Mini LED

Kalibracja Samsunga QN900B w Chełmie

Samsung QN900B to najnowszy flagowy model z rodzinny telewizorów Neo QLED koreańskiego producenta. QN900B to odbiornik z natywną rozdzielczością 8K, bazujący na innowacyjnym podświetleniu Mini LED, które dzięki zastosowaniu systemu strefowego wygaszania podświetlenia, jest on w stanie zaoferować „OLED-o podobną” czerń oraz bardzo wysoką jasność szczytową, dzięki której efekt HDR na tym telewizorze będzie jeszcze lepszy. Nowy model wyposażony został w matrycę QLED typu VA, która natywnie oferuje już głęboką czerń i wysoki kontrast, a dzięki zastosowaniu powłoki kropek kwantowych, obraz jest w stanie wyświetlić bogatsze kolory, niż zwykłe telewizory LCD. Na wielki plus zasługuje konstrukcja modelu QN900B, bowiem telewizor w sam w sobie jest bardzo cienki i nie posiada w sobie żadnych złącz, bo są one umiejscowione w osobnej skrzynce, którą producent nazwał „Modułem One Connect Pro”. Dzięki temu rozwiązaniu telewizor staje się bardzo smukły i elegancki, a osobna skrzynka na podłączenie urządzeń zewnętrznych sprawia, że nielubiane przez wielu zabawy z kablami, które trzeba było wpiąć za telewizor odchodzą w niepamięć. W modelu QN900B nie mogło oczywiście zabraknąć udogodnień dla fanów gier i sportu, bowiem mamy tutaj porty HDMI 2.1 (obsługujące ALLM i VRR) oraz 120 Hz matryce. Telewizor wspiera również treści HDR10+, które podczas filmowych seansów, pokażą naprawdę, na co stać ten model. Samsung QN900B to naprawdę flagowiec z górnej półki, który swoją jakością obrazu zaimponuje nie jednemu użytkownikowi, dlatego jeżeli szukasz telewizora 8K z najwyższej półki, ten model jest dla ciebie. A jak omawiany model sprawdzi się podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy to!

Relacja z kalibracji Samsunga QN900B w Chełmie – Jak nowy flagowy Neo QLED wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz platform Netflix, Amazon Prime Video i Disney+. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

 • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)
 • Kalibrację trybu pod treści HDR10/HDR10+

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor przed kalibracją pracował na trybie obrazu „Standardowy”, który jest fabrycznym trybem obrazu w telewizorach Samsunga. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Patrząc na pomiary tego trybu, od razu możemy powiedzieć, że nie jest to nawet trochę podobny obraz do tego, który finalnie chcemy tutaj uzyskać. W balansie bieli zobaczyć możemy mocny wystrzał koloru niebieskiego, który negatywnie wpłynie na temperaturę barw oraz odwzorowanie bieli i czerni, bowiem odcienie bieli i czerni przefarbowane będą na kolor, niebieski. Do tego dochodzą nienaturalnie przesycone kolory, które słabo pokrywają się z normami Rec. 709, do których chcemy sprowadzić każdy kolor podczas kalibracji. Na koniec zobaczyć możemy wybity parametr „gamma”, który z kolei powodować będzie zabicie detali w ciemnych i jasnych scenach, przez co obraz będzie po prostu ubogi. Oglądając materiały na takich ustawieniach obrazu, jakie daje nam tryb „Standardowy”, będziemy widzieć po prostu przekłamany i nienaturalny obraz, który odbiega znacznie od prawidłowego i pełnego jakości obrazu.

Ujęcie z filmu YouTube "FYLING OVER BRAZIL" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FYLING OVER BRAZIL” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FYLING OVER BRAZIL" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FYLING OVER BRAZIL” przed kalibracją

Po zakończonej kalibracji trybu pod SDR widzimy ogromną poprawę względem poprzedniego trybu obrazu, jakim był tryb „Standardowy”. Obraz nie jest już zimny i niebieski, dzięki redukcji niebieskiego koloru w balansie bieli, co sprawia, że biel, czerń i temperatura barw stają się idealnie odwzorowane. Kolory uległy diametralnej zmianie, dzięki czemu są one teraz naturalne i idealnie odwzorowane, co sprawia, że perfekcyjnie pokrywają się z normami Rec. 709, a parametr „gamma” wymodelowany został do targetu 2,35, przez co żaden detal w filmie lub serialu nam już nie umknie. Finalnie daje nam to obraz idealny, umożliwiający nam zobaczenie filmów i seriali dokładnie tak, jak pierwotnie zamierzył to reżyser. Charakterystykę obrazu po kalibracji prezentują poniższe pomiary:

Ujęcie z filmu YouTube "FYLING OVER BRAZIL" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FYLING OVER BRAZIL” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FYLING OVER BRAZIL" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FYLING OVER BRAZIL” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR10/HDR10+

Po zakończonej kalibracji trybu pod treści SDR zostaje nam tylko kalibracja trybu pod HDR. Na fabrycznym ustawieniu widzimy podobne problemy, jak przy kalibracji trybu SDR, czyli  duże wybicie niebieskiego koloru w balasie bieli oraz przesycone kolory, które słabo pokrywają się z normami BT. 2020 (w przypadku kalibracji HDR). Podczas kalibracji wysokich zakresów dynamicznych, nie mamy już do czynienia z parametrem „gamma”, ponieważ zastępuje nam go wykres „krzywej EOTF”, który pokazuje nam tempo wzrostu jasności obrazu na poszczególnych poziomach. I tak jak możemy zobaczyć na wykresie, jasność drastycznie rośnie, przez co obraz robi się nam przejaskrawiony.

Ujęcie z filmu "Barbarzyńcy" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Barbarzyńcy” przed kalibracją

Po poprawnej kalibracji trybu pod HDR widzimy również ogromną poprawę względem fabrycznych ustawień obrazu. Czyli, zredukowany nadmiar niebieskiego koloru w balansie bieli, poprawne pokrycie barw, względem norm BT.2020 oraz poprawne oddanie dynamiki obrazu w czerni i bieli. W rezultacie otrzymujemy miły, naturalny obraz, który dzięki wysokiej jasności sprawia wrażenie bardzo realistycznego.

Ujęcie z filmu "Barbarzyńcy" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Barbarzyńcy” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

 

One Response to “Kalibracja Samsunga QN900B w Chełmie”

 1. Zdecydowanie odradzam zakup „flagowego” modelu Excellence Line QN900B.

  Trzy tygodnie temu kupiłem ten telewizor w rozmiarze 85” bezpośrednio na stronie Samsung Polska. Telewizor został dostarczony z wadami – odklejająca się w trzech rogach tylna obudowa oraz przekrzywienie po zamontowaniu na stopie.

  Początkowo podszedłem do sprawy spokojnie i zgodziłem się na wizytę autoryzowanego serwisu. Niestety serwis nie usunął na miejscu żadnej usterki. Nie byli w stanie tego zrobić, ponieważ obudowa jest klejona. Pomimo wielu prób nie udało się również poprawić montażu stopy, aby telewizor stał prosto.

  W związku z tymi wadami odstąpiłem od umowy i poprosiłem o zabranie telewizora oraz zwrot pieniędzy. I tutaj rozpoczęły się schody. Po trzech tygodniach od zakupu jestem w punkcie wyjścia nie mówiąc już o tym, że jestem totalnie zszokowany jakością obsługi w firmie Samsung.

  Samsung nie chce wymienić telewizora, ani zwrócić pieniędzy. Każą odesłać telewizor na własny koszt i nie interesuje ich fakt, że nie odsyłam go ze względu na swoje widzimisię, tylko dlatego, że dostarczyli mi produkt z wadami fabrycznymi. Twierdzą przy tym, że regulamin ich sklepu jest nadrzędny nad polskim prawem i nie zamierzają się stosować do zapisów Ustawy Konsumenckiej.

  Szok i niedowierzanie to mało powiedziane. Czuję się jakbym kupił TV na bazarze od jakiegoś pasera. Tłumaczę im, że nie jestem w stanie spakować i odesłać tak wielkiej i ciężkiej rzeczy, ale ich to zupełnie nie interesuje. Zmuszają mnie swoim zachowaniem do zgody na naprawę, ale kto chciałby kupić telewizor za takie pieniądze i od razu oddawać go do naprawy? Nie mówiąc już o tym, że mam wątpliwości odnośnie tego czy dostarczono mi produkt nowy.

  Ja nie kupię więcej żadnych produktów Samsung. Strata pieniędzy i cała masa nerwów. To jest właśnie ten flagowy model, za który na stronie żadają 30-40 tys. zł…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *