Panasonic

Spłycająca się czerń Panasonica VT50 w trybie kalibracji ISF

Mając na testach Panasonica 55″ VT50 zauważyłem niepokojące zjawisko spłycania się czerni po wejściu w tryb „Profesjonalny” . Jest to jedyny tryb Panasonica pozwalający na kalibrację w pełnym zakresie, czyli kalibrację ISF. Z tych przyczyn tryb cieszy się największym zainteresowaniem wśród wymagających użytkowników przystępujących do kalibracji, aczkolwiek nie jest jedynym sposobem optymalizacji obrazu na Panasonic’owym królu plazm, drugi sposób został opisany w innym temacie na blogu.

Czym objawia się problem? Załóżmy, że wykonujemy pomiar jaskrawości czerni na środku ekranu:

Ten sam pomiar powtarzamy na czerni otoczonej przez szare pola, aby uniknąć wpływu ewentualnych algorytmów wyłączających matrycę podczas wyświetlania czarnej planszy (jak się jednak okazuje Panasonic nie stosuje takiego niechlubnego rozwiązania).

Seria pomiarów kolorymetrem X-rite i1 Display 3 w trybie THX-Cinema, lub THX-Bright Room daje oczekiwane rezultaty ~0,010 cd/m2. Pokrywa się to z recenzjami branżowych zagranicznych portali np. hdtvtest.co.uk. Przełączając się w tryb Profesjonalny-1, lub Profesjonalny-2 uzyskujemy zupełnie inny pomiar czerni i to bez względu na wprowadzone ustawienia kalibracyjne. Konkretnie  ~0,021 cd/m2.

Spłycenie czerni jest bardzo duże. Około 90 – 120%. W trybie Profesjonalnym Panasonic VT50 reprezentuje czerń na poziomie zeszłorocznego modelu VT30, bądź gorszą.

 Pomiary spektrofotometrem X-rite i1 PRO potwierdzają zależność. Nie potrzeba jednak potwierdzać problemu innymi urządzeniami, ponieważ spłycenie czerni jest wyraźnie widzialne gołym okiem. Jeżeli jesteś posiadaczem Panasonica VT50 przeprowadź poniższy test:

 1. Pobierz planszę video z czarnym obrazem stąd, lub całą płytę AVS HD stąd. Do wyświeltenia potrzebny będzie odtwarzacz, ponieważ odtwarzając z dysku podłączonego do TV nie ma możliwości wyboru trybu THX.

2. Zaciemnij pomieszczenie testu, najlepiej robić to w nocy.

3.  Mając wyświetloną już planszę upewnij się, że czerń telewizora jest czysta tj. nie ma na niej „mrowiska” pikseli, w przeciwnym wypadku przesuń suwak „jasność”, aż zjawisko ustanie.

4.  Wejdź w menu -> wybór trybu obrazu, a następnie zasłoń część matrycy na której wyświetlony jest obszar menu kocem, lub innym nieprześwitującym materiałem. Jeżeli tego nie zrobisz będzie Cię ono oślepiać i utrudni to test.

5. Przejdź kilka razy pilotem góra – dół, przełączając z THX-Cinema na Profesjonalny-1 (jeden jest pod drugim). Różnica „głębokości” czerni pomiędzy trybami powinna być wyraźnie widoczna! 

Początkowo myślałem, że jest to jedynie przypadłość egzemplarza testowego i wspomniałem o niej w artykule do Czerwcowego wydania magazynu AudioVideo:

Trzeba jednak nadmienić, że egzemplarz testowany przez nas miał jakiś błąd, który prawdopodobnie zostanie rozwiązany wraz z aktualizacją oprogramowania. Objawiało się on dwukrotnym spłyceniem czerni przy przejściu w tryb ISF („Profesjonalnyl1”), bez względu na wprowadzone ustawienia kalibracyjne.

Jednak po skalibrowaniu kilku innych egzemplarzy VT50 posiadających różne wersje oprogramowania stwierdzam, że problem dotyczy każdego telewizora i nie został do dnia dzisiejszego rozwiązany. Posiadaczy tych telewizorów proszę o feedback, szczególnie po aktualizacjach oprogramowania. Napisałem e-mail do Panasonic Polska w tej sprawie i oczekuję odpowiedzi. Zapytałem także recenzentów z zagranicznych portali, czy potwierdzają zachowanie w ichniejszych telewizorach użytych do testów. Będę aktualizować temat.

Tak swoją drogą… Nie dość, że w trybie ISF ograniczono jasność matrycy do minimum to jeszcze teraz to, ehh… to kolejny argument na korzyść wyboru Panasonica ST50 zamiast VT50. 

14 komentarzy “Spłycająca się czerń Panasonica VT50 w trybie kalibracji ISF”

 1. Czy problem ten dotyczy też wersji 65 cali ???

  • Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo do tej pory nie miałem okazji skalibrować 65″ VT50. Dotychczas problem występował we wszystkich VT50 z którymi miałem do czynienia (7 – 8 sztuk), o rozmiarach 50″-55″.

   Mam już odpowiedzi zagranicznych recenzentów i zaraz dam nowy wpis w tej sprawie.

 2. Witam Panie Maćku,

  dziekuje za informacje w sprawie czerni na VT50, nosze sie z zamieraem zakupu Panasonica ST50, jednak niepokoi mnie migotanie obrazu, szczegolnie na bialym tle, widzialem to jujz na serii G30 (musialem oddac teleiwzor, poniewaz oczy bardzo mi lzawily), czy w modelu ST50 istenieje mozliwosc redukcji tego zjawiska w menu serwisowym, np. zmiana odswiezania z 50 HZ na 60 KHZ?

  bede wdzieczny za pomoc.

  pozdrawiam

  Krzysztof

  • Przy 50Hz sygnale wejściowym plazmy Panasonic’a pracują na 100Hz właśnie po ty aby zmniejszyć zjawisko migotania. Nie jest możliwa zmiana trybu pracy matrycy w takiej sytuacji. Lekkie migotanie pozostanie zauważalne zawsze, ale podczas oglądania ruchomego obrazu (a nie statycznej białej planszy) nie ma możliości przeszkadzać.

   • Panie Maćku,

    dziekuje za pomoc, jeszcze pociagne temat migotania w plazmie Panasonic S T 50, kontaktowalem sie autoryzowanym serwisem Panasonica, w ktorym otrzymalem informacje, ze jest to wina oprogramowania, po pierwszej aktualizacji oprogramowania ten problem sie nasila, natomiast Panasonic przy kolejnej aktualizacji (prace wlasnie trwaja) ma ten problem usunac. Pozdrawiam Krzysztof

    • A czym jest problem migotania? Plazma migocze z natury, oprogramowanie tego nie zmieni.

     • Witam Panie Maćku,

      mam juz odpwiedz – niestety, palzmy migotaja, to fakt, ale te z serii 14 z nowym fosforem bardziej, i te niestety migotanie na tym poziomie jest bardzo meczace. Poczekamy na serie ST 60, moze beda jakies usprawnienia w tej materii.

      pozdrawiam

      Krzysztof

     • Nie potwierdzam Pańskich słów. Moim zdaniem generacja 14 wcale nie migocze bardziej o 13 – całościowo, bo wiadomo, że przy różnych barwach TV plazmowy migocze inaczej.

 3. Witam,

  Panie Macieju, bardzo cenne są informacje na temat serii VT50. Zamierzam kupić 65″ tej serii mam jednak możliwość zakupu 60″ KURO LX-6090. Czy Pan lub ktoś czytający to forum mógłby porównać te telewizory – tylko i wyłącznie pod kątem jakości obrazu. Wszelkie wodotryski typu 3D, interent, DLNA, tunery itp. pomijamy.

  Olek

  • Rozważając samą jakość obrazu 2D lepszym wyborem będzie Pioneer LX-6090. Ma wyższy kontrast i jeszcze wierniejsze oddanie barw po kalibracji. Do tego nie cierpi tak bardzo jak VT50 na problemy z fałszywymi konturami i innymi niekorzystnymi zjawiskami występującymi na TV plazmowych w ruchu. Szczególnie daje się to odczuć przy sygnale telewizyjnym, gdy w panasie na gładkich poruszających się powierzchniach powstają tęcze (niesłynny błąd 50Hz), a kuro jest ostry jak brzytwa.

   Jednak trzeba wziąć pod uwagę też inne rzeczy – chociażby to, żePanas jest o 5″ większy. Z jakiej odległości ogląda Pan TV?

 4. Witam
  Przeprowadziłem na moim 50GT50 badanie czerni wg. Pana przepisu i stwierdzam , że czerń się rozjaśnia po przejściu na tryb profesjonalny.Po ustawieniu suwaka jasności na -2 na oko czerń robiła się równie 'czarna’ jak w trybie THX /w THX jasność na 0/.Następnie porównałem obraz telewizyjny w obu trybach,praktycznie nie było żadnej różnicy.

  • To oznacza, że Pański GT nie cierpi na opisany tu problem. W przypadku linii VT podniesionego poziomu czerni nie da sie skompensować suwakiem jasności.

 5. Proszę o odpowiedź czy w następnej serii plazm Panasonica czyli VT60 zostały rozwiązane problemy spłycającej się czerni i ograniczenia jasności matrycy do minimum w trybie ISF?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *