LCD

Skalibrowaliśmy w Poznaniu najnowszego Samsung Q80C

Linia telewizorów koreańskiego producenta oznaczona liczbą „80” cieszy się z roku na rok niesłabnącą popularnością. Jest to również jedna z najczęściej kalibrowanych przez nas serii telewizorów. Na dzisiejszą relację wybraliśmy więc najnowszą odsłonę tego modelu, tym razem z dopiskiem C, gdyż właśnie ta jest dedykowana na rok 2023. Na pierwszy rzut oka najnowszy model nie różni się za bardzo od poprzednika. I moglibyśmy przyklasnąć, gdyby nie kilka rzeczywistych usprawnień. Mianowicie mowa tu między innymi o algorytmie wygaszania, który zdaje się być mocno poprawiony względem starszego brata. Nie mniej ważną zmianą jest wersja systemu, z jaką przyjeżdża do nas urządzenie. Przeciwników Tizen’a uczulam, działa on równie płynnie co Google Tv na telewizorach konkurencji. Przechodząc jednak do rzeczy bardziej standardowych telewizor posiada oczywiście matrycę o odświeżaniu 120Hz w rozmiarze 65 cali, co skrzętnie wykorzystają fani sportu oraz rozrywki elektronicznej. Ci drudzy z pewnością nie przejdą wobec Q80C obojętnie. Wszystko to ze względu na szerokie wsparcie do konsol. Dlatego też możemy liczyć na takie funkcje jak: VRR, ALLM, 4K120Hz, Freesync czy genialny upłynniacz. Sprawdźmy jednak jak najnowsza odsłona szlagiera od Samsunga sprawdzi się podczas usługi. Zapraszamy na relację z kalibracji Samsung Q80C w Poznaniu!

Klienci korzystali głównie z telewizji satelitarnej oraz prostego odtwarzacza CD/DVD. Dlatego też zdecydowali się na podstawowy wariant kalibracji obejmujący:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

PRZED KALIBRACJĄ

Cóż, mamy tutaj z dość ekstremalnym przypadkiem, ale i takie nie są nam straszne. Zaczynając od początku, tryb „Film”, który dla klientów był najlepszym przed naszym przyjazdem okazał się być prawdziwą zmorą dla filmów. Nie było to jednak fabryczne ustawienie tego trybu, tylko własne ustawienia klienta, które wydawały mu się chwilowo odpowiednia podczas ustawiania na jednym z kanałów telewizyjnych. W efekcie gamma została wystrzelona w okolice Voyagera 1, przez co powodowała wręcz nieprzeniknioną ciemność w scenach ze średnią ilością światła. Oczywiście jest to dość humorystyczne nawiązanie, jednakże uzmysławiające skalę problemu. Jednocześnie drugiej strony w okolicach wartości „70” obraz był wręcz przepalony i detale, które były w jasnych scenach praktycznie całkowicie zniknęły. Te dwa mankamenty przełożyły się na całkowitą niezgodność z kolorami, co doskonale widać na palecie „Color Checker” oraz diagramie chromatyczności CIE. Zdjęcia obrazujące obraz przed kalibracją standardowo znajdują się o tam, poniżej:

Kadr z filmu „Mroczny Rycerz” przed kalibracją

Kadr z filmu „Incepcja” przed kalibracją

Na szczęście telewizory od Samsunga zaopatrzone są w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Samsung Q80C posiada 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą.

Dzięki naszym narzędziom kalibracyjnym dokonaliśmy ogromnej korekty obrazu. Wykresy nie pozostawiają wątpliwości, że obraz, który obecnie wyświetla telewizor jest znakomitej jakości, ale po kolei. Balans bieli na powrót prezentuje się tak jak powinien, dzięki czemu nie mamy do czynienia z nienaturalnie niebieskim obrazem. Diagram chromatyczności w końcu nie posiada rozsianych punktów kontrolnych, dzięki czemu kolory będą zgodne ze standardem Rec. 709. A, wróćmy jeszcze do gammy. Naturalnie udało nam się ją odpowiednio wymodelować, a co za tym idzie, nie powoduje żadnych problemów z jasnością, czy detalami. Zdjęcia po kalibracji standardowo poniżej:

Kadr z filmu „Incepcja” po kalibarcji

Kadr z filmu „Mroczny Rycerz” po kalibarcji

Klienci tak jak wielu innych byli bardzo zadowoleni ze zmian, które nastąpiły w ich telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymali oni raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będą oni w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *