LCD

Powrót czasów świetności? Kalibracja Sharpa DN5EA w Kołobrzegu 

Kilkanaście lat temu firma Sharp swoimi telewizorami zdobywała bardzo duże uznanie na rynku, dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom. Były nimi głównie telewizory oparte na ekranach LCD z podświetleniem CCFL (poprzednia technologia przed wejściem LED). Wtedy były uznawane za jedne z najlepszych w swojej kategorii, ze szczególnym uwzględnieniem jakości obrazu, a także zastosowaniem najnowszych technologii w swoich produktach.

Jednak w międzyczasie rynek telewizorów uległ dynamicznym zmianom. Dynamiczne wejście na rynek koreańskich producentów, w dalszych latach technologii OLED i QLED sprawiło, że Sharp musiał stawić czoła nowym graczom. W tym okresie, z powodu zaostrzonej konkurencji, Sharp zmagał się z utrzymaniem swojej pozycji na rynku. Przez dłuższy czas o marce zrobiło się cicho, aż do pewnego czasu. Kilka lat temu Sharp wrócił na rynek oferując bardzo przestępne cenowo odbiorniki. I tak oto owocem tej pracy było pojawienie się paru modeli które dosyć mocno odwróciły losy tego producenta.

Jednym z takich modeli jest Sharp DN5EA napotkany u naszego klienta z Kołobrzegu. DN5EA w tym przypadku to model wyposażony w 70 calowy ekran, z matrycą typu VA, która oferuje wysoki natywny kontrast i idącą za tym głęboką czernią. Mamy tutaj także podświetlanie Direct LED, które w tym przypadku warto odznaczyć na bardzo duży plus, ponieważ wielu producentów w swoje „budżetowe” modele implementuje ekrany z podświetlaniem Edge LED, zapewniające gorszą jednorodność obrazu. Do tego telewizor wspiera treści w formacie HDR10 i Dolby Vision. Szczególnie istotna jest ta druga technologia, która znacząco podnosi jakość seansu w HDR, szczególnie na telewizorach o niezbyt wysokiej luminancji maksymalnej. W modelu DN5EA zastosowano także system głośników 2.1 renomowanej marki Harman/Kardon wspierające Dolby Atmos. Na końcu warto też wspomnieć obecnym tu systemie operacyjnym Android TV, który zapewni nam łatwy i wygodny dostęp do naszych ulubionych aplikacji. I to wszystko w cenie lekko poniżej 3000zł! Po krótkim wstępie pozostaje nam tylko sprawdzić jak omawiany model wypada podczas profesjonalnej kalibracji.

Klient wybrał podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Oszczędzanie energii”. Jak się pewnie domyślacie oszczędzanie energii nie idzie w parze z jakościowym obrazem, zaś sama nazwa też jest raczej chwytem marketingowym. Częstokroć pobór energii jest porównywalny lub nawet niższy po kalibracji niż w tego typu trybach. Wracając do tematu jakości obrazu, problemy z tym potwierdzają także wykresy, ukazujące charakterystykę obrazu przed kalibracją:

Jak się można było spodziewać, jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia, a można nawet powiedzieć, że jest ona niezadowalająca. Kolory są źle odwzorowane i nieodpowiednio nasycone, co sprawia, że odbiegają one od referencyjnych norm Rec. 709. Przyczyną tego stanu jest także zimna temperatura barw z dominującym w nim niebieskim kolorem. Tak charakteryzujący się balans bieli sprawia, że obraz staje się zaniebieszczony na całej jego rozpiętości. Dodatkowo zaobserwować możemy dużą utratę detali w jasnych i ciemnych obszarach, spowodowane przez zbyt wysoką wartość parametru gamma. Od tak ustawionego telewizora nie możemy oczekiwać naturalnego i pełnego jakości obrazu. Poniżej ujęcia prezentujące obraz pracujący na omawianym wyżej trybie:

Ujęcie z filmu "Aviator" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Aviator” przed kalibracją

Ujęcie z filmu "Aviator" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Aviator” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Po dokładnej kalibracji trybu SDR, obraz ulega znacznej poprawie, co zauważalne jest już na pierwszy rzut oka. Balans bieli został wyrównany do punktu bieli D65, eliminując tym samym wcześniej występujące zaniebieszczenie skali szarości. Kolory ulegają znaczącej poprawie, bowiem skalibrowana przestrzeń barw niemal perfekcyjnie pokrywa się z normami Rec. 709, zapewniając idealne i naturalne odwzorowanie kolorów. Ponadto, parametr „gamma” został wymodelowany do wartości 2,35, co pozwala na pełne wydobycie detali w wyświetlanych materiałach. Poniżej znajdują się wyniki pomiarów przedstawiające charakterystykę obrazu po przeprowadzonej kalibracji:

Ujęcie z filmu "Aviator" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Aviator” po kalibracji

Ujęcie z filmu "Aviator" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Aviator” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *