LED TV

Poprawa jakości obrazu – Kalibracja LG NANO823QB (Wałbrzych)

LG NANO823QB to kolejny model z dobrze znanej linii NanoCell koreańskiego producenta na 2022 rok. Odbiorniki z tej linii przez lata cieszyły cię bardzo dużą popularnością, którą zawdzięczają głównie zastosowanym technologią oraz bardzo atrakcyjnym ceną. Technologia NanoCell podobnie jak telewizory z panelami QLED wykorzystują nanocząsteki, dzięki którym telewizor jest w stanie zreprodukować szerszą paletę barw, niż konwencjonalne telewizory LCD. W tym modelu dodatkowo modelu NANO823QB zastosowano matrycę typu IPS, która już sama w sobie charakteryzuje się dobrymi kolorami, wysoką jasnością oraz szerokimi kątami widzenia. W tym modelu, znajdziemy system wygaszania stref podświetlenia FALD (Full Array Local Dimming), który zapewni nam lepszą czerń, poprzez wygaszanie poszczególnych stref ekranu. Sercem nowego modelu z linii NanoCell jest nowy procesor α5 AI piątej generacji wykorzystujący algorytmy analizujące obraz, które obrabiają go w czasie rzeczywistym, aby zapewnić najlepszą jakość audio i wideo. I tak jak to w przypadku innych telewizorów LG z tej serii, wszystkie te aspekty idą w parze z bardzo atrakcyjną ceną, co sprawia, że jest to naprawdę interesująca propozycja dla osób, które nie chcą wydawać dużych sum pieniędzy na dobry telewizor. A jak wypada omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz konsoli Nintendo Switch, którą podłączał do telewizora. W związku, z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),
  • Kalibrację trybu pod konsole z niskim input lagiem

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Eco”, który jest domyślnym trybem obrazu dla telewizorów LG. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Tak jak można było się spodziewać nie powinno to tak wyglądać. Sama nazwa trybu „Eco” powinna nam już dawać sygnał, że obraz  idealny mija się z tym nazewnictwem. Obraz jak widzimy jest zdominowany przez kolor niebieski, co powoduje, że jest on zimny i bardzo niemiły dla naszych oczu. Jest to spowodowane dużym wybiciem koloru niebieskiego w balansie bieli, przez co odcienie bieli i czerni zostają przebarwione na kolor niebieski. Do tego dochodzą przesycone barwy, które słabo pokrywają się z paletą barw według norm Rec. 709, a wybita gamma z kolei powodować będzie utratę dużej ilości detali w ciemnych i jasnych scenach na ekranie. Wszystko to składa się na to, że obraz nie będzie idealnie ukazywał tego, co naprawdę powinniśmy zobaczyć, będzie on najprościej mówiąc przekłamany.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER DOLOMITES" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER DOLOMITES” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER DOLOMITES" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER DOLOMITES” przed kalibracją

Po wykonanej już prawidłowo kalibracji, sprawy mają się całkowicie inaczej. Balans bieli został wyrównany, przez co nie jest on już zimny i niebieski. Kolory nie są już przesycone i nienaturalne oraz pokrywają się idealnie normami Rec. 709, co w rezultacie daje idealnie odwzorowanie barw. Na koniec wyprostowana została „gamma” do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w czerni i bieli już nam nie umknie. Finalnie daje nam to miły, naturalny i bogaty w detale obraz, który możemy inaczej nazwać „kinowym”. Poniżej pomiary ukazujące charakterystykę  skalibrowanego obrazu:

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER DOLOMITES" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER DOLOMITES” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER DOLOMITES" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER DOLOMITES” po kalibracji

KALIBRACJA TRYBU POD KONSOLE Z NISKIM INPUT LAGIEM

Tutaj sytuacja przed kalibracją wygląda identycznie jak w przypadku nieskalibrowanego trybu pod treści SDR. Czyli nadmierność niebieskiego koloru w balansie bieli, przesycone barwy oraz wybita gamma, która skutkuje utratę detali w czerni i bieli.

Gra "Mario + Rabbids Kingdom Battle" przed kalibracją

Gra „Mario + Rabbids Kingdom Battle” przed kalibracją

Kalibracja pod konsole Nintendo przebiegła identycznie, oprócz modelacji parametru „gamma”, która w przypadku kalibracji pod konsole ustawiana jest do targetu 2,2 oraz jest ona wykonywana na specjalnym trybie obrazu, który oferuje najniższy input lag. Poniżej charakterystyka skalibrowanego trybu pod konsole.

Gra "Mario + Rabbids Kingdom Battle" po kalibracji

Gra „Mario + Rabbids Kingdom Battle” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *