Panasonic

Kalibracja trybu THX w Panasonicach V(T)20, VT30, VT50

Przez jakiś czas sądziłem, że tryb THX jest permanentnie zablokowany i posiadacze plazm Panasonic zmuszeni są wybierać pomiędzy jasnym i niespecjalnie ładnym obrazem (tryb THX), lub niemal idealnym, ale przyciemnym jak na dzień trybem ISF po kalibracji. Po ostatnich zabawach z modelem VT50 doszedłem jednak do sposobu kalibracji balansu bieli w trybie THX – a balans bieli był właśnie najgorszym aspektem tego profilu i albo powodował zgniły obraz, albo wprowadzał ciepłą, żółtawą biel. Sprawdziłem, czy ta metoda kalibracji działa również w modelach V20, VT20, G30 i VT30, działa w każdym z nich 😉

Efekty przejrzymy na przykładzie 42 calowego Panasonica VT30. Zwróćmy uwagę na balans bieli w trybie fabrycznym:

Wykazuje on dominantę zieloną, czyli najczęstszą przypadłość panasonic’a. W tym modelu akurat i tak nie ma tragedii, bo dominanta nie przekracza 10%, mimo to, podczas oglądania telewizji widać wyraźnie mocno oliwkowy odcień skóry i zielone plamy w pewnych miejscach.

Kalibracja jaką dysponujemy dla THX’a jest dwupunktowa (klasyczny Gain i Cutoff), mimo to pozwala uzyskać bardzo satysfakcjonujący rezultat

Jasność jaką uzyskaliśmy po kalibracji to aż 117cd/m2, czyli 50% więcej niż maksimum jakie można osiągnąć w trybie ISF, pozwalających na około 80cd/m2! Tak skalibrowany telewizor spokojnie nadaje się do oglądania w dzień, co ciężko powiedzieć o skalibrowanym profilu ISF. Przebieg gamma, całkiem dobrze pokrywa się z wartością 2.2 zapewniając widoczność szczegółów w cieniach.

 Delikatne przekontrastowanie obrazu, spowodowane załamaniem linii w górnych obszarach jest przy takiej jasności nieuniknione, ale nie stanowi żadnego wizualnego problemu.

W trybie THX nie mamy jednak możliwości dogłębnej ingerencji w przestrzeń barwną matrycy, ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że rozbieżności nie są duże, tym bardziej nie warto się nimi przejmować jeżeli profil THX dedykowany będzie do oglądania w dzień. Testowany egzemplarz wykazał się bardzo dobrymi wynikami także pod tym względem.

Tak wygląda to w prymitywnym badaniu 6 kolorów o 100% nasyceniu:

 Wierzchołki są dobrze nasycone, jedyny problem jest z niebieskim, ale jest on typowy dla całej rodziny telewizorów. Tryb pozwala na regulację jasności barw, udało się ją dopasować jak widać na wykresie Gamut Luminance. Przeprowadziliśmy także bardziej szczegółowe badanie kolorów „wewnątrz trójkąta”

 Wynik prezentuje się rewelacyjnie, błędy nasycenia prawie nie istnieją, kolory mieszają się odpowiednio od najbardziej nasyconych wierzchołków, aż do samej bieli.

W przypadku testowanego telewizora odpowiednio skalibrowany tryb THX może swobodnie konkurować z trybami ISF po długiej i żmudnej kalibracji, wszystko to przy zachowaniu wysokiej jasności. Są jednak pewne ograniczenia – skalibrować można go jedynie na potrzeby 2D, lub 3D.

7 komentarzy “Kalibracja trybu THX w Panasonicach V(T)20, VT30, VT50”

 1. PANASONIC 65 VT 30 E POPRAWA TRYBU THX O OKOŁO 40 PROC NA PLUS ,DLA MNIE BDB,POZDRO MACIEK,INTELIGENT FRAME CREATION MUSI BYC JEDNAK NA ZERO WG MNIE

 2. Mam 46VT20 I ZAPYTUJĘ SIĘ,CZY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ REGULACJĘ-KALIBRACJĘ RĘCZNIE,CZY TYLKO ZA POMOCĄ FACHOWEJ APARATURY?.
  PRZEPROWADZIŁEM „KALIBRACJĘ”NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW ZAMIESZCZONYCH NA ŁAMACH „AUDIO-VIDEO” I „PŁASKICH EKRANÓW”.CHOCIARZ MIAŁ MI TO ZROBIĆ B.FACHOWY SERWIS „MiK”Radom.
  PROSZĘ O MOŻLIWĄ ODPOWIEDŻ.
  Z POWAŻANIEM :
  ADAM ŁYPACZEWSKI

 3. Na oko można ustawić pod swoje preferencje ale nie da się skalibrować.

 4. Temat trochę stary, ale pytanie do admina:
  Który zatem tryb jest tak naprawdę w VT50 najbliższy obrazowi po kalibracji? THX Cinema czy THX Bright Room? A może któryś z Profesjonalnych 1 czy 2?

 5. Mój VT50 ma wlaśnie ten sam problem. Przy ustawieniu normalnej temp. kolorów oraz balansu bieli na zero jest wg mnie zdecydowanie za dużo zielonego. Wystarczyło odjąć trochę zielonego i dodać niebieskiego i czerwonego, żeby obraz poprawił się o jakieś 200 proc. 🙂 do oglądania w dzień oraz wieczorem przy włączonych światłach używam trybu normalnego i wg mnie jest bardzo dobrze. Niestety problem zaczął się wtedy jak chciałem sobie zrobić substytut kina, czyli oglądać przy wyłączonych światłach. Ściemniony tryb normalny się do tego nie nadaje, bo ma chyba jakiś dynamiczny kontrast. Podobny jak w trybie dynamicznym, ale delikatniejszy, dlatego w dzień to nie przeszkadza. Tryb kino jest całkiem ok i pozwala na regulacje balansu bieli, lecz do filmów z BR jest za ciemny nawet przy wyłączonych światłach, to samo jest z trybami prof. W każdym razie zauważyłem, że do filmów z BR oglądanych w nocy najlepszy by był THX, gdyby tylko mniej było tej zieleni. Znalazłem sposób na wejście w menu serwisowe i tam jest jakiś dwupunktowy balans bieli, ale do trzech trybów dynamic, normal i cinema. Nie ma tam jednak THX. W jaki sposób zatem można to THX edytować? Pozdr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *