LG

Kalibracja LG C1 w Warszawie

W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy wam efekty kalibracji telewizora LG C1. Kalibracje wykonaliśmy u naszego klienta w Warszawie.

Jest to jeden z najbardziej popularnych modeli z tego segmentu za sprawą świetnej OLEDowej matrycy 120Hz. Telewizor wyposażony jest w cztery porty HDMI 2.1 oraz technologię NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync co z pewnością ucieszy konsolowych graczy. Legitymuję się on jasnością rzędu 700 nitów co jak na ten przedział cenowy (w klasie OLED) jest naprawdę dobrym wynikiem. Wszystkie te parametry połączone z aktualną świetną wyceną telewizora czynią go jednym z bardziej opłacalnych na rynku.

Klient wykorzystuje telewizor do oglądania treści na platformach typu Netflix, YouTube, HBO MAX oraz rozgrywek na konsoli XBOX SERIES X, dlatego wykonaliśmy rozszerzony pakiet kalibracyjny zawierający:

  • Tryb pod treści SDR (4K, HD),
  • Tryb pod treści HDR i Dolby Vision,
  • Tryb pod konsolę z niskim input lagiem

Kalibracja przeprowadziliśmy za pomocą kolorymetru Klein-K10 oraz oprogramowania Portait Displays Calman. Plansze testowe wyświetlaliśmy za pomocą generatora Murideo Six-G.

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (4K, HD)

Telewizor zastaliśmy na ustawieniach fabrycznych. Legitymuje się on zaniebieszczonym balansem bieli przez co obraz jest zbyt zimny, męczący oczy. Zbyt niska gamma powoduje wyszarzenie czerni przez co obrazowi brakuje głębi. Gama kolorów jest zbyt nasycona- żaden z badanych odcieni nie jest zgodny z referencją Rec. 709, w związku z czym obrazy wyświetlane na ekranie są sztuczne.

Wykresy potwierdzają to, co zastaliśmy u klienta.

kadr z serialu Euforia przed kalibracją

kadr filmu na Youtube EARTH in 8K ULTRA HD przed kalibracją

Kalibracja jak to zwykle w oledzie LG przebiegła bez problemów. Oprogramowanie oferuje wysoki poziom dopracowania oraz dokładność kalibracji. Pozwala nam to praktycznie w pełni zbliżyć telewizor do normy Rec. 709. Dzięki temu uzyskaliśmy ładne, naturalne obrazy zgodne z wizją reżysera.

Efekty kalibracji widzimy gołym okiem.

kadr z serialu Euforia po kalibracji

kadr z filmu EARTH in 8K ULTRA HD po kalibracji

KALIBRACJA POD TREŚCI ULTRA HD Z HDR ORAZ DOLBY VISION

Podobnie jak w trybie SDR pomiary w HDR i Dolby Vision na fabrycznych nastawach nie napawają optymizmem.

Widzimy zaniebieszczony balans bieli, przesyconą gamę kolorów. Tak samo jak w trybie SDR odpowiednik gammy czyli EOTF jest zbyt wysoki- co przekłada się na przejaskrawienie obrazu. W sklepie taki obraz wygląda atrakcyjniej- świeci jaśniej, przez co bardziej rzuca się oczy. W zaciszu domowym obraz o takiej charakterystyce będzie mocno wyszarzony, będzie brakować mu głębi.

kadr z filmu Diuna przed kalibracją

Po kalibracji efekty są fenomenalne. Dzięki autorskiemu sposobowi kalibracji HDRu i Dolby Vision w telewizorach LG OLED jesteśmy w stanie uzyskać niespotykaną dotąd dokładność w odwzorowaniu standardu Rec. 2020. Potwierdzają to wykresy pokalibracyjne.

Widzimy ogromną poprawę w obrazie. Przede wszystkim wszechobecny kolor niebieski został zastąpiony prawidłową kolorystyką- piasek wreszcie jest żółty. Filtr który nałożył reżysera podczas Color Gradingu jest wyświetlany poprawnie przez co bardziej możemy wczuć się w klimat filmu. Dodatkowo dzięki poprawie przebiegu wykresu EOTF obraz nie jest sztucznie przejaskrawiony, charakteryzuje się znacznie większą głebią.

kadr z filmu Diuna po kalibracji

Jak to zwykle bywa po naszej pracy, klient nie mógł wyjść z podziwu, jak parę chwil spędzonych z jego telewizorem może zmienić jego obraz na dobre. Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteś przekonany o efektywności naszej pracy zadzwoń do nas. Jeżeli nie dostrzeżesz różnicy nie ponosisz żadnych kosztów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *