LCD

Kalibracja Samsunga Q77C (model 2023) dla klienta pod Rzeszowem

Samsung Q77C jest najnowszym średnio-półkowym modelem QLED koreańskiego producenta na rok 2023. Nowy odbiornik, zastępuje zeszłoroczny model Q77B, który przez ostatni rok cieszył się dużą popularnością wśród naszych klientów, głównie dzięki doskonałemu stosunkowi ceny do jakości obrazu.

W tym roku wszystko na to wskazuje, że nowy model również powtórzy sukces swojego poprzednika. Model Q77C wyposażony został w matrycę typu VA, cechuje się wysokim kontrastem natywnym, a co za tym idzie – głęboką czernią. Technologia QLED, dzięki zastosowaniu powłoki kropek kwantowych, umożliwia wyświetlanie szerszej gamy kolorów w porównaniu do konwencjonalnych odbiorników LCD (opartych o białe diody LED). W nowym modelu nie mogło zabraknąć najbardziej charakterystycznej cechy linii Q70, a mowa tu dokładnie o obecności portów HDMI 2.1 (obsługujące VRR i ALLM), oraz 120 Hz matrycy. Jest to oczywiście świetna wiadomość dla entuzjastów gier i sportu. Dla fanów wieczornych seansów, telewizor wspiera treści w formacie HDR10 i HDR10+, które zapewnią jeszcze lepsze wrażenia z oglądania. Na pokładzie mamy także najnowszy system operacyjny TizenOS w wersji 7, który zapewni nam łatwy dostęp do naszych ulubionych aplikacji. Po krótkim wstępie pozostaje nam tylko sprawdzić jak omawiany model wypada podczas profesjonalnej kalibracji dla klienta, w okolicach miasta Rzeszów. 

KALIBRACJA POD TREŚCI SDR (HD/4K)

Klient korzystał głównie z telewizji satelitarnej i sporadycznie z Netflixa, wykupionym w wersji Standard, czyli bez 4K i HDR-a. W związku z czym wybrany został podstawowy wariant kalibracji, który w tym przypadku zawiera:

  • Kalibrację trybu pod treści SDR (4K, HD)

PRZED KALIBRACJĄ

Telewizor przez kalibracją ustawiony pracował na trybie obrazu „Film”, który wybrany został przez klienta jako najbardziej mu odpowiadający. Jednakże, jak wielokrotnie zauważono w przypadku innych modeli tego producenta, fabryczny tryb „Film” nie do końca przedstawia idealny obraz „filmowy”. Poniżej możemy zobaczyć wykresy charakteryzujące obraz pracujący na omawianym trybie obrazu:

Temperatura barw jak możemy wywnioskować z powyższych wykresów, jest lekko za ciepła. Jest to spowodowane dominacją koloru czerwonego w balasie bieli nad pozostałymi, czego skutkiem jest złe odwzorowanie bieli, która wydawać się może lekko żółtawa. Kolory są lekko niedosycone i odbiegają od referencyjnych standardów Rec.709. Na koniec zobaczyć możemy że gamma jest zbyt wysoka co z kolei powoduje utratę dużej ilości detali w jasnych i przede wszystkim w ciemnych scenach. Poniżej ujęcia prezentujące obraz pracujący na trybie obrazu „Film”:

Ujęcie z filmu "Incepcja" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Incepcja” przed kalibracją

Ujęcie z filmu "Incepcja" przed kalibracją

Ujęcie z filmu „Incepcja” przed kalibracją

PO KALIBRACJI

Po przeprowadzonej kalibracji widać od razu dużą zmianę, co zobaczyć możemy na przedstawionych niżej wykresach:

Skorygowany balans bieli nie posiada już nadmiaru czerwonego koloru. Dzięki temu biel, która wcześniej miała lekko żółtawy odcień, teraz jest dobrze i naturalnie odwzorowana według punktu bieli D65. Wielopunktowa korekcja balansu bieli pozwoliła również skorygować gamme, która została dostosowana do poziomu 2,35. Dzięki temu, obraz nie będzie już przyciemniony, a naszym oczom ukaże się bogaty w obraz detale. Na końcu ustawiona została przestrzeń barw, która po kalibracji idealnie pokrywa się z paletę barw Rec.709, co przyczynia się do perfekcyjnego i naturalnego odwzorowania kolorów. W rezultacie, otrzymujemy obraz zgodny z intencjami reżysera, który teraz możemy nazwać bez dwóch zdań filmowym.

Ujęcie z filmu "Incepcja" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Incepcja” po kalibracji

Ujęcie z filmu "Incepcja" po kalibracji

Ujęcie z filmu „Incepcja” po kalibracji

Klient tak jak wielu innych był bardzo zadowolony z efektów kalibracji. Tak jak każdy inny klient po zakończonym procesie ustawiania obrazu, otrzymał raport kalibracji w którym spisane zostały wszystkie parametry kalibracyjne. Dzięki czemu klient będzie w stanie przywrócić ustawienia kalibracyjne gdyby telewizor został przywrócony do ustawień fabrycznych.

Zainteresowanych kalibracją zapraszam do zapoznania się z ofertą SkalibrujTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *