Bez kategorii

Skalibrowaliśmy nowy TV Sony X80K w Zielonej Górze

Tytułowy ekran, który zastaliśmy u naszego klienta, na kalibracji w Zielonej Górze, jest podstawowym modelem japońskiego producenta na rok 2022 rok. Sony stale podkreśla fakt, że każda seria telewizorów oferuje znakomity obraz niezależnie od warunków. Sprawić ma to, dobrze już znany procesor obrazu 4K HDR Processor X1 wsparty technologią Triluminos Pro, która zapewnia poszerzoną paletę barw dla poprawnej reprodukcji treści 4K HDR. Model ten, ze względu na swoją półkę cenową, nie posiada zaawansowanego systemu podświetlenia (direct led lub mini led), który mógłby spotęgować kontrast, czyli polepszyć czerń i luminację. Urządzenie zostało wyposażone w matrycę IPS. Charakterystyką tych paneli jest lepszy kąt widzenia w zamian za wyraźnie niższy kontrast. Dużą zaletą telewizora jest również wsparcie dla najpopularniejszego formatu HDR jakim jest Dolby Vision. Ucieszy to z pewnością przede wszystkim posiadaczy Netflixa którego biblioteka jest bogata w treści w tym formacie. Dla miłośników dźwięku Sony zaimplementował obsługę Dolby Atmos. Oczywiście nie uświadczymy z głośników telewizora dźwięku przestrzennego, lecz po podpięciu zewnętrznego systemu audio już tak. Zobaczmy jednak jak poradzi sobie podczas profesjonalnej kalibracji! Zapraszamy!

Telewizor służył klientce głównie do odbioru telewizji satelitarnej. Dlatego też zdecydowała się na podstawowy wariant kalibracji obejmujący:

  • Kalibrację trybu „Kino” dla treści SDR (4K, HD)

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Trybem obrazu który najbardziej się podobał się klientce był tryb „Żywy”. Tryb ten charakteryzował się ogromną nadprodukcją barwy niebieskiej, która powodowała oziębienie bieli oraz „wystrzeloną” gammą. Taka wartość powodowała całkowitą utratę detali w ciemnych sceneriach.

Jak dobrze wiemy, wybierając tryb obrazu „Żywy” otrzymamy kolory które nie są w ogóle zgodne z tym co chciałby przekazać nam reżyser. Cechą charakterystyczną tego trybu jest bardzo agresywne przekontrastowanie oraz „zniebieszczenie” obrazu. Przypomnijmy, że za duży kontrast prowadzi do utraty detali w ciemnych sceneriach. Efekty takiego właśnie ustawienia możemy zobaczyć na zdjęciach poniżej:

Ujęcie z filmu YouTube „Barcelona 4K” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „New York in 4K” przed kalibracją

Na szczęście Sony X80K dysponuje zaawansowanymi narzędziami do kalibracji. Dlatego proces kalibracji przebiegł bardzo pomyślnie o czym świadczą poniższe wykresy:

Powyższe wykresy pokazują olbrzymią zmianę dokonaną w kalibrowanym telewizorze. Przede wszystkim udało się bardzo skutecznie skorygować parametr gamma dzięki czemu odzyskaliśmy ogromną ilość detali w cieniach. Również balans bieli przeszedł spektakularną metamorfozę. Z obrazu wyciągnięte zostały nawet najdelikatniejsze kolory. Trzeba przyznać, że efekt naprawdę jest godny podziwu. Można śmiało powiedzieć, że wyniki kalibracji są referencyjne. Spójrzcie sami:

Ujęcie z filmu YouTube „Barcelona 4K” po kalibracji

Klientka tak jak wielu innych była bardzo zadowolona z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymała raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne, dzięki czemu klientka będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *