LCD

Skalibrowaliśmy nowego TCL C745 w Krakowie

TCL C745 jest nowym modelem telewizora LCD chińskiego producenta, zaprezentowanym w 2023 roku. Jest to następca popularnego modelu C735 z 2022 roku, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę EISA „BEST BUY LCD TV 2022-23”. Przez wielu otrzymał także miano „najlepszego telewizora średniej półki”. Firma TCL stała się poniekąd pionierem w dostarczaniu na rynek odbiorników zaawanasowanych pod względem technologii obrazu oraz atrakcyjnych cenowo. Potwierdza to także fakt, iż z roku na rok, marka notuje coraz to większą sprzedaż telewizorów 4K. Przechodząc do specyfikacji nowego telewizora: model C745 wyposażony został w znany nam już panel QLED VA, wykorzystujący powłokę kropek kwantowych, która pozwala na wyświetlanie szerszej gamy barw w porównaniu do tradycyjnych telewizorów LCD. Jako iż jest to matryca typu VA, oferuje ona także natywnie wysoki kontrast oraz głęboką i wyrazistą czerń.

W tym roku nowy model C745 został wyposażony w strefowe wygaszanie podświetlenia (Full Array Local Dimming), które zapewni nam jeszcze lepszą czerń, kontrast i wyższą jasność. Warto zaznaczyć, że poprzednik posiadał tą funkcję tylko w 98 calowym wariancie. Liczba stref w nowym modelu, uzależniona jest od przekątnej ekranu. Idąc od największego; 220 stref w 75 calach, 160 stref w 65 calach i 120 stref w 55 calach. W omawianym modelu nie zabrakło udogodnień dla graczy i fanów sportu. Telewizor posiada cztery porty HDMI 2.1 oraz 144Hz odświeżanie ekranu, co idealnie sprawdzi się w dynamicznych grach i sporcie. Nie zapomniano także o miłośnikach filmów i seriali, ponieważ telewizor posiada wspieracie dla treści HDR10+ i Dolby Vision. I to wszystko w cenie poniżej 3 900 zł w czasie pisania tego artykułu – WOW! Pozostaje nam teraz tylko jedna kwestia, czyli jak wypada omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji obrazu.

Klient korzystał głównie z platform stremingowych. W związku z tym wybraliśmy rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera.

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),
  • Kalibrację trybu pod treści HDR10 i Dolby Vision

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Klient ustawił telewizor na tryb obrazu „Film”, który według niego był najlepszym predefiniowanym trybem obrazu. Po mimo tego klient dalej odczuwa problem w kolorach, które dla niego są lekko mdłe. Poniżej zobaczyć możemy wykresy charakteryzujące ten tryb obrazu przed kalibracją:

Jak widać na powyższych wykresach, balans bieli jest lekko za ciepły. Dominuje w nim kolor czerwony, który powoduje, niepożądany efekt zażółcenia bieli. Kolory na palecie barw odchodzą od wyznaczonych przez standardy Rec.709 miejsc. Schodząc się one bardziej ku środku, co oznacza, że kolory są niedosycone, a tym samym źle odwzorowane. Do tego na sam koniec dochodzi wybita gamma, która jest za wysoka, przez co obraz wydawać się może przyciemniony, a detale czerni mogą być dla nas niewidoczne.

Ujęcie z materiału YouTube "The Netherlands 4K - Scenic Relaxation Film With Calming Music" przed kalibracją

Ujęcie z materiału YouTube „The Netherlands 4K – Scenic Relaxation Film With Calming Music” przed kalibracją

Ujęcie z materiału YouTube "The Netherlands 4K - Scenic Relaxation Film With Calming Music" przed kalibracją

Ujęcie z materiału YouTube „The Netherlands 4K – Scenic Relaxation Film With Calming Music” przed kalibracją

Po przeprowadzonej kalibracji zauważamy znaczącą transformację obrazu. Jak widzimy obraz przeszedł widoczną zmianę, co także łatwo zauważyć na wykresach. Poniżej przedstawiamy charakterystykę obrazu po przeprowadzonej kalibracji:

Patrząc na ujęcia poniżej od razu widać wyraźne zmiany. Po kalibracji kolory nie tracą już swojej intensywności ani nasycenia, lecz stają się naturalne i idealnie odwzorowane, pokrywając się przy tym perfekcyjnie z normami Rec. 709. Balans bieli nie jest już dominowany przez czerwony kolor, co eliminuje efekt zażółcenia bieli. Na sam koniec wymodelowana została gamma do poziomu 2,35, co gwarantuje, że żaden detal nie zostanie przez nas przeoczony. Końcowy efekt to naturalny i perfekcyjnie odwzorowany obraz, który przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kina.

Ujęcie z materiału YouTube "The Netherlands 4K - Scenic Relaxation Film With Calming Music" po kalibracji

Ujęcie z materiału YouTube „The Netherlands 4K – Scenic Relaxation Film With Calming Music” po kalibracji

Ujęcie z materiału YouTube "The Netherlands 4K - Scenic Relaxation Film With Calming Music" po kalibracji

Ujęcie z materiału YouTube „The Netherlands 4K – Scenic Relaxation Film With Calming Music” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR10 I DOLBY VISION

Po poprawnej kalibracji trybu pod treści SDR, pozostaje nam jedynie tryb pod HDR10 i Dolby Vision. W przypadku tych dwóch trybów, podobnie jak przy fabrycznych ustawieniach trybu SDR, zauważamy słabe pokrycie palety barw względem normy BT. 2020. Widzimy także lekką dominację koloru czerwonego w balansie bieli, który sprawia, że temperatura barw jest za ciepła. Podczas kalibracji treści HDR, zamiast parametru „gamma”, korzystamy z wykresu „krzywej EOTF”, który kontroluje dynamikę obrazu poprzez tempo wzrostu jasności na różnych poziomach. Widzimy, że wzrost jasności jest zbyt mały, czego skutkiem będzie „przygaszony” obrazu i słabszy efekt HDR.

Ujęcie z serialu "Nasza Natura" przed kalibracją

Ujęcie z serialu „Nasza Natura” przed kalibracją

Po wykonanej kalibracji trybu HDR i Dolby Vision, zauważamy znaczącą poprawę w porównaniu do fabrycznych ustawień obrazu. Zmiany obejmują redukcję dominującego czerwonego koloru w balansie bieli, dokładne pokrycie palety barw zgodnie z normami BT. 2020 oraz precyzyjne oddanie dynamiki obrazu w obszarze czerni i bieli poprzez modelowanie krzywej EOTF. W rezultacie otrzymujemy obraz idealny pod każdym względem, co przekłada się na doskonały efekt HDR w filmach i serialach.

Ujęcie z serialu "Nasza Natura" po kalibracji

Ujęcie z serialu „Nasza Natura” po kalibracji

Klient, podobnie jak inni, był bardzo zadowolony z przeprowadzonej kalibracji swojego telewizora. Po zakończeniu procesu otrzymał raport kalibracji zawierający wszystkie parametry. Pozwoli on klientowi przywrócić ustawienia kalibracyjne, w przypadku gdyby telewizor stracił je, po wykonaniu resetu do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *