OLED

Kalibracja nowego Philipsa OLED707 w Koszalinie

Philips OLED707 to najnowszy przedstawiciel telewizorów OLED holenderskiego producenta na 2022 rok. Zastępuje nam on model 706 z 2021 roku, który swoją drogą w poprzednim roku zyskał bardzo dużą popularność, dzięki bardzo atrakcyjnej cenie. W nowym modelu 707 zaawansowano nowy procesor P5 AI, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym, tym samym dostosowując go, aby osiągnąć jak najlepszy obraz i audio. W tym modelu podobnie jak w zeszłorocznym zastosowano 3-stronny system oświetlenia Ambilight, który nada wieczornym seansom dodatkowych wrażeń. Oprócz tego na pokładzie modelu 707 mamy dwa porty HDMI 2.1, ( z obsługą technologii VRR, G-Sync i FreeSync Premium) oraz 120 Hz matrycę, co zadowoli na pewno nie jednego fana gier, ale także fanów sportu. Wszystko składa się na to, że tegoroczny model 707, będzie chciał ponownie powtórzyć sukces zeszłorocznego modelu, oferując telewizor z wyższej półki w atrakcyjnej cenie. A jak wypadnie najnowszy OLED Philipsa podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Philipsa OLED707 w Koszalinie – jak nowy model holenderskiego producenta wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i platformy YouTube. Klient wybrał podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD),

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standard”, który jest domyślnym trybem obrazu w odbiornikach Philipsa. Jeżeli czytaliście inne artykuły dotyczące kalibracji telewizorów Philips, domyślić się już można jak wygląda obraz na takim trybie obrazu . Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

I tak jak możemy zobaczyć na wykresach, obraz jest zdominowany przez kolor niebieski, co potwierdza zbyt duże wybicie koloru niebieskiego w balansie bieli. Kolory są przesycone i nienaturalne oraz słabo pokrywają się z normami Rec. 709, a detale w czerni i bieli są „zabite”, przez wystrzelony parametr „gamma”, który sprawia, że obraz jest „przejaskrawiony”. Oglądając materiały na takim trybie obrazu, od razu możemy powiedzieć, że nie jest to obraz, który idealnie przedstawia świat tak jak widzimy go naprawdę. Obraz jest nienaturalny, agresywny, i brakuje mu detali co powoduje, że jest on po prostu ubogi.

Ujęcie z filmu YouTube "Chile 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Chile 4K” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "Chile 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Chile 4K” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "Chile 4K" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Chile 4K” przed kalibracją

Po prawidłowej kalibracji widzimy ogromną poprawę. Balans bieli został wyrównany, dzięki czemu nadmiar dominującego tam niebieskiego koloru, został zredukowany, a obraz nie jest już zimny i niebieski. Kolory dzięki skalibrowanej przestrzeni barw idealnie pokrywają się z normami Rec. 709, co w rezultacie daje nam idealnie i naturalne odwzorowanie barw. Wymodelowana na koniec została gamma do poziomu 2,35, dzięki czemu żaden detal w danej scenie filmu, już nam nie ucieknie. W rezultacie, po wykonanej kalibracji otrzymujemy idealny obraz, który nie będzie się znacznie różnił od profesjonalnych monitorów w studiach filmowych, a więc rzec można, że nasz aktualny obraz jest naprawdę „kinowy”. Poniżej wykresy charakteryzujące skalibrowany tryb obrazu:

Ujęcie z filmu YouTube "Chile 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Chile 4K” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "Chile 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Chile 4K” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "Chile 4K" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Chile 4K” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

3 komentarze “Kalibracja nowego Philipsa OLED707 w Koszalinie”

  1. Czy macie jakiś pomysł czemu nie mogę wybrać opcji Perfect HDR w ustawieniach tv? Mimo że ludzie na YouTube mają to do wyboru w tym modelu?

  2. Witam. Posiadam Phillips 707 i mam z nim same problemy. Gry na ps5, jakby miały szumy,śnieżenia np na niebie,ścianach . Obraz na Netflixie na pikseloze . O co chodzi ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *