Bez kategorii

KALIBRACJA LG C1 W GDAŃŚKU

LG C1 to seria telewizorów OLED, która została wprowadzona w 2021 roku przez koreańskiego giganta. Omawiany model posiada cztery porty HDMI 2.1 oraz matrycę o rozdzielczości 4K której częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 120Hz, co szczególnie może ucieszyć graczy, którzy cenią sobie płynną rozgrywkę. Wsparcie dla HDR10 oraz Dolby Vision sprawia że jest to telewizor zarówno dla fanów gier, jak i miłośników kina.

Omawianą kalibracja przeprowadziliśmy w Gdańsku. Telewizor był wykorzystywany do oglądania treści na serwisach streamingowych, dlatego klient zdecydował się na pełny zakres kalibracji, który zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (HD/4k)
  • Kalibrację trybu pod treści HDR wraz z Dolby Vision

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na domyślnym trybie obrazu „Eco”. Poniżej przedstawiamy pomiary, które wykonaliśmy na tym trybie:

Na wykresach powyżej możemy zauważyć dość dużą dominację koloru niebieskiego nad czerwonym i zielonym w balansie bieli oraz bardzo słabe pokrycie palety barw Rec.709. Skutkuję to „zimnymi” odcieniami bieli oraz szarości i znacznym przesyceniem kolorów.

Kadr z serialu „Gra o Tron” przed kalibracją

Jak możemy zauważyć, kalibracja przebiegła niemal idealnie. Gamma wyrównaliśmy do poziomu  2,35, w balansie bieli wszystkie trzy kolory są na jednakowym poziomie, a pokrycie palety barw jest zgodne ze standardem Rec.709. Po takiej kalibracji jedyne czego można się spodziewać to obrazu zgodnego z wizją reżysera.

Kadr z serialu „Gra o tron” po kalibracji

KALIBRACJA HDR10 ORAZ DOLBY VISION

Po pomyślnej kalibracji SDR możemy przejść do HDR10 oraz Dolby Vision:

Sytuacja balansu bieli oraz pokrycia barw przed kalibracja jest niemalże identyczne jak w przypadku kalibracji SDR. Za dużo niebieskiego koloru oraz słabe pokrycie palety barw, w tym przypadku jest to paleta BT.2020. Dochodzą tutaj także problemy z oddaniem dynamiki obrazu oraz utratą detali w jasnych i ciemnych scenach, co możemy zauważyć patrząc na wykres Krzywej EOTF. Występuje w niej górka odbiegająca znacznie od normy.

Kadr z filmu „Batman” przed kalibracją

W przypadku LG C1 kalibracje HDR przeprowadzamy na trybie „Kino”. Tak jak w przypadku trybu do SDR, rezultaty są takie same. Redukcja niebieskiego w balansie bieli, poprawa pokrycia kolorów na palecie BT.2020 oraz prawidłowy przebieg Krzywej EOTF.

Kadr z filmu „Batman” po kalibracji

Po krótkim przedstawieniu zmian które wniosła kalibracja do telewizora, klient wyraził duże zadowolenie z efektów. Na sam koniec zapisujemy wszystkie zmiany, które wprowadziliśmy do telewizora oraz wysyłamy je każdemu klientowi. Robimy to po to, aby w razie utraty ustawień można było do nich wrócić bez konieczności ponownej kalibracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *