LCD

Relacja z kalibracji telewizora Sony X80L w Łodzi

W dzisiejszych czasach telewizory stanowią ważny element naszego życia, stając się głównie źródłem rozrywki, ale także nieodłączonym elementem naszych salonów. Wybór odpowiedniego telewizora może być trudny, z uwagi na szeroki zakres opcji dostępnych na rynku. Marka Sony co roku dostarcza nam wysokiej jakości telewizory, które uważane są przez klientów jako jedne z najlepszych na rynku. Jednym z najnowszych modeli telewizorów Sony jest X80L, czyli następca popularnego modelu X80K z 2022 roku. Model X80L bazuje na matrycy typu IPS z podświetlaniem Direct LED, która zapewnia nam bogate kolory oraz szerokie kąty widzenia. Tak jak większość modeli LCD japońskiego producenta, omawiany model X80L posiada diody PFS LED, co pozwala na znaczne poszerzenie reprodukcji barw. Dzięki temu oferuje on znacznie bogatszą kolorystykę niż konwencjonalne telewizory LCD.

Nowy model bazuje na portach HDMI w standardzie 2.0b, które nie zaoferują nam 4K przy 120Hz. Sony po mimo tego zapewnia nam doskonałe wrażenia podczas grania dzięki niskiemu input lagowi w dedykowanym trybie gry. Mamy tutaj także wspaniale działający system upłynniania obrazu MotionFlow, który zapewni nam wyraźny i płynny obraz w ruchu. Dla fanów kina, model X80L posiada wsparcie dla treści HDR10 i Dolby Vision, które zapewnią nam iście kinowe doznania. Na papierze nowy odbiornik marki Sony prezentuje się bardzo dobrze, ale jak wypada podczas profesjonalnej kalibracji? Pora to sprawdzić!

Klient korzystał głównie z telewizji naziemnej i sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach obrazu „IMAX Enhanced”. Ów tryb wzbudza duże zakłopotanie wśród naszych klientów. Wiele z nich myśli, że ten tryb, zapewnia nam większy obraz w aspekcie 1,90:1. Oczywiście tak nie jest i jest to zwykły preset obrazu, który oprócz chwytliwej nazwy nic innego nie wnosi. Pomijając ten fakt, warto zaznaczyć, że tryb obrazu „IMAX Enhanced” wraz z trybem „Kinowy” zapewniają nam, na pewno lepszy jakościowo obraz niż ten, który zobaczyć możemy na trybach pokroju „Standardowy” i „Dynamiczny”, które słyną z bardzo nienaturalnie odwzorowanego obrazu. Poniżej zobaczyć możemy wykresy, charakteryzujące wspomniany tryb obrazu:

Jak możemy zaobserwować, tryb „IMAX Enhanced” nie zapewnia nam do końca dokładnego odwzorowania obrazu ani pełnych możliwości tego modelu. Podobnie jak w przypadku większości telewizorów nieskalibrowanych, widoczny jest nadal wyraźny nadmiar niebieskiego w balansie bieli, co prowadzi do zabarwienia odcieni szarości i bieli na niebiesko. Ponadto, kolory są niedosycone, co wpływa na złe pokrycie palety barw Rec.709. Na koniec zaobserwować możemy utratę detali w obszarach czerni i bieli, które są wynikiem wyraźnie wybitej gammy. Finalnie sprawia to, że obraz nie będzie idealnie odwzorowany i nie zobaczymy tutaj perfekcyjnie naturalnego obrazu jakiego byśmy chcieli.

Ujęcie z filmu YouTube "African Safari 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „African Safari 4K” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "African Safari 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „African Safari 4K” przed kalibracją

Proces kalibracji został przeprowadzony bez żadnych trudności. Modele LCD firmy Sony zawsze słynęły z łatwości i skuteczności kalibracji. Widoczna jest ogromna poprawa już na wykresach po-kalibracyjnych. Obraz nie ma już „zimnego” i niebieskiego zabarwienia, ponieważ udało się zredukować nadmiar niebieskiego koloru w balansie bieli. Kolory są teraz naturalne i idealnie odwzorowane, i idealnie pokrywają się z paletą barw Rec. 709. Dzięki wymodelowaniu gammy, która została dostosowana do poziomu 2,35, co pozwala uwidocznić każdy detal zarówno w obszarze bieli, jak i czerni. Poniżej wykresy charakteryzujące obraz po kalibracji:

W rezultacie otrzymujemy idealne odwzorowanie kolorów, obraz bogaty w detale, który można nazwać po prostu „rzeczywistym”. Efekt jest praktycznie identyczny z tym, który można zobaczyć na profesjonalnych monitorach referencyjnych używanych w profesjonalnych studiach filmowych.

Ujęcie z filmu YouTube "African Safari 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „African Safari 4K” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "African Safari 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „African Safari 4K” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *