LCD

Kalibracja Panasonic LX940 w Świnoujściu

Panasonic LX940 to najnowszy model z linii telewizorów LCD japońskiego koncernu na 2022 rok. Jest on następcą modelu JX940 z 2021 roku, który cieszył się sporą popularnością wśród naszych klientów. W najnowszym modelu LX940 zaimplementowano nowy procesor Procesor HCX Pro AI, którego możemy zobaczyć także w telewizorach klasy premium. Procesor wykorzystuje sztuczną inteligencję, która odpowiada za obróbkę obrazu i audio, aby zapewnić odbiorcom jak najlepszą jakość obrazu. W telewizorze mamy również Game Mode Extreme, który dzięki zastosowaniu standardu HDMI 2.1 (obsługujące funkcje VRR, AMD FreeSync Premium i ALLM) oraz 120 Hz matrycy, staje się nie lada gratką dla graczy, ale także dla osób oglądającej dużą ilość sportu. Dla fanów kina, mamy tutaj obsługę treści HDR10+ i Dolby Vision IQ, które idealnie sprawdzi się w filmach i serialach dostępnych na wszelakich platformach streamingowych. Mamy tutaj także wsparcie dla Dolby Atmos, dzięki któremu audio wydobywające się z telewizora nabierze bardziej przestrzennego i pełnego jakości dźwięku. LX940 to naprawdę solidny telewizor pod względem jakości obrazu i audio, dlatego warto wziąć pod uwagę ten model, jeżeli będziemy szukać dobrego i niedrogiego telewizora LCD. A jak omawiany model wypada podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Panasonica LX940 w Świnoujściu – Jak nowy model japońskiego producenta, wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Normalny”, który jest fabrycznym trybem obrazu w telewizorach Panasonica. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Jak możemy zobaczyć tryb obrazu „Normalny” jest to tryb, który możemy śmiało porównać do znanych nam już trybów „Standardowy” czy „Eco”. Oznacza to, że obraz nie będzie odwzorowywał obrazu tak, jak pierwotnie powinien wyglądać, a będzie go dosyć przekłamywał, co wpłynie negatywnie na jakość obrazu. Patrząc na wykresy zobaczyć można duże wybicie niebieskiej składowej w balansie bieli, przez co biel i czerń przefarbowana będzie na kolor niebieski, a w rezultacie także cały obraz. Do tego dochodzą przesycone i nienaturalne kolory, które słabo pokrywają się z normami Rec. 709 oraz wybita „gamma”, które z kolei skutkować będzie zaburzeniem widoczności detali w bieli i czerni, przez co obraz może wydawać się ubogi. Wszystkie te aspekty wpłyną negatywnie na obraz, przez co odbiorca może być z niego niezadowolony, a tego przecież nie chcemy.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” przed kalibracją

Kalibrowane przez nas telewizory Panasonica na przestrzeni lat, słynęły z bardzo przyjemnego procesu kalibracji oraz wyśmienitych wyników. Nie inaczej było w tym przypadku, ponieważ obraz przeszedł dużą metamorfozę. W balansie bieli nie dominuje nam już kolor niebieski, dzięki czemu obraz nie jest już niebieski i zimny, a temperatura barw jest idealnie odwzorowana do tego co widzą nasze oczy w słoneczny dzień. Kolory z przesyconych stały się naturalne i idealnie odwzorowane, dzięki czemu pokrywają się idealnie z normami Rec. 709. Na koniec wyprostowana została gamma, poziomu 2,35, przez co obraz będzie bogaty w detale, a nie jak miało to miejsce na fabrycznych ustawieniach. W rezultacie przekłada się nam to na idealnie odwzorowany i bogaty obraz, który bez dwóch zdań można nazwać „kinowym”. Charakterystykę obrazu po kalibracji ukazują poniższe wykresy:

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER NORWAY" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER NORWAY” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *