OLED

Kalibracja Panasonic LZ1500 w Zamościu

Telewizory marki Panasonic są dla wielu kojarzone jako jedne z najlepszych odbiorników OLED dostępnych na rynku. Firma zawdzięcza to właśnie ich doskonałej precyzji, aby zapewnić każdemu użytkownikowi najlepszą możliwą jakość obrazu w ich telewizorach. Panasonic LZ1500 to właśnie kolejny model z rodziny OLED japońskiego producenta, od którego dużo się wymaga. Model LZ1500 jest bezpośrednim następcą zeszłorocznego modelu  JZ1500, który po dziś dzień cieszy się bardzo dużą popularnością. Najnowszy model wyposażony został wyposażony oczywiście w matrycę OLED, która charakteryzuje się idealną czernią, nieskończonym kontrastem, bogatymi kolorami i szerokimi kontami widzenia. W omawianym modelu zastosowano także, porty HDMI 2.1 (obsługujące ALLM, VRR i AMD FreeSync Premium) ora 120 Hz matrycę, dzięki czemu LZ1500 sprawdzi się idealnie jako telewizor pod konsole oraz do oglądania sportu. Mamy tutaj także wsparcie dla treści HDR10+ oraz Dolby Vision, które na pewno zadowoli „kinomaniaków” podczas filmowych seansów. Podsumowując model LZ1500 to bez dwóch zdań, kolejny model japońskiego producenta, który tak jak wiele jego poprzedników odniesie duży sukces na rynku, za sprawą topowej klasy jakości obrazu, jaką oferuje ten model. A jak wypada omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Zobaczcie sami!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor przed rozpoczęciem kalibracji był ustawiony na tryb „Normalny” który jest fabrycznie ustawionym trybem obrazu, po pierwszym uruchomieniu telewizora. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

I tak jak można było się spodziewać, wszystko prezentuje się tutaj bardzo słabo. Widzimy tu mocny wystrzał koloru niebieskiego w balansie bieli, która powodować będzie zabarwienie odcieni szarości i bieli na kolor niebieski, do tego dochodzą przesycone barwy i słabe pokrycie palety barw względem norm Rec.709 oraz dużą utratę detali spowodowaną mocno wybitym parametrem „gamma”. Oglądając jakiekolwiek treści na takim trybie, nie możemy spodziewać się pełnego jakości obrazu. Obraz będzie przekłamany, ubogi w szczegóły.

Ujęcie z filmu YouTube "Earth 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Earth 4K” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "Earth 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Earth 4K” przed kalibracją

Po prawidłowym skalibrowaniu obrazu od razu zobaczyć możemy ogromną poprawę. Wpływa na to redukcja niebieskiego koloru w balasie bieli, dzięki czemu żegnamy problem zaniebieszczonego obrazu i zimnej temperatury barw. Skalibrowana przestrzeń barw idealnie pokrywa się z paletą Rec. 709, dzięki czemu kolory są naturalne i perfekcyjnie odwzorowane, a „gamma” została wyprostowana do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w oglądanych przez nas treściach już nam nie umknie. Telewizory OLED firmy Panasonic charakteryzują się wręcz „referencyjnym” obrazem po prawidłowo wykonanym procesie kalibracji, dzięki czemu jesteśmy w stanie zobaczyć filmy, tak jak chciał nam przekazać je reżyser. Charakterystykę skalibrowanego obrazu przedstawiają pomiary poniżej:

Ujęcie z filmu YouTube "Earth 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Earth 4K” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "Earth 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Earth 4K” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne, dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *