LCD

Kalibracja Sony X85K w Elblągu

W ubiegłym roku rynek telewizorów LCD był bez wątpienia pod wodzą firmy Sony. Model z 2021 roku, jakim był X85J, pokazał jak telewizor, który cechował się bardzo atrakcyjną ceną i zaawansowanymi technologiami, może rozkochać w sobie bardzo duże grono użytkowników. W 2022 roku firma Sony zaprezentowała jego następcę, czyli model X85K. Podobnie jak zeszłoroczny model, nowy X85K oferowany jest w również atrakcyjnej cenie i oferuje również technologię, wykraczającą poza ten segment cenowy. Najnowszy odbiornik japońskiego producenta, wyposażony został w matrycę typu VA, która oferuję bardzo duży kontrast i głęboką czerń. Dodatkowo użyto tutaj diody PFS LED, które pokrywane są luminoforem, pozwalającym na znaczne poszerzenie palety barw, dzięki czemu oferuję on znacznie bogatszą kolorystykę niż konwencjonalne telewizory LCD. Tak jak w modelu zeszłorocznym nie zabrakło tu tego, co wyróżniło model X85J spośród innych telewizorów, a mowa tu dokładnie o portach HDMI 2.1 (z obsługą funkcji takich jak VRR i ALLM) oraz 120 Hz matrycy. Wszystko to sprawia, że model X85K to telewizor, który powinien zadowolić każdego użytkownika niezależnie, do czego wykorzystywać będzie telewizor. A jak wypada omawiany model podczas profesjonalnej kalibracji? Sprawdźmy!

Relacja z kalibracji Sony X85K w Elblągu – Jak następca popularnego modelu X85J, wypada podczas profesjonalnej kalibracji?

Klient korzystał głównie z telewizji naziemnej i sporadycznie z platformy YouTube. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach trybu obrazu „Standardowy”, który jak dobrze już wiemy, jest domyślnym trybem obrazu w telewizorach Sony, zaraz po pierwszym uruchomieniu. Charakterystykę tego trybu obrazu ukazują poniższe pomiary:

Jak możemy zobaczyć tryb obrazu „Standardowy” nie jest trybem, który wiernie odwzoruje nam obraz i ukaże pełne możliwości tego modelu. Tak jak w większości przypadków nieskalibrowanych telewizorów ujrzeć tu możemy spory wystrzał koloru niebieskiego w balansie bieli, która powodować będzie zabarwienie odcieni szarości i bieli na kolor niebieski, a w rezultacie doprowadza to także do nadmiernej produkcji światła niebieskiego przez telewizor, które wpłynie negatywnie na nasze oczy. Do tego dochodzą przesycone kolory, które słabo pokrywają się z paletą barw Rec.709, oraz duża utrata detali w czerni i bieli spowodowana przez mocno wybitą „gammę”. Wszystko to sprawdza się do tego, że wyświetlany obraz będzie przesycony, nienaturalny i ubogi, a przecież chcemy ujrzeć go tak, jakbyśmy widzieli go na żywo.

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER AUSTRALIA" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER AUSTRALIA” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER DOLOMITES" przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER DOLOMITES” przed kalibracją

Kalibracja przebiegła bezproblemowo. Modele LCD spod szyldu Sony, zawsze cechowały się dobrą i bezproblemową kalibracją. Ogromną poprawę zobaczyć możemy już po samych wykresach po-kalibracyjnych. Obraz nie jest już „zimny” i niebieski, dzięki zredukowaniu niebieskiego koloru w balansie bieli, a kolory nie są przesycone, tylko naturalnie i idealnie odwzorowane. Gamma również została poprawiona, dzięki wielopunktowej kalibracji i wyrównana do poziomu 2,35, przez co żaden detal w bieli lub czerni już nam nie umknie. W rezultacie przekłada się nam to na idealne odwzorowanie barw, miły i bogaty w szczegóły obraz, który najprościej można nazwać „prawdziwym”. Obraz jest praktycznie taki sam, jaki możemy zobaczyć w profesjonalnych referencyjnych monitorach, używanych w studiach filmowych. Charakterystykę obrazu po kalibracji ukazują poniższe wykresy:

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER AUSTRALIA" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER AUSTRALIA” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube "FLYING OVER DOLOMITES" po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER DOLOMITES” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *