OLED

Kalibracja Sony AG8 w Lublinie – jak OLED japońskiego producenta sprawuje się po 4 latach?

Niedawno zawitaliśmy w Lublinie, u naszego klienta który zamówił kalibrację do starszego już modelu OLED japońskiej marki Sony. Model Sony AG8, bo o nim tu mowa, zadebiutował na rynku w 2019 roku. Trochę czasu minęło od jego premiery, co daje nam także możliwość sprawdzenia jak matryca OLED zachowała się przez te 4 lata. Sony AG8 wyposażony został w organiczny panel LG WRGB cechujący się dobrze znaną perfekcyjną czernią i nieskończonym kontrastem. Mamy tutaj także matrycę 120Hz matrycę z czterema portami HDMI 2.0b.

Niestety w roku 2019 standard HDMI 2.1 nie był aż tak wszechobecny w telewizorach, bowiem był on dostępny tylko w najwyższych modelach, głównie od LG. AG8 wspiera treści w HDR10 i Dolby Vision, dzięki którym wieczorne seanse filmowe są na bardzo wysokim poziomie. System operacyjny z jakim mamy tutaj do czynienia, to już troszkę starszy ale wciąż dobrze działający Android TV w wersji 8.0. Po krótkim przypomnieniu specyfikacji omawianego dziś modelu, zostaje nam tylko sprawdzić jak wypada podczas profesjonalnej kalibracji.

Na wstępie warto jeszcze wspomnieć o tym jak panel OLED w tym modelu zachował się przez te 4 lata. Mówimy tutaj głownie o wypaleniach, których bardzo wiele klientów obawia się po zakupie telewizorów z samo-emisyjnym panelem organicznym. Kalibrowany przez nas egzemplarz pomimo swojego wieku, nie wykazuje jakichkolwiek oznak wypalenia/zużycia matrycy. Potwierdzają to poniższe zdjęcia:

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej oraz sporadycznie z odtwarzacza Blu-ray. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor przez cały okres użytkowania ustawiony był na trybie obrazu „Standardowy”, który jest domyślnym trybem obrazu w odbiornikach Sony. Klient zmienił w tym trybie jasność, oraz lekko obniżył nasycenie barw, ponieważ według niego, były one zbyt „przerysowane”. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Jasnym jest, że tryb „Standardowy” nie oferuje dobrze odwzorowanego obrazu, tak jak praktycznie każdy fabryczny tryb obrazu. Patrząc na powyższe wykresy,  możemy zaobserwować dużą dominację niebieskiego koloru w balansie bieli. Skutkuje ona zaniebieszczeniem całej skali szarości, przez co biel i czerń wydawać się mogą lekko niebieskie. Kolory odchodzą daleko od referencyjnych norm Rec.709, po mimo obniżenia przez klienta nasycenia barw. Patrząc na parametr gamma widzimy, że jest ona zbyt niska, co w rezultacie prowadzi do dużej utraty detali w ciemnych i jasnych scenach.  Poniżej przykładowe ujęcia ukazujące obraz pracujący na trybie „Standardowy”:

Ujęcie z filmu YouTube "Animal Safari 4K - Scenic Wildlife Film With African Music" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Animal Safari 4K – Scenic Wildlife Film With African Music” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "Animal Safari 4K - Scenic Wildlife Film With African Music" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Animal Safari 4K – Scenic Wildlife Film With African Music” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Telewizor udało się bez żadnych problemów skalibrować, co potwierdzają  poniższe wykresy „po kalibracyjne”:

Telewizory Sony zawsze słynęły z bardzo przyjemnej i efektywnej kalibracji. W tym przypadku nie było inaczej po mimo, że kalibrowany model ma swoje na karku. Po kalibracji widać od razu znaczną poprawę. Skorygowany balans bieli, nie jest już niebieski i zimny, a temperatura barw sprowadzona do punktu bieli D65 idealnie odzwierciedla naturalne szarości i biele. Przesycone kolory zamieniły się na naturalne i perfekcyjnie odwzorowane, zgodne z normami Rec. 709. Na sam koniec wymodelowana została gamma do poziomu 2,35, co przyczynia się do uwidocznienia detali w ciemnych i jasnych scenach w przeciwieństwie do fabrycznych ustawień, gdzie mocno ich brakowało. W rezultacie otrzymujemy bez dwóch zdań obraz referencyjny, który pokaże nam prawdziwe możliwości tego modelu.

Ujęcie z filmu YouTube "Animal Safari 4K - Scenic Wildlife Film With African Music" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Animal Safari 4K – Scenic Wildlife Film With African Music” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "Animal Safari 4K - Scenic Wildlife Film With African Music" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Animal Safari 4K – Scenic Wildlife Film With African Music” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *