Bez kategorii

Kalibracja Sony OLED A80J we Wrocławiu

Telewizory marki Sony cieszą się bardzo dużą popularnością wśród naszych klientów. W zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność kalibrować omawiany model, u naszego klienta z Wrocławia. Model A80J, który zadebiutował na rynku w 2021 roku i jest bezpośrednim następcą modelu A8 z 2020 roku. Wyposażony został w matrycę OLED, która cechuje się perfekcyjną czernią, nieskończonym kontrastem oraz perfekcyjną reprodukcją barw. Na pokładzie modelu A80J znajdziemy również rozwiązania dla graczy takie jak: HDMI 2.1 oraz 120Hz matryca, która sprawdzi się również bardzo dobrze w sporcie. Do tego obsługa HDR10/HDR10+ oraz Dolby Visoin sprawia że jest do OLED idealny do wszelakiego typu materiałów (sport, filmy, gry). Jak wypadnie ten telewizor podczas kalibracji? Nie zostaje nam nic innego niż sprawdzić!

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej, platform Netflix i HBO Max. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),
  • Kalibrację trybu pod treści HDR i Dolby Vision

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu „out of the box”. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Jak możemy zobaczyć tryb obrazu „Standardowy” nie jest trybem, który wiernie odwzoruje nam obraz. Widzimy tu mocny „wystrzał” koloru niebieskiego w balansie bieli (nadmierność światła niebieskiego), co powoduje zabarwienie odcieni szarości i bieli na kolor niebieski, słabe pokrycie palety barw względem norm Rec.709, oraz dużą utratę detali spowodowaną mocno wybitym parametrem „gamma”.

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)” przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)" przed kalibracją

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)” przed kalibracją

Kalibracja trybu pod treści SDR przebiegła „jak po maśle”. Telewizory OLED firmy Sony słyną z bardzo dobrych, a nawet idealnych wyników kalibracji. Po zakończonej kalibracji SDR widzimy ogromną poprawę względem trybu obrazu „Standardowy”. Składa się na to: redukcja niebieskiego koloru w balansie bieli (redukcja światła niebieskiego), idealne pokrycie palety barw według standardu Rec.709 oraz wyprostowanie parametru „gamma” do poziomu 2,35. W rezultacie przekłada się nam to na idealne odwzorowanie barw, miły i bogaty w szczegóły obraz.

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)” po kalibracji

Kadr z filmu YouTube "FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)" po kalibracji

Kadr z filmu YouTube „FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD)” po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI HDR i DOLBY VISION

W przypadku zakresu dynamiki HDR przed kalibracją, sprawa ma się prawie, że identycznie jak w przypadku trybu pod SDR przed kalibracją. Czyli bardzo duże wybicie koloru niebieskiego w balansie bieli, słabe pokrycie palety barw, w przypadku HDR względem norm BT.2020. Podczas kalibracji treści SDR mieliśmy do czynienia z parametrem „gamma” w przypadku HDR zastępuje go wykres „EOTF” który mówi odpowiada za tępo wzrostu jasności obrazu, a w tym przypadku jak możemy zobaczyć rośnie ona zbyt szybko, co powoduje „przepalony” obraz.

Kadr z filmu "Mroczny Rycerz" przed kalibracją

Kadr z filmu „Mroczny Rycerz” przed kalibracją

Po poprawnej kalibracji trybu pod treści HDR widzimy również ogromną poprawę. Mowa tu o: zredukowaniu niebieskiego koloru w balansie bieli, bardzo dobrym pokryciu palety barw, względem norm BT.2020 oraz poprawne oddanie dynamiki obrazu w czerni i bieli. Dzięki czemu treści HDR, będą wyglądać na tym telewizorze „jak w kinie”.

Kadr z filmu "Mroczny Rycerz" po kalibracji

Kadr z filmu „Mroczny Rycerz” po kalibracji

Kalibracja Dolby Vision przebiegła w ten sam sposób z tym samym rezultatem. Klient po zobaczeniu różnicy, był lekko mówiąc „zaskoczony” tym jak bardzo proces kalibracji poprawił obraz w jego telewizorze. Cieszymy się z tego faktu i czekamy na więcej!

2 komentarze “Kalibracja Sony OLED A80J we Wrocławiu”

  1. A Dolby Vision kalibrowany z 20 punktową kalibracją bez wpływu na tryb SDR , skoro podobno Oledy Sony mają z tym problem ????

    • Pod Dolby Vision zawsze wykonywana jest osobna parametryzacja balansu bieli. Jak słusznie Pan zauważył – działa to inaczej niż w SDR i wymaga osobnych parametrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *