OLED

Skalibrowaliśmy nowego Sony A95K QD-OLED w Warszawie!

Sony A95K to najnowszy flagowiec japońskiego giganta na 2022 rok. Jest to jeden z dwóch modeli telewizorów na rynku wyposażonych w najnowszy panel organiczny QD-OLED. W 2022 roku Samsung Display opatentował nowy panel QD-OLED, który łączy w sobie zalety matryc QLED i OLED, tym samym „rzucając rękawice” znanemu już na rynku LG Display, którzy od lat produkują panele WOLED, implementowane we wszystkich telewizorach OLED. Sony jako drugi producent na świcie obok Samsunga postanowił zaimplementować najnowszy panel organiczny i tak oto świat ujrzał nowy model A95K. Oferuje on nową jakość obrazu, dzięki połączeniu technologii kropek kwantowych tzw. „Quantum Dots”, które poszerzają reprodukcję braw i technologii OLED z niebieskimi diodami organicznymi. Jedną z większych zmian, które oferują panele QD-OLED to fakt, iż jasność w nich, napędzana jest przez trzy subpiksele RGB, gdzie w zwykłych telewizorach OLED, jasność napędzana jest przez czwarty, biały subpiksel. Dzięki temu nowe panele od Samsung Display mogą cieszyć się obrazem „nowej generacji”, z bardzo dużą jasnością szczytową oraz jeszcze bardziej pięknymi i bogatymi kolorami. Oprócz największej zmiany, jaką jest zastosowany panel w modelu A95K, nowy model został wyposażony także w cztery porty HDMI 2.1 oraz 120 Hz matrycę, co na pewno zadowoli fanów gier i sportu. Wszystkie te aspekty sprawiają, że jest to jeden z aktualnie najlepszych telewizorów dostępnych na rynku. A jak wypadnie podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Sony A95K QD-OLED w Warszawie – Jak wypada nowy flagowiec koreańskiej marki, podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i wybrał podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor przed kalibracją pracował na trybie obrazu „Standardowy”, który jak wiemy z innych telewizorów marki Sony, jest domyślnym trybem obrazu. Jak możemy się już spodziewać, ten tryb obrazu nie pokaże nam tego, co naprawdę potrafi ten telewizor. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Na wykresach fabrycznego trybu obrazu zauważyć możemy mocny wystrzał koloru niebieskiego w balansie bieli, przez co obraz będzie „zimny”, a odcienie bieli i czerni wpadać nam będą w kolor niebieski. Do tego dochodzą nienaturalnie i przesycone barwy, które słabo pokrywają się z paletą barw Rec.709, a wybita gamma z kolei powodować będzie utratę dużej ilości detali w czerni i bieli, które pierwotnie powinny być widoczne w poszczególnych scenach. W rezultacie daje nam to nienaturalny i słabej jakości obraz, który nie ma prawa bytu w telewizorze, który potrafi o wiele więcej.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER THE ALPS" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER THE ALPS” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER THE ALPS" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER THE ALPS” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER THE ALPS" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER THE ALPS” przed kalibracją

Kalibracja trybu pod treści SDR przebiegła bez najmniejszych problemów. Poprzednie generacje telewizorów Sony zawsze cechował się bezproblemowym procesem kalibracji oraz bardzo dobrymi, a można nawet rzec, idealnymi wynikami. Obraz po kalibracji można powiedzieć bez wahania, że jest równy monitorom referencyjnym! Widzimy tu ogromną poprawę względem poprzedniego trybu obrazu obrazu. Składa się na to redukcja niebieskiego koloru w balansie bieli, dzięki czemu obraz nie będzie już „zimny”, a biel i czerń będzie idealnie odwzorowana. Kolory po kalibracji są perfekcyjnie odwzorowane i idealnie pokrywają się z paletą barw według standardu Rec.709, przez co nie są już nienaturalne i przesycone. Na sam koniec wyprostowana została gamma do poziomu 2,35, dzięki czemu nie doświadczymy tu już braku detali w czerniach i bieli. Finalnie przekłada się nam to na obraz po prostu idealny, dokładnie taki jakbyśmy widzieli go własnymi oczami na żywo. Poniżej wykresy ukazujące charakterystykę obrazu po kalibracji:

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER THE ALPS" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER THE ALPS” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER THE ALPS" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER THE ALPS” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER THE ALPS" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER THE ALPS” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *