LCD

Skalibrowaliśmy Sony X90S w Gliwicach

Tytułowy telewizor jest modelem dość niecodziennym. Sony X90S zadebiutował bowiem wraz z modelami oznaczonymi literą „K” w 2022 roku. Drugim interesującym faktem jest to, że model, którym dziś się zajmiemy występuje jedynie w dwóch rozmiarach: 50 i 55 cali. Czym, zatem jest X90S? Jak informuje Sony Centre, bohater dzisiejszej relacji to nic innego jak odświeżona wersja uznanego Sony X90J. Zmiany, jakie zaszły są kosmetycznie i dotyczą jedynie nowszej wersji oprogramowania na start oraz obsługi Bravia Cam. Podsumowując, za przystępną cenę dostajemy telewizor o znakomitych parametrach. Na pokładzie telewizora znalazł się bowiem superinteligentny procesor XR. Dzięki niemu dostajemy dostęp do takich funkcji jak „Łagodna gradacja” czy „Rozdzielczość” podnoszących jakość obrazu poprzez redukcję posteryzacji i sztuczne podniesienie ostrości. Tak jak w każdej serii „90” od japońskiego producenta, również i tutaj nie mogło się obyć bez szerokiego wsparcia dla konsol, czy PC. Implementacja HDMI w standardzie 2.1 pozwoliła na wsparcie dla takich funkcji jak: VRR, ALLM czy rozgrywka w 4K120Hz. Znakomitym dodatkiem jest również obecność ekskluzywnej platformy streamingowej Bravia Core. Pozwala ona na konsumpcję najlepszych filmów ze stajni Sony Pictures w niesamowitej jakości dzięki bitrate sięgającemu 80 Mbit/s. Jeśli mowa o telewizorach Sony, nie może zabraknąć słowa o systemie Google Tv. Ten działa nad wyraz płynnie i szybko. Zobaczmy jednak, jak telewizor sprawdzi się po kalibracji! Zapraszamy do relacji!

Z racji tego, że telewizor służył klientowi do prezentowania zdjęć z sesji fotograficznej zdecydowali się oni na:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

Klient po zakupie nie dokonywał zmian w ustawieniach telewizora. Dlatego też tryb, który zastaliśmy to „IMAX ENHANCED”, i to właśnie jego charakterystykę widzicie na wykresach. Cóż, będzie co robić. Tym. co rzuca się w oczy, bez wątpienia jest wykres gamma. Został on prawdziwie wybity na mt. Everest. Mankament ten powodował następujące przypadłości: zlewanie się detali w czerniach (lewa strona wykresu) oraz przyciemnienie obrazu w jasnych partiach (prawa strona). Teraz gdy omówiliśmy gammę, możemy przejść do balansu bieli. Ten z kolei nie zaskoczył nas szczególnie mocno. Tak samo jak w większości urządzeń dominantą była barwa niebieska, która skutecznie uniemożliwiała czerpanie radość z seansu. Powodem tego stanu rzeczy było utracenie naturalnej tonalności i nasycenia kolorów. Do pełnego zobrazowania umieszczamy również diagram chromatyczności CIE. Odpowiada oczywiście on, za ukazanie odwzorowania standardu REC.709, czyli treści SDR. Zdjęcia sprzed kalibracji jak zawsze znajdują się poniżej:

Kadr z filmu „Full Circle” przed kalibracją

Kadr z filmu „Wiedźmin” przed kalibracją

Rzeczą niezmienną w telewizorach Sony są narzędzia do kalibracji. Znajdziemy więc m.in. 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz szeroko rozbudowany system zarządzania barwami. Za jego pomocą wykonaliśmy usługę, a jej efekty można zobaczyć poniżej:

Powiedzieć, że obraz uległ poprawie to jak nic nie powiedzieć. Zacznijmy jednak od początku. Tym razem zacznijmy od balansu bieli. Z małymi wyjątkami (całkowicie niedostrzegalnymi) ustawiliśmy go, prawie że wzorcowo, dzięki czemu usunęliśmy z obrazu niebieski zafarb, a kolory odzyskały swoją głębię i tonalność. Pamiętacie jeszcze tę wielką górę w gammie? Jest ona przeszłością. Dzięki odpowiedniemu wymodelowaniu obraz będzie odpowiednio jasny i kontrastowy. Oczywiście zamieszczamy również diagram chromatyczności CIE. Na dole znajdziecie zdjęcia prezentujące obraz po kalibracji:

 

Kadr z filmu „Full Circle” po kalibracji

Kadr z serialu „Wiedźmin” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *