Bez kategorii

Kalibracja LG C21 w Olsztynie

Telewizory marki LG to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych wyborów fanów kina wysokiej jakości, ale nie tylko! Po wyświetlacze tej marki sięgają często miłośnicy rozgrywki, czy to na konsoli, czy też PC. Model C2 został wyposażony w matrycę OLED typu EVO, która oferuje lepsze osiągi względem poprzedników (wyższa jasność). Możemy więc mówić tutaj o idealnej czerni, nieskończonym kontraście, głębokich kolorach, a także bardzo dobrych kątach widzenia. Za działanie urządzenia odpowiada autorski procesor α9 Gen 4 ze sztuczną inteligencją dbającą zarówno o procesowanie obrazu, jak i działanie systemu. LG, chcąc zadbać jeszcze bardziej o wrażenia wizualne zadbało o implementację najpopularniejszego formatu HDR premium, czyli Dolby Vision. Koreański producent przyzwyczaił nas do szerokiego wsparcia dla konsol i PC. Nie inaczej jest tym razem. Otrzymujemy całkowitą funkcjonalność standardu HDMI 2.1. Funkcje, takie jak VRR, ALLM, G-Sync, AMD Free sync działają znakomicie i cieszą oko. Za sprawą matrycy o odświeżaniu 120Hz telewizor idealnie sprawdzi się podczas wydarzeń sportowych. Zobaczmy jak telewizor sprawdzi się po kalibracji!

Klient korzystał z telewizji satelitarnej oraz platform streamingowych Netflix i HBO Max. W związku z czym wybrany został rozszerzony wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)
  • Kalibrację trybu pod Dolby Vision

KALIBRACJA DLA TREŚCI SDR (4K, HD)

W momencie przyjazdu telewizor był ustawiony w tryb „Standardowy”. Klient próbował na własną rękę „skalibrować” telewizor, jak się domyślacie nie udało się. Dlatego też postanowił zamówić u nas usługę. Przedstawione poniżej wykresy ukazują charakterystykę obrazu przed kalibracją:

Jak widzimy na powyższych wykresach, telewizor posiadał ogromną dominację koloru niebieskiego. Rzutuje to na cały obraz, powodując jego zniebieszczenie oraz utratę naturalnych odcieni skóry. Równie dużym problemem okazała się być także gamma. Przez większość pomiaru była zbyt niska i powodowała za duże rozjaśnienia obrazu, a w pewnych sceneriach jego przekontrastowanie. Te parametry, dalekie od standardu REC. 709 sprawiały, że materiały na telewizorze z matrycą OLED wyglądały na pierwszy rzut oka jak na średniej klasy odbiorniku LCD. Zresztą, spójrzcie sami:

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PORTUGAL” przed kalibracją

Ujęcie z filmu YouTube „Japan in 8K” przed kalibracją

Na szczęście telewizor dostarcza nam rozbudowanych opcji pozwalających na szczegółową kalibrację. Efekty są bardzo dobre, co zresztą przedstawiają poniższe wykresy oraz zdjęcia wykonane po usłudze.

Po przeprowadzonym procesie kalibracji możemy mówić o diametralnej różnicy. Kolory wreszcie wyglądają jak powinny, bez niebieskich zafarbów. Bez problemu dostrzeżemy także zwiększoną szczegółowość obrazu zarówno w ciemnych partiach, jak i tych jasnych. Kalibrowany model osiągnął średnią dE na poziomie „1” jest to wynik świetny! Właściwie można mówić tu o reżyserskim oddaniu obrazu.

Ujęcie z filmu YouTube „FLYING OVER PORTUGAL” po kalibracji

Ujęcie z filmu YouTube „Japan in 8K” po kalibracji

KALIBRACJA DLA TREŚCI HDR ORAZ DOLBY VISION

Po sukcesie kalibracji w SDR przyszedł czas na materiały z szerokim zakresem dynamiki. Tak samo jak poprzednio, problemem okazała się wręcz eksplozja koloru niebieskiego. Tym razem już w bardzo ekstremalnym wydaniu co widać na wykresie balansu bieli. Podczas procesu kalibracji w treści HDR wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – EOTF, który pokazuje na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególny poziomy jasności. Jak widzimy, telewizor zdecydowanie za mocno rozjaśnia obraz powodując jego „przepalenie”. Dostrzec można również za mocne nasycenie kolorów odpowiedzialnych za odcienie skóry. Defekt powodował przede wszystkim efekt wypieków na twarzy aktora.

Ujęcie z serialu „The Last of Us” przed kalibracją

Po zakończonej kalibracji widzimy zdecydowaną poprawę względem ustawień fabrycznych. Nie jest to co prawda wynik całkowicie idealny, aczkolwiek efekt usługi jest doskonale widoczny i cieszy oko. Udało zredukować efekt niebieskiej poświaty a tym samym zredukować problem balansu bieli. Zniknął również problem nadmiernego rozjaśnienia obrazu co możemy zobaczyć na wykresie EOTF. Przyznajcie sami, że różnica jest diametralna.

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony ze zmian, które nastąpiły w jego telewizorze. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji, w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu będzie on w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne, gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *