LED TV

Jak wypada Samsunga QLED Q67B podczas kalibracji? Relacja z Wrocławia

Samsung Q67B to najtańszy model w hierarchii telewizorów QLED koreańskiego producenta na 2022 rok. Jest to następca bardzo popularnego modelu Q67A z 2021 roku. Najnowszy model Q67B wyposażony został w matrycę QLED VA, która cechuje się bardzo dużym kontrastem oraz głęboką czernią. Dodatkowo dzięki powłoce kropek kwantowych tzw. „Quantum Dots”, która jest nieodłącznym elementem paneli QLED, telewizor jest w stanie zreprodukować szerszą paletę kolorów, niż tradycyjne telewizory LCD. Sercem najnowszego modelu jest nowy procesor „Quantum Procesor Lite 4K”, który ma za zadanie jeszcze dokładniej i lepiej obrabiać i przeskalowywać obraz i audio. Q67B wspiera również znany już z telewizorów Samsunga HDR10+, który na pewno zadowoli fanów kina. Podsumowując, model Q67B, to dobry telewizor, w bardzo przestępnej cenie co sprawi, że jest naprawdę godny polecenia odbiornik dla osób, którzy nie chcą wydawać fortuny na nowy telewizor. A jak wypadnie omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Samsunga QLED Q67B we Wrocławiu – jak nowy model koreańskiego giganta wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu w odbiornikach Samsunga. Jeżeli czytaliście inne artykuły dotyczące kalibracji telewizorów Samsunga pewnie już wiece, że po tym trybie obrazu nie można spodziewać się idealnego obrazu. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Mamy tu do czynienia z najczęściej występującymi problemami nieskalibrowanych odbiorników. Telewizor pracujący na trybie obrazu „Standardowy”, jak możemy zobaczyć na pomiarach, cechuje się przesyconym i nienaturalnym obrazem. Jest to spowodowane bardzo zimną temperaturą barw, spowodowaną przez duży wystrzał niebieskiego koloru w balansie bieli, który powoduje przebarwienie odcieni bieli i czerni na kolor niebieski. Do tego dochodzą przesycone i nienaturalne kolory, które słabo pokrywają się z paletą barw według norm Rec. 709. Ujrzeć możemy także dosyć dużą utratę detali w bieli i czerni, przez wybity parametr „gamma”.

Ujęcie z filmu YouTube "Ireland" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Ireland” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "Ireland" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Ireland” przed kalibracją

Po prawidłowej kalibracji trybu pod SDR widzimy znaczną poprawę. Balans bieli został wyrównany, dzięki czemu nie dominuje tu zimny, niebieski kolor. Kolory przeszły dużą zmianę, dzięki czemu skalibrowania przestrzeń barw idealnie pokrywa się z normami Rec. 709, czego stukiem będzie idealne i naturalne odwzorowanie kolorów. Wymodelowana na koniec została także gamma do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w filmach bądź serialach nam nie ucieknie. Finalnie daje nam to idealny kinowy obraz, bez żadnych „bolączek”. Poniżej pomiary ukazujące charakterystykę obrazu po kalibracji:

Ujęcie z filmu YouTube "Ireland" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Ireland” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "Ireland" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Ireland” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *