Mini LED

Kalibracja Samsunga Neo QLED QN85C w Radomiu!

W 2021 roku Samsung zaprezentował nowy model z linii Neo QLED – QN85A. Była to tasza alternatywa dla QN90/91/95A, która bardzo dobrze przyjęła się na rynku. Samsung QN85C, czyli najnowszy przedstawiciel tej serii, kontynuuje tą owocną tradycję. Tegoroczny model jest następcą bardzo popularnego modelu QN85B z 2022 roku. QN85C jak sama nazwa modelu wskazuje, opiera się na technologii Mini LED. Nowy odbiornik pochwalić może się liczbą ponad 540 stref wygaszania ekranu, które w połączeniu z technologią Mini LED, zapewnią nam wysoki kontrast, głęboką czerń i wysoką luminację w HDR. Samsung QN85C bazuje na matrycy VA, która charakteryzuje się wysokim kontrastem i głęboką czernią. Do tego dzięki zastosowaniu technologii kropek kwantowych, telewizor gwarantuje wyjątkowo bogatą paletę barw. Podobnie jak w poprzednim modelu, QN85C posiada HDMI 2.1 (z obsługą VRR i ALLM) oraz 120Hz matrycę, co sprawia, że jest to idealny telewizor dla fanów sportu i gier. Telewizor wspiera oczywiście treści HDR10 i HDR10+, co na pewno docenią fani kina. Na pokładzie modelu QN85C mamy także nowy udoskonalony system operacyjny TizenOS w wersji 7.0. Zapewni on nam szybki i bezproblemowy dostęp do naszych ulubionych serwisów i aplikacji. Wszystkie te cechy czynią najnowszy model QN85C atrakcyjną propozycją dla osób poszukujących doskonałego telewizora w 2023 roku. Teraz pozostaje nam tylko sprawdzić, jak się prezentuje po profesjonalnej kalibracji!

Klient korzystał głównie z platform streamingowych takich jak Netflix, Disney+ i HBO Max. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),
  • Kalibrację trybu pod treści HDR/HDR10

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, w którym dodatkowo klient zmienił trochę pod siebie (zwiększona ostrość, i zmieniony Contrast Enhancer na Wysoki). Jak już dobrze wiemy fabryczne tryby obrazu producentów nie cechują się dobrze odwzorowanym obrazem. Charakterystykę tego trybu ukazują poniższe pomiary „przed kalibracyjne”:

W przypadku telewizorów nieskalibrowanych, takie sytuacje jakie zobaczyć możemy wyżej na wykresach są dość powszechne. Na pierwszy rzut oka jasne jest to, że takim parametrom jakie cechują tryb „Standardowy”, daleko do referencyjnych standardów. Na wykresach widać wyraźne przekłamania w zakresie temperatury barw. Dominującym tutaj kolorem jest niebieski, który skutkuje zafarbowaniem całej skali szarości na kolor niebieski. Kolory są przesycone i przejaskrawione, przez co słabo pokrywają się z normami Rec. 709. Bardzo niska wartość gammy w bieli i za wysoka w czerni, powoduje utratę większości detali w ciemnych i jasnych scenach, przez co obraz staje się bardzo ubogi.

Ujęcie z serialu "Zadzwoń do Saula" przed kalibracją

Ujęcie z serialu „Zadzwoń do Saula” przed kalibracją

Ujęcie z serialu "Zadzwoń do Saula" przed kalibracją

Ujęcie z serialu „Zadzwoń do Saula” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Po poprawnej kalibracji trybu SDR następuje bardzo zauważalna różnica. Balans bieli został wyrównany do punktu bieli D65, dzięki czemu biel i czerń nie jest już zimna i niebieska, lecz naturalnie odwzorowana i przyjemna dla oka. Kolory przeszły znaczącą transformację, stając się naturalnymi i perfekcyjnie odwzorowanymi względem norm Rec. 709. Na końcu została wymodelowana gamma do docelowego poziomu 2,35, dzięki czemu otrzymujemy bogaty i szczegółowy obraz. Końcowy efekt kalibracji nazwać możemy bez dwóch zdań wyśmienitym. Po kalibracji otrzymujemy obraz referencyjny, który perfekcyjnie oddaje każdy materiał tak, jak pierwotnie został stworzony. Poniżej wykresy przedstawiające obraz po przeprowadzonej kalibracji:

Ujęcie z serialu "Zadzwoń do Saula" po kalibracji

Ujęcie z serialu „Zadzwoń do Saula” po kalibracji

Ujęcie z serialu "Zadzwoń do Saula" po kalibracji

Ujęcie z serialu „Zadzwoń do Saula” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR/HDR10

PRZED KALIBRACJĄ

Teraz przyszedł czas na skalibrowanie trybu pod HDR. Przed kalibracją w przypadku fabrycznego trybu pod treści HDR sytuacja wygląda praktycznie identyczna jak w nieskalibrowanym trybie SDR. Mowa tu o nadmiarze koloru niebieskiego w balansie bieli i słabe pokrycie palety barw (w przypadku HDR zgodnie ze standardami BT.2020). Odpowiednikiem „gamma” w HDR-rze jest krzywa EOTF. Pokazuje ona tempo wzrostu jasności na różnych poziomach. W tym przypadku widzimy, że tempo wzrostu jasności jest zbyt szybkie, co prowadzi „przepalenia” obrazu i utraty dynamiki. Poniżej wykresy charakteryzujące fabryczny HDR:

Ujęcie z serialu "Wiedźmin" przed kalibracją

Ujęcie z serialu „Wiedźmin” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Po poprawnej kalibracji trybu HDR obraz również znacząco się poprawił. Wpłynęła na to redukcja nadmiaru niebieskiego koloru z balansu bieli, dzięki czemu obraz nie będzie zaniebieszczony. Skalibrowana przestrzeń barw prawie że idealnie pokrywa się ze standardami BT. 2020, a wymodelowana krzywa EOTF sprawia, że telewizor poprawnie oddaje dynamikę obrazu. Poniżej wykresy „po kalibracji”:

Ujęcie z serialu "Wiedźmin" po kalibracji

Ujęcie z serialu „Wiedźmin” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

2 komentarze “Kalibracja Samsunga Neo QLED QN85C w Radomiu!”

  1. Mariusz Sznajder Odpowiedz

    Hej
    Czy wszystkiw rozmiary QN85C to matryca VA ? Zalezy mi na lepszym kontrascie niz na kątach i chce mieć pewność, że 65QN85C bedzie maial matryce VA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *