LCD

Samsung CU8002 czyli relacja z kalibracji modelu 2023 w Poznaniu

Jakiś czas temu mieliśmy okazję skalibrować u jednego z naszych klientów z Poznania, nowy model Samsunga z linii telewizorów Crystal UHD. Mowa tutaj dokładnie o modelu CU8002, który całkiem nie dawno miał swoją premierę. Samsung CU8002 to odświeżona wersja modelu BU8002 z 2022 roku. Najnowszy przedstawiciel linii wyposażony jest w matrycę typu VA, która zapewnia wysoki natywny kontrast i głęboką czerń. W odbiornikach z serii Crystal UHD, nie doświadczymy niestety dobrze znanej technologii QLED, ale w omawianym modelu zastosowano „alternatywę”, którą producent nazwał „Crystal UHD”.

Mowa tutaj oczywiście o implementacji diod PFS LED, wyróżniające się doskonałą reprodukcją szerokiej palety barw, zbliżonej do LCD z powłoką kropek kwantowych. Sercem nowego modelu jest nowoczesny „Procesor Crystal UHD 4K”, który ma zapewnić nam lepszy jakościowo obraz, dzięki obróbce w czasie rzeczywistym. Tak jak większość telewizorów koreańskiego giganta, CU8002 wspiera treści w HDR10 i HDR10+, co na pewno zadowoli fanów kina. Brak jednak Dolby Vision. Do tego mamy tutaj najnowszy system operacyjny TizenOS w wersji 7, który zapewni nam łatwy i wygodny dostęp do naszych ulubionych aplikacji. Teraz pozostaje nam tylko sprawdzić jak omawiany model wypada podczas profesjonalnej kalibracji.

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

PRZED KALIBRACJĄ

Przed rozpoczęciem kalibracji, telewizor był ustawiony na trybie obrazu „Film”, który został wybrany przez klienta jako najbardziej mu odpowiadający. Najczęściej jest to najlepszy fabrycznie tryb, bardziej zbliżony do efektów kalibracji niż inne. Nie oznacza to jednak, że efekt nie będzie duży. Poniżej przedstawiamy wykresy charakteryzujące ten tryb obrazu:

Widzimy, że tryb „Film” prezentuje obraz w sposób nie do końca prawidłowy. Na pewno jest to jeden z lepszych trybów predefiniowanych przez producenta do poprawnego i naturalnego odwzorowania obrazu, ale jest tutaj jeszcze trochę do poprawy. Wykres balansu bieli wykazuje dominacje koloru czerwonego, który sprawia, że obraz jest zbyt ciepły i lekko żółtawy. Pokrycie barw w stosunku do norm kolorów Rec.709 nie jest poprawne, przez co kolory są nieco niedosycone. Doświadczyć możemy także utratę dużej ilości detali w czerni i bieli z powodu nieliniowej charakterystyki parametru „gamma”. Poniżej kilka przykładowych ujęć prezentujących obraz pracujący na trybie „Film”:

Klip z filmu "Jurassic Park" przed kalibracją

Klip z filmu „Jurassic Park” przed kalibracją

Klip z filmu "Jurassic Park" przed kalibracją

Klip z filmu „Jurassic Park” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Po przeprowadzeniu kalibracji już na pierwszy rzut oka widać poprawę obrazu w aspektach, które wcześniej nam „kulały”. Potwierdzają to pomiary po-kalibracyjne, które wykazują realną poprawę względem fabrycznego trybu „Film”. Balans bieli został wyrównany i ustawiony do naturalnego punktu bieli D65. Dzięki temu usunięty nadmiar czerwonego koloru, nie zażółca nam już skali szarości i możemy cieszyć się naturalną i dobrze odwzorowaną bielą i czernią. Zwróćmy uwagę na przykład na twarze aktorów w pierwszym kadrze – są mniej czerwone. Gamma została wyrównana do poziomu 2,35, a paleta barw idealnie odpowiada standardom Rec.709, dzięki czemu telewizor wyświetli nam teraz naturalne i perfekcyjnie odwzorowane kolory. W rezultacie po całym procesie kalibracji, uzyskujemy obraz idealny, czyli taki który jak najbardziej odpowiada referencyjnym normom studyjnym. Poniżej przedstawiamy wyniki pomiarów, które ukazują charakterystykę obrazu po przeprowadzonej kalibracji:

Klip z filmu "Jurassic Park" po kalibracji

Klip z filmu „Jurassic Park” po kalibracji

Klip z filmu "Jurassic Park" po kalibracji

Klip z filmu „Jurassic Park” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *