Bez kategorii

Kalibracja LG G1 w Krakowie

LG G1 to kolejny przedstawiciel serii telewizorów marki LG, który został wyposażony w najnowszą matrycę OLED evo. Matryca ta zdecydowanie poprawia jedną z słabości oledów, czyli jasność. Telewizor zadebiutował na rynku w 2021 roku podobnie jak model C1. Oba te telewizory czerpią z rozwiązań które przyczyniły się do dużego sukcesu ich poprzednika mianowicie modelu CX. LG G1 posiada wbudowane 4 porty HDMI 2.1 oraz matrycę o odświeżaniu 120Hz. Połączenie z Dolby Vision i HDR10 dopiero pokazuję pełne możliwości tego modelu.

Kalibrację przeprowadzaliśmy na jednym z Krakowskich osiedli. Klient wykorzystywał telewizor głównie do serwisów streamingowych oraz konsoli Play Station 5. Nic dziwnego w takim razie że klient zdecydował się na:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR(HD,4K)
  • Kalibrację trybu pod HDR10 wraz z Dolby Vision

KALIBRACJA SDR (HD,4K)

Telewizor przed rozpoczęciem kalibracji został ustawiony na tryb „Standardowy”, który cytując klienta „skoro standardowy to dobry do wszystkiego”. Przedstawione poniżej wykresy dokładnie przedstawiają charakterystykę „dobrego do wszystkiego” trybu obrazu przed kalibracją.

Mamy tutaj dosyć typową sytuacje. Widoczne jest mocne wybicie koloru niebieskiego nad zielony i czerwony. Skutkuje to znacznym zabarwieniem obrazu, w tym wypadku praktycznie na całym zakresie od perfekcyjnej czerni po czystą biel. Bardzo dobrze jest to widoczne również w pokryciu barw na palecie Rec.709. Widać na niej bardzo mocne „ściągnięcie” wszystkich barw w stronę niebieskiego. Prowadzi to do ich znacznego zabarwienia oraz ochłodzenia niemal całej palety.

Kalibracja SDR przebiegła gładko i bezproblemowo, co było do przewidzenia. Telewizory LG z matrycą OLED kalibruje się bardzo dobrze. Możemy to zauważyć na powyższych wykresach oraz niżej załączonych dokładnie tych samych scenach z przed i po kalibracji.

Fragment z filmu na YouTube „Calming Nature Sounds” przed kalibracją

Fragment z filmu na YouTube „Calming Nature Sounds” po kalibracji

Fragment z gry „Elden Ring” przed kalibracją

Fragment z gry „Elden Ring” po kalibracji

KALIBRACJA HDR10 ORAZ DOLBY VISION

Po zakończeniu kalibracji SDR oraz zapisaniu ustawień możemy przejść od razu do HDR10 i Dolby Vision.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie do tego co mogliśmy zauważyć w kalibracji SDR. Mamy tutaj znowu znacznie przeważający kolor niebieski nad resztą oraz słabe pokrycie palety barw w tym wypadku Rec.2020. Zamiast wykresu gamma w HDR10 stosuje się krzywą EOTF. Dostarcza nam ona informacji w temacie szczegółów bieli i czerni wraz z dokładnym oddaniem dynamiki obrazu.

Kalibracja HDR10 i Dolby Vision przebiegła bez żadnych niespodzianek z widoczną poprawą na każdym polu. W efekcie końcowym daje nam to zdecydowanie lepszy, bardziej naturalny obraz. Teraz telewizor jest możliwie jak najbardziej zbliżony do studyjnych standardów.

Fragment z serialu „Gambit królowej” przed kalibracją

Fragment z serialu „Gambit królowej” po kalibracji

Klient był bardzo zadowolony z efektów końcowych pomimo początkowego sceptycyzmu. Na sam koniec spisujemy wszystkie ustawienia oraz dołączamy wykresy przed i po do spersonalizowanego raportu. Robimy to po to, aby nawet w wypadku resetowania do ustawień fabrycznych można było spokojnie przywrócić kalibracje. Mamy nadzieję, że do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *