LCD

Kolejny klient z Samsung LS03B The Frame 2022 zadowolony z kalibracji (w Szczecinie)

Samsung LS03B to odświeżony model „lifestylowej” linii The Frame na 2022 rok. Jest to następca bardzo udanego i popularnego modelu LS03A z 2021 roku. Modele The Frame to odbiorniki, które stawiają na elegancki i nowoczesny design, który ma się  prezentować niczym obraz podkreślający wystrój Twojego domu. Nowością w tegorocznym modelu LS03B jest matowa powłoka ekranu, która będzie pochłaniać o wiele więcej światła, eliminując tym samym w większym stopniu odbicia światła na ekranie. Ma to na celu sprawić, aby najnowszy model The Frame 2022 jeszcze bardziej przypominał obraz na ścianie. Tak jak inne modele z tej linii, LS03B posiada wymienne ramki, które można dokupić osobno i wymieniać na takie jakie nam się podobają. Przechodząc do specyfikacji, najnowszy model wyposażony jest w panel QLED, który dzięki implementacji kropek kwantowych tzw. „Quantum Dots”, jest w stanie zreprodukować o wiele bogatsze barwy, niż konwencjonalne telewizory LCD. A to w połączeniu z matrycą typu VA, która oferuje głęboką czerń oraz wysoki kontrast sprawia, że najnowszy The Frame pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o jakość obrazu. A jak wypadnie najnowszy model „lifestylowej” linii koreańskiej marki podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Samsung LS03B w Szczecinie – Jak nowy model „The Frame 2022” wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

Przed rozpoczęciem kalibracji, telewizor był ustawiony na trybie obrazu „Dynamiczny”, który został wybrany przez właścicielkę. Poniżej przedstawiamy wykresy charakteryzujące ten tryb obrazu:

Tak jak wspominaliśmy wiele razy, tryb obrazu „Dynamiczny” w telewizorach Samsunga, jest najgorszym trybem jaki można wybrać, jeśli chcemy osiągnąć „idealny obraz”. Charakteryzuje się on głownie bardzo agresywnie i nienaturalnie przesyconymi kolorami, które odbiegają bardzo mocno od standardów Rec. 709, którymi kierujemy się podczas kalibracji. W balansie bieli widzimy również duże wybicie koloru niebieskiego, które będzie skutkować przebarwieniem bieli i odcieni szarości na kolor niebieski oraz zmianą temperatury barwowej na zimną. Wybita gamma, z kolei skutkować będzie zabiciem detali w czerni i bieli. Finalnie tak, jak się można spodziewać, oglądając treści na takim trybie obrazu, wszystko wyglądać będzie po prostu źle.

Kadr z filmu YouTube "Colors of the Ocean" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Colors of the Ocean” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "Canada 4K" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Canada 4K” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "Canada 4K" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „Canada 4K” przed kalibracją

Po prawidłowo wykonanej kalibracji widzimy ogromne zmiany. Kalibracja trybu dla treści SDR, tak jak w większości przypadków telewizorów od Samsunga, przebiegła gładko i bezproblemowo.  Skalibrowany tryb obrazu nie posiada już wad, które zawierał poprzedni tryb obrazu. Balans bieli został wyrównany, dzięki czemu nie mamy już tutaj wystrzału niebieskiego koloru, który powodował wiele problemów. Kolory przeszły całkowitą metamorfozę, przez co są one teraz naturalne i miłe dla oka, a nie jak poprzednio nienaturalne i agresywnie przesycone oraz pokrywają się perfekcyjnie z normami Rec. 709. Gamma również została wymodelowana i wyrównana do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w czerni i bieli już nie umknie naszym oczom. W rezultacie, skalibrowany tryb obrazu, ukazuję nam prawidłowy i co najważniejsze prawdziwy obraz, czyli taki jak naprawdę byśmy go zobaczyli „na żywo” własnymi oczami lub tak jak często to mówimy „tak jak widział go reżyser”. Charakterystykę obrazu po kalibracji przedstawiają poniższe pomiary:

Kadr z filmu YouTube "Colors of the Ocean" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Colors of the Ocean” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "Canada 4K" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Canada 4K” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "Canada 4K" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „Canada 4K” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *