OLED

Kalibracja Panasonica LZ980 w Legnicy

Panasonic LZ980 to najnowszy budżetowy OLED japońskiego giganta na 2022 rok. LZ980 to model, który został stworzony z myślą oferowania najwyższej jakości obrazu w bardziej atrakcyjnej cenie, a jak wiemy telewizory marki Panasonic słyną z oferowania jednych z najlepszych jakościowo odbiorników. Nowy LZ980 wyposażony został w organiczny panel OLED, który oferuje nam perfekcyjną czerń, nieskończony kontrast, bogate kolory i bardzo szerokie kąty widzenia. Sercem nowego modelu jest nowy procesor Procesor HCX Pro AI, wykorzystujący sztuczną inteligencję, która odpowiada za obróbkę obrazu i audio, aby zapewnić odbiorcom jak najlepszą jakość wyświetlanego obrazu. Nowy model Panasonica oferuje wsparcie dla treści HDR10+ i Dolby Vision, co na pewno zadowoli fanów domowego kina. Nie zabrakło tutaj także udogodnień dla graczy, bowiem mamy tutaj porty HDMI 2.1 (wspierające ALLM, VRR i AMD FreeSync) oraz 120 Hz matrycę, która sprawdzi się także idealnie podczas oglądania sportu. LZ980 to naprawdę solidy telewizor, który swoją jakością obrazu zaskoczy nie jednego użytkownika. A jak omawiany model sprawdzi się podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy to!

Relacja z kalibracji Panasonic LZ980 w Legnicy – Jak wypada nowy model OLED koreańskiego producenta, podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał z telewizji satelitarnej oraz platform streamingowych Netflix i HBO Max. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)
  • Kalibrację trybu pod HDR10+ i Dolby Vision

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

Telewizor przed rozpoczęciem kalibracji, ustawiony był w trybie „Dynamiczny”, który został wybrany przez klienta jako najbardziej mu odpowiadający. Przedstawione poniżej wykresy ukazują charakterystykę obrazu przed kalibracją:

Osoby, które czytały jakiekolwiek artykuły związane z kalibracją, lub ustawieniami obrazu, wiedzą, że tryby pokroju „Dynamiczny” lub „Żywy”, to jedne z najgorszych trybów obrazu, które może wybrać z predefiniowanych przez producenta. Elementem charakteryzującym ten tryb jest bardzo agresywne i nienaturalne przesycenie kolorów, które bardzo mocno odbiegają od aktualnie obowiązujących norm Rec.709, którymi kierujemy się podczas kalibracji. Używa on także zimnego balansu bieli, w którym bardzo dominuje kolor niebieski, przez co cały obraz staje się zaniebieszczony, a przez wybitą „gamme” obraz staje się przejaskrawiony, czego skutkiem jest utrata dużej ilości detali w jasnych i ciemnych scenach.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER GREECE" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER GREECE” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER GREECE" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER GREECE” przed kalibracją

Po zakończonej kalibracji widzimy diametralną zmianę w obrazie. Telewizory OLED marki Panasonic słyną z bardzo dobrych rezultatów końcowych, co pokazują pomiary po zakończonej kalibracji. Charakterystykę obrazu po kalibracji ukazują poniższe wykresy:

Jak możemy zobaczyć, obraz przeszedł niemałą metamorfozę. Kolory po kalibracji nie są już agresywnie przesycone, a naturalne i idealnie odwzorowane, dzięki czemu idealnie pokrywają się z normami Rec. 709. W balans bieli nie dominuje już kolor niebieski, dzięki czemu obraz nie wpada nam w niebieską barwę. Na sam koniec została wyprostowana gamma, do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal już nam nie umknie. Finalnie daje nam to obraz naturalny i idealnie odwzorowany obraz, którym nie pogardzi żaden fan kina.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER GREECE" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER GREECE” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER GREECE" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER GREECE” po kalibracji

KALIBRACJA DLA TREŚCI HDR ORAZ DOLBY VISION

Po zakończonej kalibracji trybu pod SDR pozostaje nam tylko tryb pod HDR i Dolby Vision. Tutaj również jak w przypadku fabrycznych ustawień trybu SDR, widzimy słabe pokrycie palety barw, w przypadku wysokich zakresów dynamicznych – według norm BT. 2020 oraz mocny wystrzał niebieskiego koloru w balansie bieli. Podczas kalibracji treści HDR, parametr „gamma” zastępuje nam wykres „krzywej EOTF”, który odpowiada nam za dynamikę obrazu, poprzez wykres ukazujący tempo wzrostu jasności obrazu na poszczególnych poziomach. Jak widzimy, rośnie on zbyt gwałtownie, przez co obraz staje się „przepalony”.

Ujęcie z serialu "Gra o Tron: Ród Smoka" przed kalibracją

Ujęcie z serialu „Gra o Tron: Ród Smoka” przed kalibracją

Dzięki poprawnie wykonanej kalibracji HDR i Dolby Vision widzimy również ogromną poprawę względem fabrycznych ustawień obrazu. Wpływa na to zredukowanie niebieskiego koloru w balansie bieli, prawidłowe pokrycie palety barw BT. 2020 oraz poprawne oddanie dynamiki obrazu w czerniach i bielach, przez wymodelowanie krzywej EOTF, dzięki czemu obraz staje się idealny pod każdym względem, zapewniając nam najlepszy efekt HDR w filmach i serialach.

Ujęcie z serialu "Gra o Tron: Ród Smoka" po kalibracji

Ujęcie z serialu „Gra o Tron: Ród Smoka” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *