Bez kategorii

Panasonic VT30 55″ – Dosięgnąć ideału

Panasonic Viera VT30 kalibracja

Sprawdzimy dziś co potrafi topowy model serii Viera 3D Panasonica. W naszych rękach model 55 calowy, jeszcze gorący po opuszczeniu fabryki.

TV posiada prekalibrowany tryb THX co jest rzadkością w modelach obecnych na rynku. Jakiś czas temu miałem okazję kalibrować starszy model – VT20, też posiadający tryb THX, nastawiałem się więc na minimalną korektę ustawień, bądź pokazaniu klientowi raportu, podziękowanie i wyjście. Myliłem się…

Jak na reprezentanta najnowszej serii neoPlasm przystało TV ma bardzo elegancki design i jak na telewizor plazmowy jest bardzo cienki (37 mm). Niektórzy powiedzą, że nie jest tak futurystyczny jak inne modele na rynku, ale mi osobiście przypada do gustu elegancja Panasonica.

We flagowym modelu na szczęście nie zabrakło możliwości kalibracji przez złącze ISFccc  (tu robi za nie złącze sieciowe). Panasonic, z resztą dodaje tą funkcjonalność także w niższej serii GT30, brawa za to.

Tryb isf tak (z zaawansowaną kalibracją)
Zarządzanie kolorami 3D Tak
Tryb obrazu Dynamiczny/Normalny/THX/Kinowy/Gry wideo/Zdjęcia/Pro1/Pro2/ISFccc

Na stronie jest też chwytliwy przypis „(z zaawansowaną kalibracją)”, którego nie ma w serii GT30. Co oznacza ta zaawansowana kalibracja? W serii niższej producent poskąpił możliwości kalibracji kolorów C, M, Y (drugorzędnych) i 10 punktowego ustawiania balansu bieli. Tu wszystko jest na miejscu.

W trybie THX obraz wygląda od razu bardzo przyzwoicie, ale… coś jednak nie gra, można to wychwycić zwracając szczególną uwagę na odcień skóry.

Przeprowadzamy pierwszą analizę obrazu.Analiza obrazu na ustawieniu THX Panasonic VT30

I widać że wcale nie jest tak dobrze jak przyzwyczaił mnie do tego model VT20. Obraz wymaga skrupulatnej kalibracji. Sytuację można ocenić na dwa sposoby.

Optymista powie, że obraz jest oddany bardzo wiernie jak na telewizor niekalibrowany.

Pesymista napomknie, że rozmawiamy o trybie THX, gdzie nie powinno być prawie żadnych niedoskonałości.

Ja jako realista przystąpię do kalibracji 🙂

Odczyt czerni na poziomie 0.018cd/m2 oznacza, że jest to (na ten moment) telewizor z najgłębszą czernią na rynku, ale do króla KURO pod tym względem jeszcze trochę brakuje.

Podczas łączenia się z telewizorem możemy wybrać który profil (dostępne są 2) będziemy kalibrować.

ISFccc

Kalibracja Panasonica VT 30 przebiega wręcz książkowo, ustawienia działają przewidywalnie.

Po dwóch godzinach prezentujemy wyniki:

Balans bieliPanasonic VT30 balans bieli po kalibracji

Bardzo dobre wyniki, barwy składowe zbilansowane poniżej dokładności ludzkiego oka. Punkt gamma (2.2) niemal idealny, występuje jedynie delikatne przyciemnienie najciemniejszych partii obrazu. Rezultat – zarówno deltaE 1976 jak i UV poniżej wartości 3.

Gamut

Gamut po kalibracji Panasonic VT30

Wyniki mogą wydawać się złe, jeżeli nie spojrzy się na skale błędu, do której wykresy same się dopasowują.

Dla kogo jest ten TV?

Panasonica VT 30 polecam przede wszystkim osobom, którze cenią sobie najwyższą jakość obrazu i używają TV w ciemnym pomieszczeniu. Flagowy model Panasonica sprawdzi się praktycznie w każdym scenariuszu – grach, filmach HD i SD, telewizji analogowej. Wszystkim, których cena nie odstrasza polecam ten model – jest wart zakupu.

[easyreview title=”Podsumowanie” cat1title=”Obraz przed kalibracją” cat1detail=”Jakość obrazu na ustawieniach fabrycznych” cat1rating=”7″ cat2title=”Obraz po kalibracji” cat2detail=”Jakość obrazu po naszej kalibracji.” cat2rating=”9.5″ cat3title=”Czas trwania usługi” cat3detail=”Im większa ilość gwiazdek tym więcej czasu zajęło uzyskanie powyższego wyniku.” cat3rating=”6″ summary=”This optional summary is automatically calculated. You just provide the text.”]

17 komentarzy “Panasonic VT30 55″ – Dosięgnąć ideału”

 1. Witam.
  A jak wygląda oglądanie skalibrowanego tv w dzień (ekran prostopadle do okna, promienie nie padają bezpośrednio na TV) bo napisał Pan, że należy oglądać w zaciemnieniu?

  • W recenzji pisałem, że nie polecam ustawiać TV w nasłonecznionym pomieszczeniu, ponieważ (jak każda plazma) ma on dosyć niską jasność, ale, jeżeli nie przeszkadza komuś, że TV jest trochę ciemniejszy to na pewno będzie z niego zadowolony, o ile światło nie pada bezpośrednio na matrycę. W sprawie kalibracji – TV udostępnia dwa profile, z których jeden można przeznaczyć na ustawienie dzienne (wysoka jasność i niski współczynnik gamma), a drugi na noc (niższa jasność i wysoki współczynnik gamma).

   • Witam. Czy kalibrował może Pan serię GT30? Szukam informacji, który z tych dwóch modeli (VT vs GT) świeci jaśniej i lepiej sprawdzi się do niezaciemnionego pokoju.
    pozdr

 2. Dzień dobry. Mam pytanie do Szanownych Ekspertów od kalibracji obrazu. Otóż nabyłem niedawno TX-P50VT30E. Mój egzemplarz ma dokuczliwą wadę w postaci zielonej poświaty widocznej w środkowej części ekranu przy wyświetlaniu niektórych jasnych obrazów, zwłaszcza jasno-szarych. Kilka zdjęć zamieściłem tutaj:
  http://hdtvpolska.com/topic/23322-panasonic-vt30/page__st__200__gopid__262275#entry262275
  Proszę o informację, czy spotkaliście się Państwo z tym problemem przy kalibracji telewizorów serii VT30. W Internecie ten problem jest szeroko opisywany, wystarczy wpisać w Google „VT30 green tinge”. Czy wg Państwa tv z obrazem jak na zdjęciach pokazanych w powyższym linku nadaje sie do kalibracji? Bardzo, bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Witaj!
   Zdjęcia, które wstawiłeś na forum nie prezentują jednolitego obrazu, więc nie można wysnuć wniosku, że coś jest uszkodzone. Jak widzę problem głównie dotyczy scen szarych, a z doświadczenia wiem, że kalibracja balansu bieli w tym TV jest bardzo kłopotliwa. Można podejrzewać, że trafił Ci się telewizor ze słabym trybem THX stąd ten problem. W VT30 to loteria.

   Jeżeli by było tak jak mówię, na pewnych poziomach jasności (szarości) mogłyby powstawać różne przebarwienia.

   Załączę Ci link do wybranych plansz kontrolnych. W paczce masz pełnoekranowe plansze szare z krokiem co 10% (od czerni, do above white). Sprawdzisz dzięki nim jednolitość obrazu. Dorzuciłem Ci też szare paski i gradient, na których zobaczysz jak się ma Twój balans bieli.

   Do pozbycia się odcieni z szarych obrazów potrzebna będzie kalibracja, ale jak okaże się, że odcień po środku matrycy jest optycznie inny niż na brzegach, to niestety czeka Cię serwis.

   http://tnij.org/oj2l

  • Witam.

   Rossi i jak z tym tv? Mam tak samo zielony pasek przez środek ekranu :/ TV poszedłdo zwrotu?

   • Witam. Sprawa toczy się nadal. Wczoraj (16-12-2011) był u mnie serwisant ponownie. Wgrał soft, który miał problem rozwiązać ale nic takiego się niestety nie stało. Obraz bez zmian, poświata pozostała. Dzwoń do Panasonic w W-wie i proś miłą Panią o kontakt z technikiem. Będą wiedzieć że problem jest, bo mi powiedzieli że to pierwszy taki przypadek.
    Śledź sprawę na krajowych forach.

    • Niestety poziom obsługi technicznej Panasonic polska (z resztą jak i zrzeszonych punktów serwisowych) leży i kwiczy.

     • Dzwoniłem do tej Pani, Pani powiedziała, że bym zwrócił tv do sklepu. Mam tv kupiłem 12 grudnia, mam 14 dni na zwrot.

      Będę go zwracał i kupie w drugim saturnie takiego samego. Obawiam sie, że to cała seria taka może być. Mój tv jest z nowej dostawy w jednym saturnie mają ich 6 w drugim 7. Skąd można pobrać filmiki do testowania telewizorów plazmowych? Takie gdzie wyśweietlają się kolory po kolei różne?

     • Ściągnij sobie całą płytę AVS HD stąd:
      http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496

 3. Witam. Czekam na dostawę telewizora Panasonc 55VT30 prosze o podpowiedź czy jest sens wogóle go kalibrować?

  Czy zostać na ustawieniach fabrycznych?

  Gdzie we wrocławiu będe mógł go skalibrować?

  Czy kalibrować go po zakupie od razu czy dopiero jak jakiś czas już go pooglądam?

  Jakie są średnie koszta kalibracji?

  Czy w sklepei Euro.com.pl jest szansa, że zrobią mi taką kalibracje?

  • Trudno mi powiedzieć, jak Twój dokładnie egzemplarz reaguje na takie ustawienia, ale po kalibracji kilkudziesięciu VT30 powiem ci z całą pewnością, że przy takich ustawieniach powinieneś szybko zauważyć zepsuty balans bieli. Może masz na razie wrażenie, że jest dobrze, bo zniwelowałeś inny denerwujący problem np. zielonkawy lub żółty odcień (w zależności którym był dotknięty Twój model). Na gradientach lub innych rzeczywistych obiektach wróżę jednak że wyjdą znaczne problemy (coś w rodzaju solaryzacji/posteryzacji). Na pewno też pogłębiłeś problem fluktuującej gammy, czyli załamywania się jasności, lub nawet rozjeżdżania się składowych RGB w zależności od treści wyświetlonej na ekranie. Korekta gamutu prawdopodobnie też poszła w złym kierunku, ale tego bez pomiarów nie powiem z całą pewnością. Przy tych ustawieniach jestem prawie pewien że jest też złe obcięcie czerni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *