LCD

Opis kalibracji nowego Samsunga Q67C w Radomiu

Firma Samsung od lat dostarcza nam coraz to bardziej zaawansowane telewizory QLED. Wiele osób uważa koreańskiego producenta za dostawcę najlepszych jakościowo telewizorów LCD właśnie dzięki tej autorskiej technologii. Jednym z modeli, który mieliśmy niedawno możliwość kalibrować u naszego klienta z Radomia, jest nowy Samsung Q67C. Jest to następca popularnego modelu Q67B z 2022 roku, który cieszył się ogromną popularnością przez ostatni rok. Zawdzięczał to oczywiście zastosowanej technologii QLED oraz bardzo atrakcyjnej cenie. Oba te aspekty dziedziczy również tegoroczny przedstawiciel linii. Model Q67C wyposażony został w matrycę QLED VA, która charakteryzuje się wysokim natywnym kontrastem oraz głęboką czernią. Dzięki warstwie kropek kwantowych QD, jest on w stanie zreprodukować o wiele szerszy gamut kolorów niż konwencjonalne telewizory LCD wyposażone w diody WLED. Telewizor posiada 60Hz matrycę, oraz cztery porty HDMI 2.0b. Mamy także dedykowany tryb gry, który zapewni nam niski input lag w grach. Oprócz tego model Q67C posiada wsparcie dla treści HDR10/HDR10+, które na pewno docenią fani filmów i seriali. Dostęp do wszystkich naszych ulubionych aplikacji i serwisów streamingowych zapewni nam nowy udoskonalony system TizenOS w wersji 6.5. Teraz pozostaje nam tylko pytanie jak nowy model koreańskiego producenta wypadnie podczas profesjonalnej kalibracji. 

Klient korzystał tylko z telewizji satelitarnej oraz naziemnej. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Przed przeprowadzeniem kalibracji, telewizor działał w trybie obrazu o nazwie „Standardowy”, który, niestety, nie zapewnia naturalnie wyglądającego obrazu. Poniżej wykresy charakteryzujące obraz przed kalibracją:

Analizując wyżej ukazane wykresy pomiarowe, możemy zobaczyć wyraźne przeważanie koloru niebieskiego w balansie bieli, co negatywnie wpływa na temperaturę barw oraz odwzorowanie bieli i czerni. Dodatkowo, kolory są przesadnie nasycone i słabo pokrywają się z normami Rec. 709. Wybity parametr „gamma” z kolei powoduje utratę detali w jasnych i ciemnych obszarach, przez co obraz wydawać się może ubogi. Oglądając materiały w takich ustawieniach obrazu, jakie oferuje tryb „Standardowy”, dostrzeżemy jedynie przekłamany i nienaturalny obraz, który nawet w najmniejszym stopniu nie wygląda tak jak powinien. Poniżej zobaczyć możemy przykładowe ujęcia z materiałów, pracujących na omawianym trybie obrazu:

Ujęcie z materiału YouTube "FLYING OVER SICILY" przed kalibracją

Ujęcie z materiału YouTube „FLYING OVER SICILY” przed kalibracją

Ujęcie z filmu "Drzewo życia" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Drzewo życia” przed kalibracją

Po przeprowadzeniu kalibracji trybu SDR, zauważyć możemy ogromną poprawę względem fabrycznego trybu „Standardowy”. Pierwszym aspektem, który wpływa na poprawienie jakości oglądanego przez nas obrazu jest wyrównanie balansu bieli. Zredukowany został w nim nadmiar niebieskiej barwy, która powodowała zaniebieszczenie obrazu, dzięki czemu mamy teraz naturalną biel i czerń, sprowadzoną do punktu bieli D65. Kolory uległy znacznej zmianie, stając się teraz naturalne i dobrze odwzorowanymi oraz pokrywając się zgodnie ze standardami Rec. 709.  Na koniec wymodelowana została gamma, która została dostosowana do wartości 2,35, co pozwala na zachowanie wszystkich detali w czerni i bieli. Poniżej przedstawione są pomiary, które opisują charakterystykę obrazu po przeprowadzonej kalibracji oraz ujęcie prezentujące realną zmianę w obrazie:

Ujęcie z materiału YouTube "FLYING OVER SICILY" po kalibracji

Ujęcie z materiału YouTube „FLYING OVER SICILY” po kalibracji

Ujęcie z filmu "Drzewo życia" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Drzewo życia” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. W przypadku przywrócenia telewizora do ustawień fabrycznych, klient będzie mógł przywrócić ustawienia kalibracyjne, korzystając z otrzymanego raportu.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *