OLED

Kalibracja Samsunga S90C w Częstochowie

Samsung S90C to nowy przedstawiciel tegorocznej linii odbiorników QD-OLED japońskiego producenta. Model ten jak, już można zobaczyć, cieszy się dosyć dużą popularnością wśród konsumentów pomimo, że niedawno miał on swoją premierę. Potwierdza to także fakt, że jest to już nasza druga relacja z kalibracji tego modelu w dość krótkim czasie. Nowy model zwrócił także uwagę naszego klienta z Częstochowy, który chciał już w tamtym roku zakupić odbiornik z matrycą QD-OLED, lecz wolał poczekać i zobaczyć jak nowa technologia sprawdzi się na na dłuższą metę. Tak jak już wiemy spisała się rewelacyjnie, stając się największym konkurentem dla matryc WOLED od LG Displays. Specyfikacje tego modelu powinna być już w większości dla was znana.

S90C bazuje na matrycy QD-OLED od Samsung Display, która dzięki innowacyjnej konstrukcji i wyzbyciu się białego subpiksela znanego z matryc WOLED, oferuje wyśmienicie nasycone kolory i bardzo wysoką jasność szczytową. Na pokładzie nowego modelu nie brakuje udogodnień dla graczy i fanów sportu w postaci portów HDMI 2.1 i 144 Hz matrycy. Wspiera ona także treści w formacie HDR10 i HDR10+, co na pewno zadowoli fanów kina. Po takim krótkim przytoczeniu specyfikacji tego telewizora, zapraszam do dalszej części artykułu, w którym zobaczymy jak wypadł on podczas kalibracji.

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej/naziemnej i sporadycznie z serwisu YouTube. W związku z tym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Przed kalibracją

Telewizor przed kalibracją pracował na trybie obrazu „Standardowy”, który jak wiemy z innych telewizorów Samsunga jest domyślnym trybem obrazu. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Jak możemy zobaczyć po wyżej ukazanych wykresach nie jest to tryb, który w prawidłowy sposób reprodukuje nam obraz. W balansie bieli widzimy bardzo duże wybicie koloru niebieskiego, które powoduje zaniebieszczenie całej skali szarości i niepoprawnym odwzorowaniem temperatury barw, która w tym przypadku jest mocno za zimna. Kolory również są dzięki temu nienaturalnie odwzorowane, bo jak spojrzymy na gamut łatwo zobaczyć, że barwy odchodzą mocno od standardów Rec. 709. Do tego dochodzi gamma, która jak widzimy na wykresie jest zbyt wysoka w czerni i zbyt niska w bieli, co z kolei powodować będzie dużą utratę detali ciemnych i jasnych scenach. To wszystko sprawia, że obraz który ujrzeć możemy na takim trybie obrazu, nie ma nic wspólnego z naturalnym i miłym dla oka obrazem.

Po kalibracji

Po zakończonej kalibracji, widzimy ogromną poprawę względem fabrycznych parametrów. Pomiary po kalibracji prezentują się następująco:

Na początku dzięki 20 punktowej kalibracji balansu bieli zredukowaliśmy nadmiar dominującego wcześniej koloru niebieskiego. Dzięki temu udało nam się idealnie wyrównać balans do punktu bieli D65, zachowując przy tym idealne odwzorowanie temperatury barw. Wielopunktowe ustawianie pozwoliło nam także wyrównać poziom gamma do wartości 2,35. Dzięki temu każdy detal w ciemnych i jasnych scenach będzie dla nas widoczny. Na samym końcu ustawiona została przestrzeń barw, dzięki której kolory po kalibracji idealnie pokrywają się z referencyjnymi normami  Rec. 790. Daje nam to idealnie odwzorowane i naturalne kolory. I tak przeprowadzona kalibracja, jest gwarantem prawdziwego jakościowego i kinowego obrazu.

Poniżej rezultaty kalibracji w postaci ujęć przed i po:

Na końcu warto także zaznaczyć, że w telewizorach Samsunga można i warto poszerzyć kalibrację o tryby HDR.

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *