Bez kategorii

Tryb ECO a zużycie energi?

Pobór energii telewizora – pewnie wielu z Was niejednokrotnie zastanawiało się ile faktycznie wynosi i jakie mogą być oszczędności związane z używaniem trybów Eco, lub z wykonaniem kalibracji. Spieszymy Wam z odpowiedzią, gdyż na zlecenie firmy Sony® wykonaliśmy niezależne pomiary średniej konsumpcji energii w przygotowanej przez nas sekwencji testowej.
 
Podczas testu odtwarzany był serial z platformy streamingowej, kanał informacyjny z telewizji, oraz gra z konsoli . Każde ze źródeł w równej ilości czasu. Analizowaliśmy tryb żywy domyślny, oraz z włączonymi funkcjami ECO, którymi Sony pozwala zarządzać w bardzo prosty sposób na swoim nowym Eco-pulpicie.
 
Z wyników testu płynie kilka wniosków. Po pierwsze telewizory, nawet w najbardziej prądożernym trybie obrazu (Żywy) nie pobierają aż tak dużo energii jak mogłoby się wydawać. Szczególnie dobrze wypadają tu telewizory LCD z lokalnym wygaszaniem (np. X85L, X90L), gdzie stosunek maksymalnej jasności i wielkości ekranu do średniego poboru mocy wypada dużo korzystniej niż w modelach o prostszej budowie. Spodziewaliśmy się tego, ponieważ telewizor z lokalnym wygaszaniem potrafi wyłączać obszary matrycy, aby dać lepszą czerń, a pozytywnym „efektem ubocznym” jest oszczędność energii.
 
Po drugie funkcja ECO ogranicza zużycie energii w sposób bardzo znaczący. Wiąże się to oczywiście z wyraźnym spadkiem
jasności ekranu. Nawet jednak przy maksymalnym działaniu funkcji szczytowa luminancja nadal oscyluje w okolicach 100 cd/m2 co zapewnia całkowicie komfortowy seans w warunkach nocnych i wieczornych i jest wręcz pożądaną jasnością dla komfortowego odbioru obrazu. Telewizory Sony pozwalają teraz zarządzać funkcjami Eco w bardzo wygodny sposób na nowym pulpicie!
Ten najniższy pobór prądu zbliżony będzie do efektu kalibracji dedykowanej do oglądania w nocy. W przypadku X90L kalibracja pozwoliłaby zejść z poborem mocy nawet jeszcze niżej. To właśnie dlatego mówimy, że dzięki usłudze można zaoszczędzić na rachunkach, choć oczywiście zależy to od ustawień jakie wykorzystywał użytkownik na początku.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *