Bez kategorii

Panasonic JZ1000E Kalibracja w Legnicy

W ostatnim tygodniu mieliśmy przyjemność kalibrować świetny telewizor Panasonic JZ1000E u jednego z naszych klientów z Legnicy. Model JZ1000E z 2021 roku jest bezpośrednim następcą modelu HZ1000E z 2020 roku. Dla wielu model JZ1000E jest telewizorem idealnym, a pod wieloma względami może być dla innych producentów wzorem do naśladowania. Telewizor wyposażony został wyposażony oczywiście w matrycę OLED, która charakteryzuje się idealną czernią, nieskończonym kontrastem i perfekcyjnymi kolorami. W modelu JZ1000E zastosowano HDMI 2.1 oraz 120Hz matrycę co sprawia, że jest to telewizor idealny do sportu i konsol nowej generacji. Dla miłośników kina mamy tu obsługę HDR10 oraz Dolby Vision. A jak wypadł omawiany model podczas kalibracji ? Zobaczcie sami !

Klient korzystał głównie z telewizji naziemnej, platform Netflix i Amazon Prime Video. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),
  • Kalibrację trybu pod treści HDR i Dolby Vision

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor przed rozpoczęciem kalibracji był ustawiony na tryb „Normalny” który jest fabrycznym ustawionym trybem obrazu po pierwszym uruchomieniu telewizora. Pomiary wykonane na trybie „Normalny” prezentują się następująco:

I tak jak można było się spodziewać prezentuje się to bardzo słabo. Widzimy tu mocny „wystrzał” koloru niebieskiego w balansie bieli (nadmierność światła niebieskiego), co powoduje zabarwienie odcieni szarości i bieli na kolor niebieski, słabe pokrycie palety barw względem norm Rec.709, oraz dużą utratę detali spowodowaną mocno wybitym parametrem „gamma”. Oglądając filmy i serialne na takim trybie nie możemy spodziewać się „kinowego” obrazu. Obraz będzie przekłamany barwowo oraz tracimy duża ilość detali w czerni i bieli.

Kadr z filmu z YouTube "Forest 4K European Nature" przed kalibracją

Kadr z filmu z YouTube „Forest 4K European Nature” przed kalibracją

Kadr z filmu z YouTube "Forest 4K European Nature" przed kalibracją

Kadr z filmu z YouTube „Forest 4K European Nature” przed kalibracją

Po prawidłowym skalibrowaniu treści pod SDR widzimy ogromną poprawę w obrazie. W balansie bieli nie mamy już ogromnego wystrzału niebieskiego koloru, paleta barw perfekcyjnie pokrywa się z normami Rec. 709, a „gamma” została wyprostowana do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal filmach i serialach nam nie umknie. OLED’y Panasonica charakteryzują się wręcz „referencyjnym”  obrazem po prawidłowo wykonanej kalibracji. Obraz staje się taki sam jakbyśmy widzieli go na żywo oraz dokładnie taki jak zamierzono go pierwotnie nam przedstawić przez reżyserów.

Kadr z filmu z YouTube "Forest 4K European Nature" po kalibracji

Kadr z filmu z YouTube „Forest 4K European Nature” po kalibracji

Kadr z filmu z YouTube "Forest 4K European Nature" po kalibracji

Kadr z filmu z YouTube „Forest 4K European Nature” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR10 ORAZ DOLBY VISION

W przypadku nieskalibrowanego trybu HDR mamy dokładnie taką samą przypadłość jak w przypadku fabrycznego SDR’a. Obraz robi się nam niebieski przez wystrzał niebieskiego koloru w balansie bieli oraz mamy duże przekłamania barwowe spowodowane słabym pokrycie plety barw (w przypadku HDR, norm BT.2020). W Zakresie dynamiki HDR zamiast parametru gamma, mamy do czynienia z wykresem krzywej „EOTF”, która odpowiada nam za tępo wzrostu jasności obrazu. Jak widzimy standardowo jest ona wybita i nie pokrywa się z linią wyznaczającą poprawny wzrost jasności. Powoduje to „przepalenie” obrazu i utratę detali w odcieniach czerni i bieli.

Kadr z filmu "Mroczny Rycerz" przed kalibracją

Kadr z filmu „Mroczny Rycerz” przed kalibracją

Po skalibrowaniu trybu pod HDR mamy identyczne rezultaty jak w trybie pod SDR, czyli redukcja niebieskiego światła,  idealne odwzorowanie barw oraz poprawne oddanie dynamiki obrazu, przez wyprostowanie wykresu „EOTF”. Co w rezultacie można nazwać „kinowym” obrazem.

Kadr z filmu "Mroczny Rycerz" po kalibracji

Kadr z filmu „Mroczny Rycerz” po kalibracji

Kalibracja Dolby Vision przebiegła w dokładnie ten sam sposób, z takimi samymi rezultatami. Klient był bardzo zadowolony ze zmian w obrazie.  Na koniec otrzymał raport i certyfikat kalibracji który zawiera kopię ustawień wprowadzonych w skalibrowane tryby, aby w przypadku przywrócenia telewizora do ustawień fabrycznych, mógł przywrócić kalibrację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *