LED TV

Kalibracja Sony X90J – Katowice Śląsk

Podczas ostatnich kilku miesięcy przeprowadziliśmy wiele kalibracji telewizorów LCD od Sony z najnowszych serii. Dzisiaj pokażemy przebieg oraz efekt usługi, wykonanej na modelu X90J u jednego z naszych klientów z Katowic. Telewizor jest następcą udanego i popularnego modelu Xh90. Podobnie jak poprzednik wyposażony jest w matryce typu VA.

Oferuje wyższą luminancję maksymalną (około 800 nitów na planszy 10%), oraz częstotliwość odświeżania matrycy 120 Hz, co przekłada się na lepszą jakość filmów w formacie 4k HDR oraz transmisji sportowych.

Dodatkowo wyposażony jest w dwa porty HDMI 2.1 przystosowane pod konsole najnowszej generacji. Wszystkie te cechy, oraz kilka innych czynią ten model jednym z lepszych telewizorów w swojej półce cenowej.

 

Klient wykorzystywał głownie telewizor do oglądania treści za poprzez platformy Netflix, Youtube oraz gier za pomocą konsoli Playstation 5. Dlatego wykonany został rozszerzony pakiet naszych usług zawierający:

  • Tryb pod treści SDR (4K, HD)
  • Tryb pod treści HDR i Dolby Vision
  • Tryb pod konsolę z niskim input lagiem

Kalibracja została przeprowadzona za pomocą kolorymetru Klein-K80 oraz oprogramowania Portait Displays Calman. Plansze testowe wyświetlone zostały za pomocą generatora Murideo Six-G.

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (4K, HD)

Telewizor, tak jak w większości przypadków zastaliśmy na ustawieniach fabrycznych.

Powyższe wykresy przedstawiają parametry wyświetlacza przed kalibracją:

Na samym początku zauważyć można nadmiar koloru niebieskiego w balansie bieli, w wyniku tego biel oraz odcienie szarości są zabarwione na niebiesko.

Pomiar kolorów wykazał znaczne odchylenie barw oraz zbyt duże ich nasycenie. Zauważalne jest to szczególnie w przypadku odcieni skóry, twarze wyglądają jak po zbyt długiej wizycie w solarium 😊.

Kadr z filmu: „Flying over Norway” przed kalibracją

Warto zwrócić jeszcze uwagę na trzeci wykres odpowiadający za gammę. Przede wszystkim jasne odcienie szarości są zbyt ciemne.

Natomiast dla wartości od 0 do 15 % zauważyć można wybicie ciemnych detali, które powoduje „zmatowienie” obrazu oraz utratę kontrastu.

Kadr z filmu: „Drzewo życia” przed kalibracją

Tak wygląda charakterystyka obrazu po kalibracji:

Kalibracja przebiega bardzo sprawnie w przypadku tego modelu telewizora, a wykorzystanie kolorymetru pozwoliło na dokładne wyregulowanie wielopunktowego sterowania gammą na poziome 2.35.

Obraz uległ znacznej poprawie, oraz przede wszystkim jest naturalny.

Kadr z filmu: „Flying over Norway” po kalibracji

Kadr z filmu: „Drzewo życia” po kalibracji

 

KALIBRACJA POD TREŚCI ULTRA HD Z HDR oraz Dolby Vision

Po zakończeniu kalibracji dla treści SDR oraz zapisaniu ustawień można przystąpić do kalibracji HDR.


Podobnie jak w przypadku wcześniejszych pomiarów wykonanych przed regulacją obrazu zauważyć można nadmiar światła niebieskiego. Natomiast w przypadku jasności cieni (krzywa EOTF) sytuacja jest inna. Większość producentów wstępnie uruchamia funkcję, które mają na celu ożywić obraz.

Podczas oglądania materiałów prezentacyjnych w sklepie może to „podkręcić” obraz, natomiast w przypadku zwykłych treści powoduje to utratę detali z jasnych i ciemnych elementów obrazu oraz liczne przejaskrawienia.
Podobnie też wygląda sytuacja w przypadku kalibrowanego telewizora.

Obraz przed kalibracją

Kadr z serialu: „Gambit królowej”, przed kalibracją Dolby Vision

Po kalibracji:

Przy odrobinie doświadczenia również poprawna regulacja gammy nie stanowi problemu, wszystkie detale są już widoczne.


Dokładnie w taki sam sposób wyregulowany został tryb do gier oraz Dolby Vision. Po zakończeniu każdej usługi wykonujemy indywidualny raport zawierający kopię ustawień
oraz wykresy pomiarów przed i po kalibracji. Dlatego w przypadku utraty ustawień klient będzie miał możliwość ich przywrócenia.

Kadr z serialu: „Gambit królowej”, po kalibracji Dolby Vision

Obraz uzyskany dzięki kalibracji ustawiony jest teraz zgodnie z normami studyjnymi,
przedstawia dokładnie to co widział reżyser. Dodatkowo oglądanie telewizji nie będzie już takie męczące dla oczu.

Podobnie jak w przypadku innych kalibracji klient był bardzo zadowolony i będzie mógł się cieszyć naturalnym obrazem 😊.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *