Mini LED

Skalibrowaliśmy najnowszego flagowego Neo QLED’a – Samsunga QN95C!

Najnowszy model Samsung QN95C to kolejny krok naprzód w rozwoju technologii Mini LED. Koreański producent z roku na rok rozwija odbiorniki z linii Neo QLED, zbliżając je coraz bardziej do jakości czerni wyświetlaczy OLED. Bohater dzisiejszego artykułu, to następca znanego nam już dobrze modelu QN95B z 2022 roku. Tegoroczny model wyposażony został w panel QLED, który dzięki powłoce kropek kwantowym oferuje wysoce nasycone barwy (>95% palety barw P3). Mamy tutaj także matrycę typu VA, która w połączeniu z technologią Mini LED i systemowi wygaszania stref podświetlenia, zapewnia nam wyśmienity obraz.

Bardzo wysoka luminacja szczytowa i „prawie” OLED-owa czerń to aspekty które, bez dwóch zdań charakteryzują ten model. Wszystko to za sprawą dużych usprawnień w kwestii ilości stref wygaszania, bowiem model QN95C w zależności od przekątnej ma ich 1344, 1920, 2340 w następująco 65, 75 i 85 calach. Jest to ogromna różnica względem poprzednika który posiadał ich „tylko” 576 i 720 w 55 i 65 calach. Tak znacząca zmiana przekłada się na o wiele lepszy jakościowo obraz. Warto zaznaczyć że w tym roku Samsung chwali się udoskonaloną kontrolą podświetlenia, która ma za zadanie zmniejszyć negatywne efekty systemu wygaszania takie jak efekt halo wokół jaskrawych obiektów na ciemnym tle. Kalibrowany przez nas model, tak jak wszystkie odbiorniki z linii Neo QLED, wspiera treści w formacie HDR10 i HDR10+. Są tutaj także funkcje dla graczy, takie jak porty HDMI 2.1 wspierające rozdzielczość 4K przy 120 kl./s, z obsługą technologii VRR i ALLM i FreeSync. System operacyjny w tym modelu także doczekał się usprawnienia. W modelu QN95C mamy nowy system Tizen 7.0, który działa płynniej niż w modelach zeszłorocznych. Dzięki temu możemy liczyć na miły w obsłudze system, który zapewni nam łatwy dostęp do naszych ulubionych aplikacji. Po krótkim wstępie pozostaje nam tylko sprawdzić jak nowy model wypada podczas profesjonalnej kalibracji. Tym razem przeprowadziliśmy ją dla naszego klienta we Wrocławiu!

Klient wybrał podstawowy wariant kalibracji który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Oryginalnie telewizor pracował na trybie obrazu „Eco”. To domyślny tryb oferowany użytkownikowi po wyjęciu z kartonu, który, jak się okazuje, nie oddaje w pełni możliwości tego modelu pod względem jakości i wierności odwzorowania obrazu. Charakterystyka tego trybu została obrazowo ukazana na poniższych wykresach:

Fabryczne ustawienia obrazu mają na celu przyciągnięcie wzroku klientów na półkach sklepowych, ale nie zapewniają najlepszej jakości obrazu. Taką sytuację dokładnie zobaczyć możemy także i w tym przypadku. Wykres balansu bieli wyraźnie ukazują dominację koloru niebieskiego, co wpływa negatywnie na odwzorowanie wszystkich kolorów. Tak ustawiona temperatura barw sprawia że obraz jest zimny i zaniebieszczony na całej jego rozpiętości. Patrząc na gamut, łatwo wywnioskować, że kolory odbiegają od referencyjnych norm Rec. 709 i są one nienaturalnie przesycone. Dla większości mogą być odbierane jako „męczące” i „przerysowane”. Na końcu zobaczyć możemy dosyć mocno wybitą gamme, która z kolei powoduje dużą utratę detali głównie w ciemnych scenach co negatywnie wpływa na doświadczenie z oglądanych przez nas materiałów. Finalnie otrzymujemy obraz, który w żaden sposób nie ukazuje nam prawidłowego i naturalnego obrazu, a w zamian za to otrzymujemy jego całkowite przeciwieństwo.

PO KALIBRACJI

Kalibracja trybu pod treści SDR przynosi pozytywne rezultaty i ogromne zmiany w wyświetlanym obrazie. Proces kalibracji przebiegał gładko i bezproblemowo, co dla flagowych modelów Samsunga jest częstą cechą i potwierdzają to także pomiary po kalibracji:

Po poprawnie przeprowadzonej kalibracji widzimy że wykresy wyglądają zupełnie inaczej. Dzięki wielopunktowej kalibracji balansu bieli otrzymujemy idealnie wyrównaną temperaturę barw do punktu bieli D65, która sprawia, że wyświetlana przez telewizor biel i czerń jest naturalna i miła dla naszego oka. Wielopunktowa korekcja daje nam także możliwość idealnego wyrównania gammy do poziomu 2,35, co skutkuje poprawnym oddaniem detali w ciemnych i jasnych scenach. Na końcu skalibrowana została przestrzeń barw, które po ustawieniu idealnie pokrywa się ze standardami Rec. 709. Dzięki  temu kolory od teraz będą naturalne i perfekcyjnie odwzorowane. Podsumowując, po kalibracji otrzymujemy obraz SDR dopracowany pod każdym względem, pozwalający nam zobaczyć obraz tak jak pierwotnie został on nagrany bez żadnych przekłamań.

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *