługujące ALLM, VRR i FreeSync Premium) oraz 120 Hz matrycy. Dla fanów kina  LZ2000 oferuje także wsparcie dla treści HDR10+ i Dolby Vision. Panasonic LZ2000 to bez wątpienia model, który zaoferuje jakość obrazu z najwyższej półki, dlatego warto rozważyć wybór tego modelu, jeśli szukamy topowego telewizora. A jak omawiany model sprawdzi się podczas profesjonalnej kalibracji?

Relacja z kalibracji Panasonic LZ2000 w Gdyni – Jak nowy flagowiec japońskiego giganta, wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z odtwarzacza DVD. Klient zdecydował się na wybranie podstawowego wariantu kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Normalny”, który jest domyślnym trybem obrazu w telewizorach Panasonica. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Sądząc po samej nazwie „Normalny”, spodziewać mogliśmy się już, że pomiary przed kalibracją wypadną jak w większości przypadków nieskalibrowanych odbiorników. W balansie bieli widzimy dominację niebieskiego koloru, co skutkować będzie zaniebieszczeniem całego obrazu. Kolory są przesycone i nienaturalne, co sprawia, że słabo pokrywają się z paletą barw Rec. 709, a wybity parametr „gamma”, z kolei powodować będzie bardzo niepożądaną utratę dużej ilości detali w jasnych i ciemnych scenach, przez co obraz w rezultacie będzie wyglądał ubogo. Taki stan rzeczy sprawi, że filmy i seriale, które w przyszłości będą oglądane na tym telewizorze, będą wyglądać po prostu źle, marnując przy tym potencjał tego telewizora.

Ujęcie z filmu YouTube "TRAVEL AROUND JAPAN" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „TRAVEL AROUND JAPAN” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "TRAVEL AROUND JAPAN" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „TRAVEL AROUND JAPAN” przed kalibracją

Po zakończonej kalibracji obraz wygląda całkowicie inaczej. Telewizory Panasonica słyną z bardzo dobrych, a nawet można powiedzieć, idealnych wyników kalibracji, co zobaczyć możemy na pomiarach poniżej. Charakterystykę obrazu po kalibracji przedstawiają poniższe pomiary. Jak widzimy, w balansie bieli żaden kolor nie wbija się dzięki czemu, temperatura barw jest idealnie odwzorowana, a obraz nie wpada nam w odcienie koloru niebieskiego. Kolory po kalibracji idealnie pokrywają się z paletą barw Rec.709, dzięki czemu są one perfekcyjnie odwzorowane i przede wszystkim – naturalne. Na koniec wymodelowana została gamma, do targetu 2,35, dzięki czemu żaden detal nam nie umknie i będziemy w stanie zobaczyć bogaty w detale obraz. W rezultacie otrzymujemy obraz idealny, który równać się może z referencyjnymi monitorami używanymi w studiach filmowych.

Ujęcie z filmu YouTube "TRAVEL AROUND JAPAN" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „TRAVEL AROUND JAPAN” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "TRAVEL AROUND JAPAN" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „TRAVEL AROUND JAPAN” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *