Mini LED

Kalibracja 85 calowego TCL-a C845 w Zabrzu

TCL C845 to najnowszy flagowy model zaprezentowany w tym roku przez chińskiego producenta. Jest to także następca zeszłorocznego C835, który cieszył się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Tegoroczny C845 otrzymał spore usprawnienia względem poprzednika, o których zaraz wspomnimy. Kalibrowany przez nas wariant 85 calowy, oparty został na technologii Mini LED i bazuje na matrycy VA QLED. Ekran tego typu pochwalić może się wysokim kontrastem, głęboką czernią i bardzo bogatymi kolorami, dzięki zastosowaniu powłoki kropek kwantowych (QD). Dzięki technologii strefowego wygaszania podświetlenia, która jest nieodłącznym elementem telewizorów Mini LED, telewizor zaoferuje nam jeszcze lepszą czerń, wyższy kontrast oraz jaśniejszy obraz. Ulepszenia jakie otrzymał model C845 względem poprzednika zaobserwować możemy właśnie w systemie wygaszania strefowego. TCL C845 w zależności od przekątnej posiada: 480, 576, 720, 896 stref wygaszania, następująco w 55, 65, 75, 85 cali. Model C835 posiadał ich znacząco mniej, bowiem miał on :240, 288, 360 stref, następująco w 55, 65, 75 calach. Jest to dokładnie 50% wzrost ilości stref, co na pewno należy odznaczyć na plus, ponieważ przekłada się to na znaczny wzrost jakości obrazu. Na pokładzie nowego modelu znajdziemy także porty HDMI 2.1 z obsługą VRR, ALLM i AMD FreeSync Premium, oraz panel o częstotliwości 144 Hz. Dzięki temu spisze się on idealnie w grach i dynamicznych rozgrywkach sportowych. Producent pamięta także o grupie docelowej, która korzystać będzie z tego telewizora głównie do oglądania filmów i seriali. Dlatego nie zapomniano tutaj o wsparciu dla treści HDR10+ i Dolby Vision. Tegoroczny model C845 jest także wyposażony w najnowszy system operacyjny Google TV 11, który zapewni nam szybki i łatwy dostęp do ulubionych aplikacji i serwisów streamingowych. Po krótkim wstępie nie pozostaje nam nic niż zaprosić do dalszej części artykułu, w której zabzyczymy jak omawiany model wypada podczas kalibracji.

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Przed przystąpieniem do kalibracji, telewizor był ustawiony na tryb obrazu „Standard”. Jak łatwo można się domyślić, tryby tego pokroju nie zapewniają nam wiernie odwzorowanego obrazu. Na potwierdzenie tej tezy, poniżej prezentujemy wykresy charakteryzujące obraz przed kalibracją:

Patrząc na powyższe pomiary widzimy, że temperatura barw zbyt zimna. Wpływa na to dominacje koloru niebieskiego w balansie bieli, która prowadzi do nieprzyjemnego zaniebieszczenia całego obrazu. Tak ustawiony balans bieli, dodatkowo wpływa także negatywnie na odwzorowanie kolorów. Zimna temperatura barw sprawia, że cała paleta barw przesuwa się bardziej w stronę błękitów. Potęguję to także przesycenie barw, przez co wszystkie kolory mocno odchodzą od referencyjnych standardów Rec. 709. Na końcu zaś widzimy, że gamma jest ustawiona na zbyt wysokim poziomie w czerni i za niskim w bieli, co z kolei prowadzi do dużej utraty detali w ciemnych i jasnych scenach. W finalnym rozrachunku, tak ustawione parametry obrazu nie pokażą nam prawdziwej jakości tego telewizora.

PO KALIBRACJI

Sam proces kalibracji przebiegł bez najmniejszych problemów. Poniżej przedstawiamy pomiary obrazu po przeprowadzonej kalibracji:

Po zakończonej kalibracji zauważyć możemy od razu ogromną poprawę w porównaniu do fabrycznego trybu obrazu. Dzięki 20 punktowej kalibracji balansu bieli udało nam się wyeliminować nadmiar niebieskiego koloru, wyrównując temperaturę barw do punktu bieli D65. Dodatkowo, dzięki wielopunktowej korekcji, udało się skorygować gammę do targetu 2,35, dzięki czemu detale w czerni będą dla nas w pełni widoczne.  Na końcu skalibrowana została paleta barw, która po ustawieniu idealnie pokrywa się z normami Rec. 709, co gwarantuje naturalność i dokładność odwzorowania kolorów. Po tak przeprowadzonej kalibracji, obraz prezentuje się tak, jakbyśmy oglądali go na profesjonalnym odbiorniku studyjnym, czyli dokładnie tak jak zamierzył to reżyser.

I tutaj dla większości najbardziej wyczekiwany moment, czyli bezpośrednie porównanie przed i po:

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne, dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Warto także zaznaczyć, że w telewizorach TCL Mini LED można i warto poszerzyć kalibrację o tryby HDR10 i Dolby Vision.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *